Politike

Masakra e Srebrenicës/ Meta: Drejtësi për viktimat e genocidit të pamëshirshëm

Në një postim në facebook, Meta shkruan se është koha që të kërkojmë drejtësi deri në fund për shkaktarët e këtij gjenocidi të pamëshirshëm.
Featured image of article: Masakra e Srebrenicës/ Meta: Drejtësi për viktimat e genocidit të pamëshirshëm Ilir Meta

SARAJEVË- Presidenti i vendit, Ilir Meta  ka përkujtuar sot 24-vjetorin e masakrës së Srebrenicës në Sarajevë.

Në një postim në facebook, Meta shkruan se është koha që të kërkojmë drejtësi deri në fund për shkaktarët e këtij gjenocidi të pamëshirshëm. Kreu i shtetit deklaron se duhet ruajtur bashkëjetesa fetare pa lejuar askënd të helmojë kombet dhe popujt.

Sot në 24-vjetorin e masakrës së Srebrenicës, më të madhes në zemër të Europës, është koha jo vetëm të lutemi për shpirtrat e viktimave dhe dhimbjen e patreguar që përjetuan popujt e rajonit tonë, por njëkohësisht të kërkojmë drejtësi deri në fund për shkaktarët e këtij gjenocidi të pamëshirshëm. Duhet të ndërgjegjësohemi e përgjegjësohemi që bashkëjetesën etnike-fetare dhe kulturore ta ruajmë e ta forcojmë, pa lejuar askënd të helmojë dhe të përçajë popujt dhe kombet tona, në mënyrë që tragjedi të tilla t’i përkasin vetëm të kaluarës së hidhur të historisë së rajonit tonë. Kjo foto e qytetit të bukur të Sarajevës, ku harmonizon natyrshëm objektet e besimeve të ndryshme fetare, të shërbejë për të ecur përpara drejt të ardhmes se përbashkët në Bashkimin Europian, duke evidentuar edhe trashëgiminë historike të bashkëjetesës mes kombeve dhe popujve të rajonit tonë”, shkruan Meta në Facebook.

Çfarë është masakra e Srebenicës?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më 11 korrik të vitit 1995, forcat serbe të Bosnjës kanë hyrë në Srebrenicë, në zonën që ishte shpallur e sigurt nga Kombet e Bashkuara.

Në ditët që kanë pasuar, ato kanë vrarë mbi 8,000 burra dhe djem myslimanë, ndërsa trupat e tyre i kanë hedhur në gropa në pyjet përreth.

Masakra e Srebrenicës është cilësuar si më e rënda në Evropë që prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, ndërsa nga Gjykata Ndërkombëtare e Hagës është njohur si gjenocid.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment