Bota

“Masat e marra po japin efektet e tyre”/ Ministri i Shëndetësisë flet për infektimet e Covid në Itali: Pas një jave pritet të jetë kulmi i valës së dytë të koronavirusit

Më tej ai tha se kulmi i valës së dytë të Covid-19 pritet të jetë në javën në vazhdim.
Featured image of article: “Masat e marra po japin efektet e tyre”/ Ministri i Shëndetësisë flet për infektimet e Covid në Itali: Pas një jave pritet të jetë kulmi i valës së dytë të koronavirusit Roberto Speranza,

ITALI- Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza është shprehur se kurba e infeksionit në Itali po stabilizohet falë masave të marra. Në një intevistë për mediat italiane ai ka thënë se 7 deri në 10 ditët e ardhshme janë vendimtare nëse do të ndarja e vendit në tre kategori është e vlefshme ose jo. Më tej ai tha se kulmi i valës së dytë të Covid-19 pritet të jetë në javën në vazhdim.

 “Unë mbetem shumë i kujdesshëm, por ekspertët tanë të CTS na thonë se kurba e ngjitjes po stabilizohet. Stillshtë ende herët të thuhet, ne presim më shumë të dhëna, por ka arsye të vlefshme për të besuar se masat e fundit që kemi miratuar kanë filluar të japin disa rezultate. Nevoja për të mos u dorëzuar tani është vërtetuar: shtatë deri në dhjetë ditët e ardhshme në fakt do të jenë vendimtare dhe do të na tregojnë nëse ndarja e vendit në tre zona, dhe mekanizmi thelbësisht automatik i kufizimeve nga rajoni, po jep frytet për të cilët të gjithë shpresojnë,” u shpreh Spetanza.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Që nga fillimi i pandemisë Italia ka regjistruar 1,178,529 të infektuar me Covid, ndërsa 45,229 kanë humbur jetën.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment