BotaKuriozitete

Mark Zuckerberg fotografohet duke bërë surf me një byzylyk 84 dollarësh që pretendon se u shmanget peshkaqenëve

Mark Zuckerberg u fotografua i veshur me një byzylyk 'Sharkbanz' që mban larg peshkaqentë ndërsa bënte sërf .
Featured image of article: Mark Zuckerberg fotografohet duke bërë surf me një byzylyk 84 dollarësh që pretendon se u shmanget peshkaqenëve Mark Zuckerberg

HAWAII– Themeluesi i ‘Facebook’, Mark Zuckerberg u fotografua i veshur me një byzylyk ‘Sharkbanz’ ndërsa bënte sërf . Pajisja është krijuar për të mbajtur larg peshkaqenët duke emetuar një rrymë elektromagnetike, megjithëse disa ekspertë kanë shprehur dyshime për efektivitetin e saj. Më herët dhe ish-presidenti Barack Obama është fotografuar i veshur me pajisjen.

Fotografitë nga TMZ tregojnë Zuckerberg me një byzylyk Sharkbanz në kyçin e këmbës gjatë një shëtitje me dërrasën e tij të sërfit në Kauai, Haëaii. Një zëdhënës i ‘Sharkbanz’ konfirmoi se themeluesi i Facebook kishte blerë një pajisje ‘Sharkbanz’ nga faqja e internetit e kompanisë. Në fillim të këtij muaji, Zuckerberg postoi një video në dërrasën e surfing. Në video ai duket se ka veshur byzylyk.

Mark Zuckerberg

Byzylyku ​​prej 84 dollarësh Sharkbanz pretendon se mund të shmangë peshkaqenët duke lëshuar një rrymë elektrike që është krijuar për të mbajtur larg peshkaqenët duke ndërhyrë në aftësinë e peshkaqenit për të ndjerë fushat elektromagnetike kur kërkon për gjah.

Pajisja është reklamuar nga disa surfarë profesionistë , përfshirë kampionin botëror të surfimit të vitit 1988 Barton Lynch. Vitin e kaluar, ish-Presidenti Barack Obama u fotografua i veshur me një byzylyk Sharkbanz.

byzylyk ‘Sharkbanz’

Pavarësisht nga popullariteti i saj, disa ekspertë kanë qenë të kujdesshëm ndaj pajisjes në të kaluarën. Zhytësi i vonë scrub Erich Ritter, i njohur për filmimin “Bull Sharks: Sharks Deadliest Sharks”, i tha botimit gjerman Deutsche Ëelle (DË) në 2017 se ai beson se Sharkbanz nuk funksionon.

“Këta Sharkbanz veprojnë vetëm si një mbrojtje psikologjike,” tha ai. “Ata nuk kanë aspak efekt”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Chris Loëe, drejtor i Laboratorit Shark në Universitetin Shtetëror të Kalifornisë, Long Beach, i tha The Inertia , një botim për surfing, se ai ende nuk ka parë të dhëna për të mbështetur përdorimin e produkteve si Sharkbanz. Megjithëse, Sharkbanz ka siguruar disa video që tregojnë peshkaqenët tip ‘dem’ janë shmangur nga ata që kishin veshur pajisjen. Byzylyku ​​është verifikuar gjithashtu nga kërkime të palëve të treta në Universitetin Carolina, sipas faqes së kompanisë.

Ritter tha se magnetët në byzylyk nuk janë aq të fortë sa të pengojnë një peshkaqen. Ai tregoi një incident në 2016 kur një djalë 16-vjeçar u kafshua nga një peshkaqen në Florida ndërsa kishte veshur një byzylyk Sharkbanz. Në kohën e aksidentit, bashkëthemeluesi i Sharkbanz Nathan Garrison tha se sulmi i peshkaqenit ishte një anomali dhe shpjegoi se pajisja është në gjendje të mbrojë vetëm nga lloje të caktuara të sulmeve.

Dërrasa e sërfit me ‘hidrokarbure’ e Zuckerberg gjithashtu ka një model zebër në pjesën e poshtme e cila thuhet se është projektuar për të parandaluar peshkaqenët. Në teori, vija ua bën të vështirë peshkaqenëve të identifikojnë gjahun.

Nuk ishte hera e parë e Zuckerberg që publikon në lidhje me sërfin. Në vitin 2019, CEO vendosi të ndante një tjetër video surfimi.

(o.l./dosja.al)

Shto Koment