Bota

Mbretëri e Bashkuar/ Theresa May letër për Juncker: Shtyrje të Brexit deri në 30 qershor ose jap dorëheqjen

Theresa May konfirmoi sot se ajo i ka kërkuar BE-së të shtyjë Brexit deri në datën 30 qershor dhe pranoi se do të heq dorë nga posti i saj.
Featured image of article: Mbretëri e Bashkuar/ Theresa May letër për Juncker: Shtyrje të Brexit deri në 30 qershor ose jap dorëheqjen Kryeministrja britanike, Theresa May dhe Presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker.

Kryeministrja britanike gjithashtu pohoi se do të kthejë marrëveshjen e saj për një herë të tretë, sa më shpejt të jetë e mundur në një letër drejtuar Presidentit të Këshillit Europian Donald Tusk, i cili gjithashtu sugjeroi që ajo do të përpiqet të prezantojë rigjykime të reja për kufirin irlandez për të fituar mbi Brexit dhe Bashkimin Demokratik.

May tha për Dhomën e Përfaqësuesve se Britania është e gatshme të dal nga BE dhe se do të ishte e gabuar nëse publikut i kërkohet të votojnë në zgjedhjet europiane të qershorit tre vjet pasi ata votuan për t’u larguar nga blloku.

May pranoi se nëse do të kishte vonesa të tjera, kjo do të sillte edhe dorëheqjen e saj nga Dhoma e Përfaqësuesve: “Si kryeministre unë nuk jam e përgatitur për të vonuar Brexit më vonë se 30 qershori” , por më pas zëdhënësi i saj e refuzoi katër herë duke pohuar se ajo do të heq dorë.

Siç pritet, Britania do të largohet nga BE më 29 mars. Të enjten May do të shkojë në Bruksel dhe do të kërkojë një shtyrje të kësaj date, pasi nuk arriti të merrte mbështetjen për marrëveshjen e Brexit. Nëse BE nuk bie dakord për një shtyrje afati, Britania e Madhe do të largohet nga BE pa një marrëveshje të premten e ardhshme.

May i ka premtuar BE-së se do të përpiqet të kalojë marrëveshjen e saj për Brexit sa më shpejt që të jetë e mundur. Nëse BE refuzon të ofrojë një shtyrje të afatit, ajo mund të provojë përsëri të kalojë marrëveshjen e saj javën e ardhshme dhe pastaj të kërkojë një samit të dytë emergjent për të arritur një shtyrje.

Në një kërkesë për deputetët të cilët kanë votuar dy herë për marrëveshjen e saj tashmë ajo tha: “Kjo shtëpi ka shpenzuar shumë kohë duke menduar se çdo gjë lidhet me Europën, kjo shtëpi ka kaluar shumë kohë në Europë, Britanikët meritojnë më mirë ‘.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por disa minuta më vonë, në një ‘sulm’ ndaj kryeministres, Tory i tha zonjës May në ‘Pyetjet për Kryeministren’  se ajo do të ‘tradhtonte’ kombin nëse nuk do të largohemi nga BE-ja më 29 mars dhe paralajmëroi se ‘historia do të gjykojë vendimin e saj, gjë të cilën e  ka pranuar 108 herë se Britania e Madhe duhet të largohet.

Në një bisedë me Juncker,ai i tha May- it se BE-ja do të konsideronte një shtyrje deri më 22 Maj, që Britania e Madhe të marrë pjesë në zgjedhjet europiane ose vonesa do të duhet të zgjasë deri në dy vjet.

Kryeministrja në letrën dërguar Donald Tusk, thotë se Britania ka nevojë për një shtysë deri më 30 qershor për të kaluar dhe për të nxjerrë ligje për marrëveshjen dhe kryetari i komunitetit John Bercow duhet të votojë për herë të tretë në marrëveshjen e saj para samitit.

Ajo apeloi për Këshillin e BE-së, i cili përfshin krerët e të gjitha shteteve të BE-së të miratojë zyrtarisht tre dokumentet shtesë të miratuara me Juncker javën e kaluar për të miratuar vendimin e Bercow mbi një votim të ri duke qenë se qëllimi i tyre ishte i ndryshëm, raporton Daily Mail. 

L.K/Dosja.al

Shto Koment