LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e Mateos! Çalamani në burg, familja e vogëlushit kërkon varjen (ZHVILLIMET)

18 Nëntor 2021, 08:39 Nga DOSJA
Vrasja e Mateos! Çalamani në burg, familja e vogëlushit

FIER– Famijarët e Mateo Vasiut, 8-vjeçarit që u vra dhe u gropos në oborrin e shtëpisë nga Klodian Çalamani e kanë shumë të qartë dënimin që duan t’i japin vrasësit, varje dhe djegie në mes të qytetit. Të vënë në dijeni se sot do të jepej masa e sigurisë për ‘monstrën e Fierit’ ata janë shfaqur që në orët e para në dyert e Gjykatës së Fierit dhe kanë pritur që Çalamani të vinte në atë sallë dhe që ata vetë ta merrnin hakun për vrasjen e vogëlushit. Duke thyer xhamat, familjarët e Vasiut janë futur me dhunë brenda ambienteve të Gjykatës deri në holl, por pasi kanë parë që aty brenda nuk ndodhej Çalamani, kanë zbritur në oborr.

Të pikëlluar nga humbja e madhe, familja e Mateos, të njohur e më shumë se 100 qytetarë që nuk kishin asnjë lidhje me viktimën, janë filmuar teksa kontrollonin një e nga një furgonët e policisë për të parë nëse brenda tyre ndodhej vrasësi. Në prononcime të hëerëpashershme për media, të afërmit e vogëlushit kanë bërë thirrje për varje në mes të Fierit të Çalamanit e djegien e tij për së gjalli. Vetë nëna e 8-vjeçarit është dëgjuar të thotë se vetëm në atë mënyrë do të ketë mundësi të shkojë e t’i thotë të voglit se ia ka marrë hakun.

Vëllai i Mateos është filmuar teksa hidhet nga porta e Gjykatës së Fierit dhe drejtohet për tek një furgon policie për të parë nëse brenda ishte Çalamani. Një nga policët e ka marrë dhe e ka përqafuar 14-vjeçarin për ta qetësuar dhe më pas e ka çuar që të shohë vetë brenda mjetit për të vërtetuar se aty nuk ndodhej vrasësi i vëllait të tij të vogël. Pikërisht këto tensione kanë bërë që masa e “arrestit me burg” të caktohet në mungesë për 38-vjeçarin duke mos e sjellë fare në sallën e gjyqit. Pavarësisht vendimit të Gjykatës, nëna e Mateos ka kërkuar djegien e tij në mes të qytetit.

“Këtu jam çdo ditë, e dua të djegur në mes të qytetit,”- ka thënë ajo ndër të tjera për mediat.

Ata kanë nisur edhe të mbledhin firma për të bërë një peticion që tu mundësojë varjen e Çalamanit në mes të qytetit. Familjarët janë shprehur ndër të tjera se nga Gjykata do të zhvendosen pranë Komisariatit të Fierit ku dhe ndodhet 38-vjeçari dhe do të kërkojnë drejtësi për Mateon. Çalamanin e ka braktisur edhe avokati. Erlis Nakollari, i cili ishte caktuar nga shteti për të mbrojtur vrasësin e vogëlushit, është tërhequr nga çështja.

Si ndodhi krimi makabër në Fier?

Klodian Çalamani thërriti mëngjesin e të hënës Mateon që ishte nisur për në shkollë dhe i kërkoi që t’i blinte bukë. Me biçikletën e tij, Mateo shkoi bleu bukën dhe erdhi e ia solli 38-vjeçarit në banesë, nga ku nuk doli më kurrë. Sipas dëshmisë së dalë nga vetë Çalamani ka qenë një ofendim i Vasiut që ka bërë që 38-vjeçari ta godiste me kazëm pas koke. Më pas, ai i ka lidhur duar e këmbë të voglit dhe e ka groposur pranë banjos së jashtme të shtëpisë së tij. Nëna e Mateos e priste në shtëpi, por pavarësisht se 8-vjeçari nuk kishte shkuar në shkollë në mëngjes, denoncimi në polici është bërë vetëm pasdite. Dëshmitë se Mateo ishte parë për herë të fundit me Çalamanin çuan policinë në shtëpinë e tij dhe gjetën trupin e të voglit të mbuluar me baltë. 38-vjeçari ishte duke pirë alkool edhe në momentin që u arrestua. Ai e ka pranuar krimin e rëndë dhe ka treguar se si e ka qëlluar të voglin me kazëm në kokë e më pas e groposi.

ZHVILLIMET ORE PAS ORE:

VIDEO-LAJM! Momenti prekës, efektivi përqafon e ngushëllon vëllain e Mateos

Detaje të TMERRSHME/ Çalamani i lidhi këmbët dhe duart Mateos, pastaj e groposi

Furgoni tensionon familjarët, vëllai i Mateos hidhet nga porta, kërkon vrasësin

Qytetari shpërthen në lot: Unë jam baba vetë, ai duhej ekzekutuar

Në pritje të Çalamanit! I gjithë Fieri në këmbë, kërkojnë drejtësi për Mateon

Kërkojnë ta varin! Familjarët e Mateos kontrollojnë çdo makinë policie për vrasësin

Qytetari në Fier: Digjeni! Njëri përdhunon tjetri vret, po sikur të ishte vajza juaj

Tensionet! Gjykata mund të shtyjë seancën për vrasësin e Mateos së vogël

MOMENTI kur familjarët e Mateos futen brenda Gjykatës, presin autorin: Qen!

Rrëqeth halla e Mateos së vogël: A futet në gropë ai engjëll, një gonxhe e pa çelur

PREKËSE! Babai i Mateos: Si më djeg zemra mua, ashtu çika të bëhet ai

Thirrja e familjares së Mateos: Hajdeni ta varim, populli të na mbështesë

Me lot në sy! Familjarët e Mateos:Hajdeni ta varim autorin, i vogli nuk iku nga Zoti

‘Na masakrove djalin’/ TENSIONE në Gjykatë, familjarët e Mateos thyejnë xhamat

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet klodian çalamani mateo vasiu tensione ne gjykaten e fierit vritet i mituri ne fier klodian çalamani mateo vasiu tensione ne gjykaten e fierit vritet i mituri ne fier

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme