Bota

Marrëveshja Brexit, Juncker: Puna ime në KE është një ‘ferr’ (VIDEO)

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker ka deklaruar së fundmi se gjatë punës së tij në këtë institucion "ka parë ferrin".
Featured image of article: Marrëveshja Brexit, Juncker: Puna ime në KE është një ‘ferr’ (VIDEO) Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker
Përditësuar:

Për marrëveshjen e Brexit ka folur së fundmi presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, i cili deklaroi se puna e tij në Bruksel është një “ferr”.

“Unë jam më pak katolik se shoku im i mirë Donald. Ai beson fuqimisht në qiell dhe nga e kundërta, në ferr. Unë besoj në qiell dhe kurrë nuk kam parë ferr, përveç kohës që bëj punën time këtu. Është ferr “, rrëfeu ai.

Ajo që Juncker ka bërë së fundmi në lidhje me këtë marrëveshje është se ka dërguar një mesazh në Londër, së bashku me kryeministrin e Irlandës, Leo Varadkar, se Brexit nuk do të rinegociohet.

“Brexit nuk është një çështje bilaterale midis Republikës së Irlandës dhe Britanisë së Madhe … Është një çështje evropiane dhe për këtë arsye nuk mund ta pranojmë idenë se marrëveshja e tërheqjes mund të rihapet”, tha Juncker, duke shtuar se ‘backstop’ ishte pjesë e marrëveshjes së nëntorit.

Nga ana tjetër Theresa May ka planifikuar të zhvillojë një takim me Juncker-in për të rinegociuar edhe njëherë për këtë marrëveshje. (Lexo edhe këtë)

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: RT

J.V/Dosja.al

Fjala e presidentit të Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker:

 

Shto Koment