Bota

Mbretëresha Elizabetë konfirmon në detyrë Kryeministrin e Anglisë, Boris Jonhson

Mretërsha Elizabetë ka konfirmuar në detyrë pasditen e kësaj të mërkure, Kryeministrin e ri të Anglisë Boris Jonhson. Jonhson është larguar nga Pallati Mbretëror duke mbajtur postin e Kryeministrit të Anglisë.
Featured image of article: Mbretëresha Elizabetë konfirmon në detyrë Kryeministrin e Anglisë, Boris Jonhson Boris Johnson dhe Mbreteresha Elizabetë

LONDËR- Mbretëresha e Britanisë së Madhe,  Elizabetë II ka konfirmuar në detyrë Kryeministrin e ri Britanik, Boris Jonhson.

Johnson u largua nga Pallati Mbretëror pasi u emërua në detyrë nga Mbretëresha Elizabeta II. Pallati konfirmoi se Johnson ishte emëruar “si Kryeministër dhe Zotëruesi i Parë i Thesarit”, një tjetër nga titujt e liderit britanik.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndrësa Theresa May ka dhënë dorëheqjen e saj tek Mbretëresha Elizabeth II, duke i hapur rrugën Boris Johnson, për t’u bërë kryeministri i ri i Anglisë. Ai fitoi shkëlqyeshëm në zgjedhjet e së dielës, me 92,153 vota kundër Jeremy Hunt.

(A.C/Dosja.al)

Shto Koment