Bota

Mbetjet nga masat mbrojtëse për COVID-19 sfidojnë punëtorët e mirëmbajtjes në Indi

India duket se po përballet me një ‘lumë’ mbetjesh, të cilat përdoren nga qytetarët si masa mbrojtëse ndaj Covid-19.

INDI– Pandemia e koronavirusit ka bërë që njerëz në gjithë botën të marrin masa mbrojtëse në ambiente publike dhe në ato të mbyllura.

India duket se po përballet me një ‘lumë’ mbetjesh, të cilat përdoren nga qytetarët si masa mbrojtëse ndaj Covid-19.

Siç shikohet dhe në videon e publikuar nga BBC ato që kjo situatë i ka “rënduar” më shumë janë punëtorët e mirëmbajtjes, të cilët janë shprehur se qytetarët nuk po respektojnë rregullat dhe masat mbrojtse ndaj Covid -19 dhe se mbetjet i hedhin në koshat me mbeturina të zakonshme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ata shprehen se kjo gjë vë në rrezik jetët e tyre, pasi ata merren çdo ditë për të pastruar këto mbetje, për të cilat duhen paisje sigurie shtesë.

(D.K/Dosja.al)

Shto Koment