Politike

Mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri: Këtu nuk vihet me listë dëshirash, nuk pranojmë asnjë kërkesë të paaprovuar nga ODIHR….Ku janë mbushur këto kuti se unë s’di gjë

VIDEO
Në një deklaratë, pas mbledhjes që zgjati katër orë dhe përfundoi pa koncensus për Reformën Zgjedhore, Gjiknuri u shpreh se çështja e sistemit është lënë të diskurtohet në fazën e dytë. Ai u shpreh se Opozitës, do t'i pranohet çdo propozim që merr miratimin e ODIHR, dhe se PD-ja nuk mund të shkojë me listë dëshirash përpara Këshillit Politik. 
Featured image of article: Mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri: Këtu nuk vihet me listë dëshirash, nuk pranojmë asnjë kërkesë të paaprovuar nga ODIHR….Ku janë mbushur këto kuti se unë s’di gjë Damian Gjiknuri
Përditësuar:

TIRANË– Përfaqësuesi i Partisë Socialiste në Këshillin Politik, Damian Gjiknuri është shprehur përpara mediave se kanë lëshuar shumë ‘pe’ përpara Opozitës jashtëparlamentare.

Në një deklaratë, pas mbledhjes që zgjati katër orë dhe përfundoi pa koncensus për Reformën Zgjedhore, Gjiknuri u shpreh se çështja e sistemit është lënë të diskurtohet në fazën e dytë. Ai u shpreh se Opozitës, do t’i pranohet çdo propozim që merr miratimin e ODIHR, dhe se PD-ja nuk mund të shkojë me listë dëshirash përpara Këshillit Politik. 

Përsa u përket akuzave për mbushje kutish apo skenar të 30-qershorit, Gjiknuri tha se nuk ka aparë asnjë kuti të mbushet. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot trajtuam disa çështje të tjera, siç është aplikimi elektoral nisur nga sistemi danez. U ra dakort që çështja e sistemit të trajtohet në fazën e dytë të Reformës Zgjedhore. Pika e parë e fazës së dytë do të jetë trajtimi i çështjes së sistemit. Partia Demorkatike po teregohet e steopur për të trajtuar pika të tjera. Pika më e madhe që na dnan është identifikimi elektronik dhe reformimi i administratës zgjedhore. Përsa i përket teknologjisë, vullneti ynë ka qenë i qartë. E morëm parasysh identifikimin elektrik, por përtej dëshirës ju drejtuam ODIHR, të cilët na thanë se sistemi virtual duhet të trajtohet gradualisht. Unë bëra dhe një sfidë tjetër dhe t’I drejtohemi së bashku ODIHR-it. Po na ktheu përgjigje pozitive dhe e marrim OK. Jo nesër të na viëj ODIHR dhe të thotë që pavarësisht propozimit tonë, qeveria shqiptare i dështoi zgjedhjet dhe nuk na dëgjoi. PD-ja nuk mund të vijë me listë dëshirash e më gjëra që ja ku janë mbushur kutitë e votimit. Që unë nuk e di se ku jsnë mbushur këto kuti. Ne kemi ofruar hapjen e çdo kutie. Ju e dini qe PS-ja ka bërë grevë urie dhe nuk na u dha të hapim kutitë e një qarku. Ne e ofrojmë këtë gjë. Dhe kjo do të bëjë komisionerët përgjegjës. Kush është ai i çmendur që të mbushë kutitë, kur e di që do të kontrollohet. Kemi pranuar edhe monitorimin e çdo vendi me kamera,“- deklaroi Gjiknuri.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment