KRYESORET
Aktualitet

Mbledhjet pa median, reagon KLP-ja: COVID-i dhe neni 167, pengesa

19 Nëntor 2021, 18:52 Nga DOSJA
Mbledhjet pa median, reagon KLP-ja: COVID-i dhe neni 167, pengesa

TIRANË – Këshilli i Lartë i Prokurorisë reagoi nëpërmjet një deklarate rreth artikullit të “Reporter.al” se po shkel transparencën ndaj medias duke mos e lejuar të marrë pjesë në mbledhjet e saj.

Në deklaratën e publikuar, KLP-ja shprehet se sipas  nenit 167 të Ligjit 115/2016 “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, menaxhim i informacioneve, që nuk duhen publikuar sipas ligjit, ka qenë i pamundur, ndërsa mbrohet dhe me pandeminë e COVID-19 që ka penguar funksionimin normal të institucioneve shtetërore.

Për më tepër, KLP-ja thekson se pjesëmarrja në mbledhjet online të saj duhet të bëhet me kërkesë nga grupet e interesuara.

DEKLARATA E KLP-së

Duke marrë shkas nga shkrimi i publikuar më datë 17.11.2021 nga portali Reporter.al me titullin “Praktika e dyerve të mbyllura në KLP cënon rëndë transparencën”, Këshilli i Lartë i Prokurorisë sqaron të interesuarit, si vijon:

KLP ka ndjekur me vëmendje çdo reagim dhe çdo deklaratë publike lidhur me punën e institucionit. KLP është i vetëdijshëm, se komunikimi institucional ka për synim kryesor rritjen e besueshmërisë së publikut në institucionet e reja të drejtësisë.

Situata e pazakontë të krijuar në vend nga pandemia Covid 19 ka pasur ndikim të drejtpërdrejtë në funksionimin e institucioneve publike.

Në respektim të masave të parashikuara për përballimin e saj, prej më shume se dy vitesh, Këshilli i Lartë i Prokurorisë i ka zhvilluar seancat plenare kryesisht online, nëpërmjet platformës Zoom. Ato janë ndjekur nga përfaqësues të institucioneve dhe organizatave të akredituara pranë KLP-së, si dhe nga programet e asistencës ndërkombëtare për zbatimin e reformës në drejtësi, EURALIUS dhe OPDAT.

Në zbatim të Ligjit nr. 119/2014 “Për të drejtën e informimit”, si dhe në përmbushje të detyrimeve ligjore, KLP, gjatë kësaj periudhe, ka garantuar qasje të plotë dhe pa pagesë në informacionin për publikun. Mbledhjet plenare të KLP-së janë publikuar në faqen zyrtare, brenda 24 orëve nga data e zhvillimit të tyre.

Pranimi i medias gjatë seancave plenare online ka qenë i kufizuar, për arsye të respektimit të parashikimeve ligjore të nenit 167 të Ligjit 115/2016 “Për organet e qeverisjes së sistemit të drejtësisë”, pasi menaxhimi nga KLP-ja i informacioneve, të cilat nuk duhen publikuar në zbatim të ligjit sipërcituar, teknikisht ka qenë i pamundur. Për këtë qëllim, ligji ka parashikuar dhe një afat 24-orësh për redaktimin e materialeve të mbledhjes, në respektim të të drejtave të privatësisë, konfidencialitetit, të dhënave personale apo sensitive.

Në kushtet e kufizimit të numrit të pjesëmarrësve të pranishëm fizikisht në seancat plenare, çdo i interesuar, duke përfshirë median, shoqërinë civile apo çdo entitet tjetër të interesuar për aktivitetin e KLP-së, duhet të paraqesë një kërkesë me shkrim, në adresën [email protected] për akreditim, në mënyrë që të sigurojnë qasje në linkun e mbledhjes plenare, për ta ndjekur live.

KLP publikon në faqen zyrtare të Këshillit www.klp.al, rendi i ditës të mbledhjes plenare, 24 orë para zhvillimit të saj. Prania fizike në ambientet, ku zhvillohen seancat plenare, do të vazhdojë të jetë e kufizuar, për sa kohë ndodhemi në kushtet e pandemisë Covid 19.


(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar