LIVE UPDATES
Bota

Mbahet Samiti i NATO-s, Stoltenberg: SHBA-BE duhet të bashkëpunojnë fort për të luftuar Kinën e Rusinë, Rama takon Mitsot

14 Qershor 2021, 07:00 Nga DOSJA
Mbahet Samiti i NATO-s, Stoltenberg: SHBA-BE duhet të

BRUKSEL–SHBA-ja, Britania dhe aleatët e tjerë të NATO-s kanë mbajtur ditën e sotme Samitin e radhës ku është dikutuar kryesisht mbi ndryshimit e klimës dhe përparësi të sigurisë si dhe mbi sfidat e paraqitura nga Kina, e të mbajnë presionin mbi Rusinë.

Ky Samit siç duket kishte si qëllim kryesor uljen e tensioneve midis vendëve të ndryshme që kishin mosmarrëveshje midis tyre dhe sjelljen e paqes në Evropë. Për ta konkretizuar më shumë këtë mund të cekim takimin që u zhvillua midis kryeministrit te vendit Edi Rama dhe homologut të tij grek Mitsotakis të cilët kanë diskutuar rreth çështjeve të cilat ‘çalojnë’ marrdhëniet mdis dy vendeve siç janë për caktimin e kufinjve detarë ndërsa kryeministri grek ka kërkuar vëmëndje për rëndësinë e pakicave greke në Shqipëri.

Nga ana tjetër presidenti i Turqisë Erdogan është takuar edhe me kryeministrin grek Mitsotaki i cili ishte një takim që u prit me shumë entuziazëm dhe kuriozitet nga të dyja palët. Ky takim është përshëndetur nga mediat helene të cilat po prisnin rezultatin e takimin për uljen e tensioneve midis dy palëve dhe zgjidhjen e mosmarrveshjve përsa i prket detit. Siç kanë shkruar mediat greke akulli është thyer dhe marrëdhëniet po shkojnë drejt përmirësimit.

Emanuel Macron dhe Rexhep Tajip Erdogan qëndruan ballë për ballë për 45 minuta në takimin që zhvilluan në Samitin e NATO-s në Bruksel, i pari ky pas konfliktit të madh që ndezi vendet Turqi-Francë. Pas takimit, i cili zgjati më shumë se sa ishte planifikuar, Emanuel Macron shkruante në një postim në Twitter se ai kishte bërë një bisedë të gjatë Erdogan në mënyrë që të dyja palët të bënin përpara dhe respektonin njëri-tjetrin. Sipas një deklarate nga Pallati Elysee, Macron i tha Erdoganit se të gjithë aleatët e NATO-s duhet të kenë një angazhim të qartë ndaj vlerave, parimeve dhe rregullave të Aleancës.

Sekretari i përgjithshem Stolenberg ka folur gjithashtu në Samit ku ka theksuar bashkëpunimin e fortë të SHBA me BE në mënyrë që të luftojnë kundër regjimeve totalitare siç është Kina dhe Ruasia dhe për këtë gjë duhet një bashkëpunim i fortë mes tyre. Stoltenberg e mori fjalën i pari teksa theksoi se angazhimi për ndryshimet klimatike dhe, teknologjia e re për sulmet kibernetike dhe politikat e reja për kontrollin e armëve do të jenë pikat kryesore që do tu kushtohet vëmendje të veçante.

Presidenti i Turqisë Erdogan gjatë Samitit të NATO-s u takua me presidentin e SHBA-ve Joe Biden dhe ajo çfarë ra në sy gjatë takimit të tyre ishte mënyra e tyre e përshëndetjes. Kamerat kanë fotografuar një moment kur Erdogan dhe Biden tokin grushtat me njëri tjetrin pasi shtrëngimi i duarve është i ndaluar në këtë kohë pandemie dhe në një moment duket sikur Erdogan ishte duke iu afruar Biden për t’i puthur dorën, por nuk ishte ashtu. Ai po ngrihej dhe kamerat e ‘kapën’ në një pozicion që dukej sikur po i afrohej dorës së presidentit amerikan.

Kryeministri britanik Boris Johnson dhe presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan diskutuan ditën e sotme gjatë takimit në samitin e NATO-s për marrëdhëniet dhe bashkëpunimin midis dy vendeve si dhe tregtinë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg pasi ka folur për bashkëpunimin midis SHBA dhe BE ka përmendur edhe ardhjen e presidentit të ri Joe Biden në SHBA. Ai tha se ka një ndryshim të madh me presidentin e mëparshëm dhe se në Shtëpinë e Bardhë është një frymë tjetër e re. Sekretari tha se Biden i kalon të gjitha pritshmëritë e një lideri politik dhe është përtej figurave standarte , sipas tij tashmë siguria e aleancës është më e madhe.

Vitin e ardhshëm Samiti i NATO-s do të mbahet në Spanjë pas një ftese të kryeministrit spanjoll Pedro Sánchez. Stolenberg e ka falenderuar për mbështetjën dhe për mikpritjen dhe është treguar entuziast për këtë gjë duke thënë;  “Ne shpresojmë të takohemi në në Spanjë në 2022”

Në komunikatën e fundit Samiti i NATO-s i bën thirrje Moskës të respektojë të drejtën ndërkombëtare dhe përgjegjësitë si shtet pasi në këtë mënyrë siç po vepron nuk do të ketë kthim në normalitet. Udhëheqësit gjithashtu i bënë thirrje Moskës të heqë etiketën e “vendit armiqësor” për Republikën Çeke dhe Shtetet e Bashkuara. Për Kinën, NATO është “e shqetësuar” për ambiciet e deklaruara të Pekinit dhe zhvillimin e arsenalit të saj bërthamor, të cilin e përshkruan si “sfida sistematike” ndaj rendit ndërkombëtar. Gjithashtu i bëri thirrje Iranit të pezullojë të gjitha aktivitetet e raketave dhe deklaroi se do të siguronte funksionimin e vazhdueshëm të Aeroportit Ndërkombëtar Hamid Karzai në Kabul.

Sipas AP, takimi personal në Bruksel vjen përpara takimit të parë ballë për ballë të presidentit amerikan me homologun e tij rus, Vladimir Putin në Zvicër të Mërkurën dhe pas një takimi 3-ditor të G7 në Cornwall.

Presidenti i SHBA Joe Biden, dha deklaratën e fundit për shtyp rreth mbledhjes së Samitit të ditës se sotme të NATO-s ku i pyetur nga gazetarët u ndal në disa pika kryesore. Fillimisht ai foli rreth situatës pandemike duke argumentuar që në një interval kohor jo shumë të gjatë kanë arritur të ulin në mënyrë dramatike numrin e rasteve të humbjes së jetëve e cila ka qenë 370 vdekje në ditë që për një vend të madh si Amerika është një numër jo shumë i madh. Ai i ka bërë thirrje vendit të mos dorëzohet për të luftuar virusin deri në fund. Më pas gazetarët e kanë pyetur presidentin rreth Rusisë dhe Putin-it ndërsa ai u përgjigj se i kërkon bashkëpunim Putin në mënyrë që të promovojnë më shumë vlerat e demokracisë në botë, por nëse ai nuk është i gatshëm për bashkëpunim presidenti u shpreh se do ti përgjigjet. Poe këtë pjesë ai tha se mund ta diskutojë më gjerë pas takimit që do të ketë më përfaqësuesin e Rusisë.

Kina u përmend për herë të parë në komunikatën e udhëheqësve të NATO-s pas samitit të mëparshëm, të organizuar nga MB, në 2019, kur u përshkrua si një sfidë dhe një mundësi. 

Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut, e njohur si NATO, është aleanca më e fuqishme e mbrojtjes rajonale në botë Ajo u krijua në 1949, pas Luftës së Dytë Botërore, për të kundërshtuar kërcënimin e zgjerimit komunist Ajo u themelua në parimin e mbrojtjes kolektive midis aleatëve Fillimisht kishte 12 anëtarë, por tani ka 30 anëtarë.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota jens stoltenberg joe biden samiti i nato-s vladimir putin jens stoltenberg joe biden samiti i nato-s vladimir putin

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!