Aktualitet

I mori makinën për t’ia rregulluar por nuk e ktheu më tek pronari, kapet në Itali 28-vjeçari nga Durrësi, INTERPOL pritet ta ekstradojë

Policia e Shtetit ka prangosur me qëllim ekstradimin në Shqipëri, 28-vjeçarin Lirim Islamaj, i cili ishte dënuar me 4 vite burg për "mashtrim".
Featured image of article: I mori makinën për t’ia rregulluar por nuk e ktheu më tek pronari, kapet në Itali 28-vjeçari nga Durrësi, INTERPOL pritet ta ekstradojë Foto Ilustruese

TIRANË– Një 28-vjeçar nga Durrësi është prangosur pasi ishte shpallur në kërkim nga Interpoli. Policia e Shtetit ka prangosur me qëllim ekstradimin në Shqipëri, 28-vjeçarin Lirim Islamaj, i cili ishte dënuar me 4 vite burg për “mashtrim”.

Në nëntor 2015, Islamaj i ka marrë automjetin një të njohuri me iniciale A. T., banues në Fier, për ta rregulluar në një servis automjetesh në Durrës por nuk ia ka kthyer më kurrë. Pronari i mjetit disa muaj më pas e ka paditur për mashtrim. 

NJOFTIMI I PLOTË:

Interpol Tirana

Falë bashkëpunimit të Interpol Tiranës me homologët, një tjetër person i shpallur në kërkim ndërkombëtar kapet dhe ekstradohet drejt vendit tonë.

Në vijim të bashkëpunimit të ZQK INTERPOL Tirana me zyrat homologe, për kapjen dhe ekstradimin e personave në kërkim ndërkombëtar, është vënë në pranga në Itali, shtetasi shqiptar Lirim Islamaj, 28 vjeç, lindur dhe banues në Durrës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shtetasi Lirim Islamaj ishte shpallur person në kërkim ndërkombëtar, pasi Gjykata e Shkallës së Parë Durrës, në vitin 2018, e ka dënuar këtë shtetas me 4 vjet burg për veprën penale “Mashtrimi”.

Përmbledhje e ngjarjes së ndodhur:

Në nëntor 2015, shtetasi Lirim Islamaj i ka marrë automjetin shtetasit A. T., banues në Fier, për ta rregulluar në një servis automjetesh në Durrës dhe nuk ia ka kthyer më këtë automjet pronarit të ligjshëm.

I dëmtuari, më datë 11.01.2016, ka bërë kallëzim penal në Komisariatin e Policisë Durrës, për vjedhje të automjetit me anë të mashtrimit.

Falë bashkëpunimit dhe shkëmbimit të informacionit mes Interpol Tiranës me Interpol Romën u bë e mundur kapja dhe ekstradimi i shtetasit Lirim Islamaj drejt vendit tonë.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment