Bota

Masat anti-COVID lehtësohen, Anglia rihap pubet, baret, restorantet për shërbimin në natyrë

Mbretëria e bashkuar ka lehtësuar masat anti-COVID. Anglia po rihap për herë të parë kopshtet e pubeve, baret, restorantet, dyqanet dhe parukierët. Shërbimi do të kryhet në natyrë dhe njerëzit duhet të tregojnë përgjegjësi dhe kujdes.
Featured image of article: Masat anti-COVID lehtësohen, Anglia rihap pubet, baret, restorantet për shërbimin në natyrë bare angli

BRITANI– Anglia ka lehtësuar rregullat e COVID duke rihapur për herë të parë pubet, baret, restorantet për shërbimin në ambjentet e hapura.

Britania e Madhe pavarësisht procesit të shpejt të vaksinimit u përball me një situatë të rëndë nga pandemia, vështirësuar edhe nga mutacionet e reja. Kjo situatë bëri që qeveria të përforconte masat kufizuese deri në izolim si dhe duke ndaluar çdo aktivitet, përveç marketeve dhe farmacive.

Pas një rënie në rastet e Covid  bëri që qeveria Uellsiane të paraqesë disa data për rihapjen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryeministri Boris Johnson u ka kërkuar të gjithëve që “të sillen me përgjegjësi”. Ai kishte planifikuar një pintë festive për të shënuar lehtësimin e masave, por kjo është shtyrë pas vdekjes së Dukës së Edinburgut të Premten, raporton BBC.

Të gjitha dyqanet mund të hapen përsëri. Mund të hapen parukeri, sallone bukurie dhe shërbime të tjera të kontaktit të ngushtë. Restorantet dhe pub-et lejohen të shërbejnë ushqim dhe alkool për klientët të ulur jashtë. Dyqanet jo thelbësore gjithashtu mund të hapen përsëri, shërbimet e kontaktit të ngushtë mund të rinisin, mësimet e makinës mund të rinisin dhe të lejohen udhëtimet brenda dhe jashtë Uellsit nga pjesa tjetër e Mbretërisë së Bashkuar.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment