Bota

Marrëveshja e Britanisë së Madhe me BE mbi Irlandën, Lehtësohen kontrollet kufitare

Progresi është bërë në Irlandën e Veriut, përpjekjet nuk përfshinin heqjen e kontrolleve të mallrave, por përkundrazi ishin përqendruar në heqjen e serive të "afateve të lëvizjes" nga zbatimi i kontrolleve kufitare.
Featured image of article: Marrëveshja e Britanisë së Madhe me BE mbi Irlandën, Lehtësohen kontrollet kufitare Foto Ilustruese

ANGLI-Britania e madhe po bën një marrëveshje me Bashkimin Europian mbi rregullimet e Brexit mbi Irlandën e Veriut me qëllim lehtësimin e kontrolleve kufitare për mallra të caktuara.

Progresi është bërë në Irlandën e Veriut, përpjekjet nuk përfshinin heqjen e kontrolleve të mallrave, por përkundrazi ishin përqendruar në heqjen e serive të “afateve të lëvizjes” nga zbatimi i kontrolleve kufitare sipas The Guardian.

Zyrtarët janë duke bërë bbisedime teknike intensive në dy javët e fundit për kontrollet e ardhshme ushqimore dhe medicinale që shkojnë nga Britania e Madhe në Irlandën e Veriut.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Downing Street, zëdhënësi zyrtar tha se diskutimet kishin qenë konstruktive por se kishte “akoma dallime të rëndësishme që duhen zgjidhur”dhe ministri i kabinetit David Frost bisedoi të premten me nënkryetarin e komisionit Evropian Marosh Shefçoviq.

Bisedimet filluan një dy javë më parë pasi marrëdhëniet me BE arritën një pikë kritirk, me Brukselin që filloi veprimet ligjore kundër Mbretërisë së Bashkuar për marrjen e një vendimi të njëanshëm për të zgjatur periudhën e faljes për kontrollet e mallrave të supermarketeve që shkonin nga Britania e Madhe në Irlandën e Veriut.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment