Rajoni

Marrëveshja e 4 shtatorit/ Lajçak: Bashkimi Evropian shumë i interesuar për Ballkanin Perëndimor, mbështesim fuqishëm dialogun Kosovë-Serbi

Përmes një postim në Twitter ai ka treguar se gjatë ditës se djeshme është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës dhe sekretarin çek të shtetit për çështjet evropiane dhe se Bashkimi Evropian është i interesuar për Ballkanin Perëndimor.
Featured image of article: Marrëveshja e 4 shtatorit/ Lajçak: Bashkimi Evropian shumë i interesuar për Ballkanin Perëndimor, mbështesim fuqishëm dialogun Kosovë-Serbi Miroslav Lajçak,

KOSOVË– Miroslav Lajçak, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë- Serbi, ka vazhduar diskutimet lidhur me procesin e dialogut. Në një postim në Twitter ai ka treguar se gjatë ditës se djeshme është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Finlandës dhe sekretarin çek të shtetit për çështjet evropiane dhe se Bashkimi Evropian është i interesuar për Ballkanin Perëndimor.

Postimi në Twitter

Sot, vazhdova diskutimet që kam nisur të hënën me Ministrin e Jashtëm të Finlandës dhe Sekretarin çek të Shtetit për çështjet Evropiane. Dy ditët e fundit ka qenë një sinjal i qartë që Bashkimi Evropian është shumë i interesuar për Ballkanin Perëndimor dhe fuqishëm mbështet dialogun Kosovë-Serbi të lehtësuar nga BE-ja.”- ka shkruar Lajçak.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo deklaratë, vjen pas takimit të kryeministrit të Kosovës Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç, më 4 shtator, në Uashigton ku u nënshkrua marrëveshja Kosovë-Serbi dhe më pas takimet vijuan në Bruksel, si pjesë e një dialogu ndërmjetësimi të BE-së.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment