LIVE UPDATES
Aktualitet

Kuvendi/ Debat për buxhetin! Basha: Nesër padi në SPAK. Rama: Ti vë gjoba

14 Tetor 2021, 06:11 Nga DOSJA
Kuvendi/ Debat për buxhetin! Basha: Nesër padi në SPAK. Rama: Ti

TIRANË– Debate, batuta dhe përplasje të ashpra mes maxhorancës dhe opozitës. Seanca plenare e sotme, nisi që në fillim me debate, pasi kryeparlamentarja Lindita Nikolla vendosi miratimin e rendit të ditës. Debati nisi për uljen e minutashit me 360 minuta, vendim që opozita e cilësoi si ta padrejtë dhe tentativë për të mbyllur gojën.
Por asgjë nuk u mor parasysh pasi kryetarja e Kuvendit u shpreh se është marrë me vendimmarrje të përbashkët në Konferencën e Kryetarëve.

Kur vendimi për të vijuar me seancën ishte marrë, në Kuvend mbërriti edhe kryedemokrati Lulzim Basha, i cili u konfliktua ashpër me deputetin socialist, Eduart Shalsi. Por ky ishte vetëm fillimi! Njëri pas tjetrit, Basha pati replika me kryeministrin Edi Rama, ku nuk munguan akuzat dhe sulmet politike. Si sfidë ndaj Ramës, Basha i përmendi me emra personat që i cilëson si oligarkë, Samir Manen dhe Shefqet Kastratin. Këta të fundit, numri një i opozitës, i cilësoi si përfitues të drejtpërdrejtë nga buxheti i shtetit dhe rritjet e çmimeve.

Këto akuza për Ramën ishin “gjoba” të Bashës, për të cilat me kalimin e kohës nuk do të fliste më. Sa i përket kërkesës për ngritjen e një Komisioni Hetimor për çështjen “Becchetti”, kreu i qeverisë ka pasur vetëm një përgjigje; Nuk do të ndodhë! Rama tha se çështja nuk kishte marrë vendim të formës së prerë, e se një komison do të bëhej material për avokatët mbrojtës të palës tjetër. Vendimi i referohet një vendimi konfidenacial dhe nuk ka asgjë publike nga gjykata, shtoi më tej kryesocialisti. Sa i përket krizës së energjisë elektrike, Edi Rama tha nga foltorja e Kuvendit se 200 mln eurot për blerjen e energjisë nuk janë borxh, por janë garanci për të mbrojtur familjet shqiptare duke theksuar se çmimi nuk do të rritej për asnjë moment. Ndërsa Basha, në emër të PD-së paralajmëroi një padi në SPAK për të gjitha shkeljet dhe abuzimet që sipas tyre janë bërë në sektorin energjetik në vend.

Megjithatë nuk munguan kunjat e thumbat ndaj njëri-tjetrit. Rama i tha kryeopozitarit Basha se ka nisur që të ngjaje më Sali Berishën, ndërsa numri një i PD-së edhe pse i sulmua së fundmi nga ish-kryeministri, e ka cilësuar si “usta”. Po ashtu shtoi se 16 vite bashkëpunim me të, nuk do t’i hidhte kurrë poshtë! Më pas, debatet janë vazhduar nga deputetët e tjerë, ku Erion Braçe dhe zv.kryeministri Arben Ahmetaj, i kanë kthyer gjithashtu përgjigje liderit të Partisë Demokratike.

Në fund, Kuvendi vendosi që të miratonte ngritjen e Komisionit Hetimor për “25 prillin” me 123 vota pro, por rrëzoi, ashtu siç e paralajmëroi vetë Rama, atë për “Becchettin” me 46 vota pro dhe 77 kundër. Ndërkohë, kërkesa tjetër e opozitës për krijimin e një komisioni për inceneratorët do të kalohet për votim javën e ardhshme. Për këtë çështje edhe palët ranë dakord. Ndërsa maxhoranca rrëzoi edhe dekretin e presidentit Ilir Meta për ndryshimin e buxhetit për vitin 2021.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE

ORA 18:41

‘30 qershori’ në Venecia/ Balla: Zgjedhjet e tjera do jenë në vitin 2023

ORA 18:35 

‘Votat e pavlefshme’/ Balla ‘ankohet’ për zgjedhjet e 25 Prillit: PS humbi 4 mandate

 

ORA 17:49

VD-Satelitët,Këlliçi ironizon: Mos u çudisni, do hapim tender për rrugën e qumështit

ORA 17:46

VD-“Unaza”, Salianji: Qeveri që prodhon skandale, aferë korruptive

ORA 17:45

VD-“Becchetti”, Alibeaj: Lekët t’i paguajë Rama, jo shqiptarët

ORA 17:43

Duma: “Beccheti”, sagë mashtrimesh e faturë e rëndë për shqiptarët

ORA 17:40

Miratohet ngritja e Komisionit Hetimor për 25 prillin, rrëzohet “Bechetti”

ORA 16:58

“SMS-të që të çon”, Bardhi përplaset me Nikollën, Balla: Të ngeli në gojë emri im…

ORA 16:30

PS kërkon shtyrjen e votimit për një Komision, Bardhi: Pengon hetimin, biem dakort

Ora 15:45

Balluku-PD: Latë pas një kufomë! Në 2010 u ble energji, pse? Ishte viti më i mirë

ORA 15:28

FOTOT: Pëshpërimat e Bardhit me deputetët në Kuvend! Rama sheh me nerva Ballukun

ORA 15:00

Gafa e Bujar Leskajt, ngatërron mbiemrin e deputetit. Balluku: Çojeni dosjen në SPAK

ORA 12:59

Braçe-Bashës: Kollaj përmend emra! Në darkë shkon e fle tek kompleksi i Samir Manes

ORA 12:57 

Debati për energjinë/ Ahmetaj: Nuk do rritet çmimi. Tabaku: Ju nuk keni vizion

ORA 12:51

‘I do emrat?’/ Basha-Ramës: Mos i bëj presion Gledis Nanos që të mos veprojë

ORA 12:42 

‘Të na vini anash’/ Ahmetaj: Patronazhisët janë zemrat e zjarrta të PS

ORA 12:37 

MESAZH Amerikës? Basha-Ramës: Do të çojmë ku e ke vendin, sa ti dalin ‘kicat’ SPAK

ORA 12:32 

‘Je qesharak’/ Basha: Ti ke ardhur ose të kanë sjellë nga Parisi, aktor i mjerueshëm

ORA 12:22

Rama-Bashës: Po je origjinal, ndoshta mund të jesh gati për bashkëqeverisje

ORA 12:14 

E përmendi Basha! Rama mbron Kastratin: Ti vë gjoba, shko në SPAK!

ORA 12:13

‘Paqe’ me Berishën? Basha i drejtohet Ramës: Zemra të rreh për ustain

ORA 12:08 

‘E qeshura të del me vështirësi..’/ Rama-Bashës: Vjen i fundit, zgjohesh vonë

ORA 12:06

Basha flet PRERË: Nisëm pastrimin! S’pështyj mbi 16 vitet që kalova me Berishën

ORA 12:01 

Basha përmend me emra “oligarkët” e Ramës: Nga Çet Kastrati te Samir Mane

ORA 11:54 

‘S’ke faj se sa herë më sheh…’/Basha-Ramës: 4 vitet e para s’ti kisha mësuar hilet

ORA 11:49

I tha ‘Mos imito Berishën’! Basha i drejtohet Ramës: Unë jam vetja

ORA 11:40

‘Becchetti’/ Rama: Vendimi është konfidencial, po bëheni palë kundër Shqipërisë

ORA 11:32 

Rama këshillon Bashën: La voce de padrone ka ikur te Foltorja, gjej tjetër

ORA 11:29

VD-Rama: Vitin tjetër satelitët shqiptarë në orbitë, ‘Albania 1’ dhe ‘Albania 2’

ORA 11:29

Rama-Bashës: Me çmimet e rrugëve ke pas një raport më të shtrëmbër se me aritmetikën

ORA 11:19

Rama: Ekonomia po ringrihet fuqishëm, thotë FMN-ja, shqip dhe anglisht

ORA 11:12 

Ofendimet e Bashës, Rama e ngacmon: Mos imito atë, dukesh si personazhi i “Qajtores”

ORA 11:10 

Basha-drejtësisë: Shqiptarët ju presin, në vend të gotave duhet të trokisnin prangat

ORA 11:04

Basha: Krijuat dëm ekonomik prej më shumë se 40 milionë euro

ORA 10:53

Kriza energjitike në vend, Basha: Nesër depozitojmë kallzimin penal në SPAK

ORA 10:51 

Plani për krizën, Basha: 200 mln euro për OSHEE, mëlcitë iu varën në qafë ujkut

ORA 10:44

Kuvendi nis me DEBATE, shkak minutazhi për të drejtën e fjalës (PËRPLASJET)

ORA 10:36 

VD: PLASI! Basha s’përmbahet, shan Shalsin: Injorant! Plehrë! Ta përplas kokën unë

ORA 10:31

VD-Balla: O Tritan, e kuptoj se ‘Foltorja’ ka probleme, më lër të vazhdoj

ORA 10:21 

VD-360 minuta, pak për opozitën? Shehu i revoltuar, Rama: Po të jetë për mua…

ORA 10:18 

VD-Bardhi acarohet me Nikollën: Ndërprit seancën, Rama u kërkon që ne mos të flasim

ORA 10:09

Basha shkarkoi Nokën! Ferdinand Xhaferraj i merr vendin te komisioni i sigurisë

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

kryesore politike edi rama kuvendi i shqiperise lulzim basha seance plenare 14 tetor 2021 edi rama kuvendi i shqiperise lulzim basha seance plenare 14 tetor 2021

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013