Bota

Mbyllen faqet pornografike/ Shpërthejnë protestat në Tajlandë, qytetarët mbushin rrugët me patrulla në duar: Njerëzit kanë të drejtë të zgjedhin

Disa dhjetra aktivistë u mblodhën për të protestuar kundër vendimit, jashtë Ministrisë së Ekonomisë Dixhitale dhe Shoqërisë, duke mbajtur parulla që thoshin 'falas Pornhub."
Featured image of article: Mbyllen faqet pornografike/ Shpërthejnë protestat në Tajlandë, qytetarët mbushin rrugët me patrulla në duar: Njerëzit kanë të drejtë të zgjedhin Pamje nga protesta

TAJLANDË– Qeveria tajlandeze ka revoltuar qytetarët pas vendimit për të ndaluar shfaqjen e Pornhub dhe 190 faqeve të tjera interneti që tregonin pornografi.

Pas vendimit kanë shpëthyer protesat në Bangkok ku qindra njerëz kanë mbushur rrugët dhe sheshet e vendit kundër vendimit. Dhjetra aktivistë u mblodhën për të protestuar kundër vendimit, jashtë Ministrisë së Ekonomisë Dixhitale dhe Shoqërisë, duke mbajtur parulla që thoshin ‘falas Pornhub.”

Ministri i Dixhitalizimit Puttipong Punnakanta ka deklaruar se bllokimi vjen si pasojë zbatimit të ligjit për krimin kibernetik, ndërkohë që vetë faqja njofton se tajlandezët qëndrojnë më shumë se kushdo tjetër në botë aktiv në shfletimin e saj.

11 minuta e 21 sekonda është koha mesatare e çdo përdoruesi nga Taljanda në Pornhub, ndoshta një nënkulturë kjo e një vendi të tërë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ne duam sërish Pornhub. Njerëzit kanë të drejtë të zgjedhin”, proteston grupi Anonymous Party.

Sipas mediave të huaja, një fekt anësor i kësaj mbylljeje është rritja me 640% e kërkimeve nga Tajlanda përmes Rrjetjeve Private Virtuale  VPN – që është një mënyrë për të anashkaluar censurën e vendosur. Vendimi ngjan tipikisht kundërpolitik në kushtet kur Tajlanda prej muajsh ka probleme me kundërshtimin e kryeministrit Prayuth Chan-ocha, një ish-drejtues i Juntës Ushtarake, të cilit i kërkohet dorëheqja, ndërkohë që pretendime të shumta ka edhe për kufizimin e pushtetit të mbretit Maha Vajiralongkorn.

“Nëse dikush nuk e urren qeverinë ushtarake, tani me gjasë e urrejnë”, shkruhet në rrjete sociale.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment