LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Marrin fund pikëpyetjet tuaja! Jeni vaksinuar? Ja si duhet të silleni, mjekët grekë: S’ka nevojë për maskë jashtë,

3 Maj 2021, 11:20 Nga DOSJA
Marrin fund pikëpyetjet tuaja! Jeni vaksinuar? Ja si duhet të silleni,

Personat që kanë përfunduar vaksinimin e tyre kanë më pak të ngjarë që të infektohen nga pandemia, apo të zhvillojnë një formë të rëndë të infeksionit dhe të përhapin virusin tek të tjerët. Kjo do të thotë që gradualisht këta njerëz mund të fillojnë t’i rifillojnë jetën e tyre normale. Mjekët grekë: Theodora Psaltopoulou, Panos Malandrakis, Giannis Danasis dhe Thanos Dimopoulos (Rektor i EKPA) u përgjigjën pyetjeve më të zakonshme që kanë lindur nga individë të vaksinuar.

Si përcaktohet vaksinimi i plotë?

Mbrojtja maksimale e vaksinës arrihet pas dy javësh. Këto të dhëna vlejnë për njerëz të shëndetshëm, pasi dikush me një sistem imunitar të ndikuar duhet të konsultohet me mjekun e familjen. 

A duhet të mbaj maskë jashtë?

Kur një person ka përfunduar procesin e vaksinimit, atëherë ekspertët e konsiderojnë të sigurtë mosmbajtjen e maskës në ambientet jashtë. Sidoqoftë, do të ishte mirë të mbani maskë.

Po për ambientet e mbyllura?

Në ambiente të mbyllura përdorimi i maskës mund të mos përdoret me individë plotësisht të vaksinuar. Për njerëzit me rrezik të lartë, këshillohet që gjithmonë të mbajnë maskë kur shoqërohen me njerëz që nuk janë plotësisht të vaksinuar. Gjithashtu, përdorimi i maskës rekomandohet në rastet e mëposhtme:

– Hapësira të brendshme publike, si aeroporte, dyqane, spitale, supermarkete
– Takime me njerëz të pavaksinuar nga familje të ndryshme
– Transport publik 

A është e sigurt të udhëtosh?

Teorikisht, njerëzit plotësisht të vaksinuar janë të sigurt që të udhëtojnë brenda vendit pa testuar ose karantinuar gjatë kthimit të tyre. Sidoqoftë, është e rëndësishme të merren masa paraprake kur udhëtoni, të tilla si mbajtja e distancës, mbajtja e maskës dhe higjiena e duhur dhe larja e shpeshtë e duarve. Kur bëhet fjalë për të udhëtuar jashtë vendit, në varësi të destinacionit, individi duhet të kontrollojë nëse kërkohet një çertifikatë vaksinimi ose karantinë.

Çfarë të bëj nëse bie në kontakt me një rast pozitiv të konfirmuar?

Nëse jeni vaksinuar plotësisht ka shumë më pak të ngjarë t’ju kapë virusin, por ekspertët rekomandojnë monitorimin e simptomave. 

(k.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

kuriozitete kuriozitete te vaksinuarit anti-covid te vaksinuarit anti-covid

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 3 Maj 2021, 10:54

Xhinset, trendi që nuk do të largohet kurrë

BRITANI– Në modë, një gjë është e sigurt – epoka e pantallonave lëkurë  ka mbaruar, dhe xhinsi është rikthyer . Gjithashtu është mjaft e qartë se xh...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS