Aktualitet

TENSIONE në Hanin e Hotit/ Masat e reja COVID në Mal të Zi krijojnë probleme, kthehen punëtorët ditor: Kërkojnë çdo ditë test që kushton 23 euro, ku pret Edi Rama

Ata ndalohen nga policia shqiptare dhe ajo malazeze me justifikimin se përgjigjet e tamponeve janë fallso.
Featured image of article: TENSIONE në Hanin e Hotit/ Masat e reja COVID në Mal të Zi krijojnë probleme, kthehen punëtorët ditor: Kërkojnë çdo ditë test që kushton 23 euro, ku pret Edi Rama Pamje nga pika e kalimit të Hanit të Hotit

MALI I ZI- Sot është dita e dytë e kthimit të punëtorëve ditor në Han të Hotit. Ata ndalohen nga policia shqiptare dhe ajo malazeze me justifikimin se përgjigjet e tamponeve janë fallso. Edhe punëtorët me pasaportën e vaksinimit nuk lejohen të kalojnë. Punëtorët janë shprehur se u kërkohet çdo ditë testi i cili kushton përafërisht aq sa ata paguhen në ditë. Kjo është arsyeja se përse dhe ditën e sotme kanë vendosur që të ngrihen në protestë.

Punëtorët:Kjo është shumë problematike për ne pasi na kanë venë edhe tamponin që kushton 25 mijë lekë dhe për ne është shumë e lartë kjo pagesë. Në për aq punojmë sepse jemi punëtor krahu, ne nuk kemi dobi. Jam i vaksinuar me dy doza. Pala malazeze na kthen pas. tani e kanë bërë që duhet të kalojnë dhe 14 ditë pasi është bërë doza e dytë, i bëj thirrje policisë së shtetit të marrë masa. Ne për 10-15 euro dalim të punojmë e këto duan 23 euro për tampon. E kam bërë vaksinën, dozën e parë. Dozën e dytë e kam me datën 9 tetor.

Ku na del ekonomia, për ti dhënë paret Edi Ramës. Nuk e kam bërë vaksinën, detyrohem të tregojmë tampon. Me këtë tamponin duan të na marrin paret kot.

Drejt Malit të Zi kalohet me certifikatë vaksinimi ose test negativ, i cili në Han të Hotit kushton 23 euro.

Për të kaluar kufirin nga Shqipëria në Malin e Zi nevojitet njëri prej këtyre dokumenteve:

1. Pajisja me certifikatë vaksinimi me një ose dy doza

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

2. Test PCR të kryer në jo më shumë se 72 orë

3. Vërtetim që personat që hynë në Mal të Zi e kanë kaluar Covid-in jo më herët se 14 ditë dhe jo më shumë se 180 ditë nga testimi pozitiv

4. Test antigen jo më të hershëm se 48 orë

Që në momentin që masat e mësipërme janë futur në fuqi, qytetarët kanë shfaqur revolta të cilat kanë përshkallëzuar deri në protesta. Ditën e djeshme u desh ndërhyrja e policisë e cila shoqëroi një person në komisariat.

(A.B)/Dosja.al

 • 12:50

  Qytetarët në Hanin e Hotit: Testi në Shkodër është më lirë, këtu 20 euro, nuk përballohet! Na kanë sjellë Drejtorin për presion

  Qytetarët të cilët nuk lejohen të kalojnë në Mal të Zi për shkak të masave të reja anti covid. Ata janë shprehur për gazetarët e pranishëm se testet i kanë kryer mirëpo nuk ia pranon as pala shqiptare dhe as ajo malazeze.

  Qytetari 1: Dhe dje na kanë kthy, thonë tamponi 20 euro, 20 euro është dita e punës zotëri. Polici shqiptar thotë nuk bën kjo punë. E kena testin që e kemi pas gjithë herës, tashi duhet tjetër. Policia shqiptare dhe malazeze nuk na lene me kalu. Kaloj cdo ditë me mjetin tim. Testi që bëj në Shkodër është 11 mijë lekë, këtu kërkohet 20 euro. Nuk është i përballueshëm, 20 euro është dita e punës. Sot kanë sjellë policinë.

  Qytetari 2: Unë jam nga Shkodra, më kanë kërkuar 20 euro. Na kanë sjellë drejtorin e policisë për të na bërë presion. Unë 20 euro marr, si ti paguaj 20 euro. Shiko të gjitha makinat.

 • 12:19

  KAOS në Hanin e Hotit/ Drejtoria Rajonale e Kufirit Dhe Migracionit: Mund të hyni në Mal të Zi vetëm duke plotësuar kushtet

  Drejtoria Rajonale e Kufirit Dhe Migracionit Shkodër ka reaguar pasi Mali i Zi ka ndaluar për dy ditë me radhë kalimin e punëtorëve ditorë shqiptarë pas dyshimeve se kanë falsifikuar testet negative të Covid-19. Duke filluar nga dita e sotme (15 shtator 2021), çdo shtetas që do të hyjë në territorin e Malit të Zi duhet të paraqesë një nga dëshmitë e mëposhtme:

  1-Test RT-PCR për SARS-COV2;

  2-Tampon negativ (vlefshmëria jo më shumë se 72 orë);

  3-Certifikatë vaksinimi me të dy dozat;

  2-Test serologjik që vërteton se ke kaluar COV2, në një afat brenda 180 ditësh. Ndër të tjera ka vendosur që të njihen vetëm testet e lëshuara nga laboratorët e subjekteve si më poshtë: 1-American Hospital, 2-Intermedica Center, 3-Genius Lab, 4-German Hospital, 5-Biocheck Diagnostic, 6-Salus Tirana, 7-Noval Diagnostic, 8-Pegasus Med,9-Clinical Cambridge, 10-Orion Struga. Ditën e djeshme, pati tension në doganë për ndalimin e kalimit të punëtorëve shqiptarë dhe për pasojë një person u shoqërua për në polici.

 • 10:19

  PREKËSE! Nuk e lejojnë të kalojë në kufi! Punëtori me lot në sy: Më rrejnë, më mashtrojnë! Jam i sëmurë, mora borxh për tamponin, unë 20 euro marr në ditë

  Një prej punëtorëve që nuk ka mundur të kalojë në doganën e Hanit të Hotit ka deklaruar se është i sëmurë. Punëtori me lot në sy shprehet se edhe pse në gjendje jo të mirë shëndetesore ai do të punojë por nuk është lejuar që të kalojë. Punëtori duke lotuar shprehet se ka marrë para borxh për të bërë testin e shpejtë në doganë qe kushton 20 euro dhe eshte i vlefshem vetëm për 48 orë.

  ‘Më rrejnë më mashtrojnë, shi si më janë bo durët. Unë për 20 euro punoj tan ditën, unë jam sakat. Vetem me na vjedh. Nuk me lanë me kalu, borxh i kam marrë 20 euro– tha punëtori me lot në sy. ‘Jam vet i 5-ti dhe shpi me qera’- shton më tej ai.

Shto Koment