Politike

Masakra e Srebrenicës/ Meta: Gjenocid i një shkalle të paprecedentë, të forcohet bashkëjetesa etniko-fetare

FOTO
Presidenti Ilir Meta nënvizon se në Srebenisë ndodhi një gjenocid i një shkalle të paprecedentë. Ai bën thirrje që të forcohet bashkëjetesa etniko-fetare me popujve.
Featured image of article: Masakra e Srebrenicës/ Meta: Gjenocid i një shkalle të paprecedentë, të forcohet bashkëjetesa etniko-fetare Ilir Meta, president

TIRANË- Presidenti Ilir Meta ka deklaruar se 25 vite më parë në Masakrën e Srebenisës ndodhi një gjenocid i një shkalle të paprecedentë. Presidenti thekson se bashkëjetesa etnike-fetare dhe kulturore duhet të ruhet e të forcohet, me qëllimin që të mos përçahen popujt. 

“Duke ju bashkuar sot lutjeve për shpirtrat e viktimave dhe dhimbjes së patreguar që përjetuan popujt dhe kombet e Ballkanit, në nderim të kujtimit të tyre, duhet të forcojmë bashkëpunimin dhe bashkëjetesën për të ecur përpara drejt të ardhmes së përbashkët në Bashkimin Europian.”, shprehet ndër të tjera presidenti.

Postimi i plotë:

Masakra që ndodhi në Srebrenicë 25 vjet më parë, ishte gjenocid i një shkalle të paprecedentë në zemër të Europës, që nuk duhej të ishte lejuar të ndodhte.
11 korriku 1995 shënon një moment historik të rëndësishëm dhe të paharruar për të gjithë ne. Ndërsa sot kujtojmë viktimat e pafajshme dhe të gjithë ata që pësuan tmerre të paimagjinueshme në gjenocidin e Srebrenicës, duhet të reflektojmë dhe t’i shqyrtojmë me shumë kujdes veprimet tona, për t’u dërguar një mesazh të qartë brezave të ardhshëm, për të mos i harruar dhe për të mos i lejuar kurrë më të tilla mizori të ndodhin në rajonin tonë.
Është e një rëndësie jetike që bashkëjetesa etnike-fetare dhe kulturore të ruhet e të forcohet, pa lejuar askënd të helmojë dhe të përçajë popujt dhe kombet tona, qoftë edhe duke ricikluar ide që sjellin ndërmend shpërnguljet masive, në mënyrë që tragjeditë e përjetuara t’i përkasin vetëm të kaluarës së hidhur por jo shumë të largët të rajonit.
Duke ju bashkuar sot lutjeve për shpirtrat e viktimave dhe dhimbjes së patreguar që përjetuan popujt dhe kombet e Ballkanit, në nderim të kujtimit të tyre, duhet të forcojmë bashkëpunimin dhe bashkëjetesën për të ecur përpara drejt të ardhmes së përbashkët në Bashkimin Europian.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mbi 8 mijë burra, djem dhe gra boshnjake u vranë në atë që njihet si Masakra e Srebrenicës. Ngjarja e rëndë ndodhi më 11 korrik të vitit 1995. Gjenocidi që pati për objektiv popullsinë myslimane të vendit, u krye nga forcat serbo-boshnjake, edhe me ndihmën e ish-Jugosllavisë. Trupat e viktimave u hodhën nëpër varre masive dhe pyjet përreth dhe identifikimi i tyre vazhdon edhe sot.

J.V/Dosja.al

Shto Koment