Bota

Marrëdhëniet BE-Turqi/ Ministri i Jashtëm francezë dhe gjermanë: Nevojitet një vijë e përbashkët kundër qëndrimeve të Turqisë

Përveç nevojës që Evropa dhe Amerika të arrijnë një marrëveshje të re transatlantike së bashku, artikulli gjithashtu vë në dukje se do të duhet të përcaktojmë një vijë të përbashkët kundër qëndrimeve ndaj Turqisë, për problemet që po shkakton në Mesdhe. 
Featured image of article: Marrëdhëniet BE-Turqi/ Ministri i Jashtëm francezë dhe gjermanë: Nevojitet një vijë e përbashkët kundër qëndrimeve të Turqisë Jean-Yves Le Drian dhe Haiko Maas

FRANCË-Një artikull me titull “Rishikimi i partneritetit transatlantik në dritën e trazirave që formojnë botën” u nënshkrua nga Ministrat e Jashtëm të Francës dhe Gjermanisë, Jean-Yves Le Drian dhe Haiko Maas .

Sipas mediave të huaja, përveç nevojës që Evropa dhe Amerika të arrijnë një marrëveshje të re transatlantike së bashku, artikulli gjithashtu vë në dukje se do të duhet të përcaktojmë një vijë të përbashkët kundër qëndrimeve ndaj Turqisë, për problemet që po shkakton në Mesdhe.

Në artikullin e botuar në Le Monde , Washington Post dhe Die Zeit, thuhet se Franca dhe Gjermania duan të punojnë me presidentin e zgjedhur Joe Biden dhe zëvendës presidenten Kamala Harri. Sipas tyre zgjedhja e Joe Biden hap rrugën për forcimin e unitetit transatlantik.

“Kemi shumë gjëra për të rregulluar. Rregullat dhe institucionet nga të cilat varet mirëqenia e shoqërive tona po sfidohen. Në të dy anët e Atlantikut, ne jemi duke pritur rimëkëmbjen ekonomike, ndërsa kemi shumë punë para nesh për të kapërcyer boshllëqet në vendet tona. Këto sfida janë të zakonshme. Për katër vjet tani, mjedisi ndërkombëtar është përkeqësuar vazhdimisht. Zgjedhja e Joe Biden hap rrugën për forcimin e unitetit transatlantik kundër autoritarizmit dhe vendeve që kërkojnë të forcojnë pozicionin e tyre duke mos marrë parasysh rendin ligjor ndërkombëtar dhe ekuilibrat rajonalë,”-kanë deklaruar të dy ministrat.

Ndërsa, duke iu referuar marrëdhënieve midis Evropës dhe Shteteve të Bashkura me Turqinë, Ministrat e Jashtëm të Francës dhe Gjermanisë kanë thënë se do të gjejnë një zgjedhje të përbashkët kundër qëndrimeve ndaj Truqisë.

“Ne gjithashtu do të duhet të përcaktojmë një vijë të përbashkët kundër qëndrimeve të Turqisë, të cilat po shkaktojnë probleme të rëndësishme në Mesdheun Lindor dhe më gjerë,-kanë thënë ata. 

Rusia

Një pjesë e rëndësishme e artikullit i kushtohet marrëdhënieve me Moskën.

“Ne shpresojmë që SHBA dhe Rusia do të jenë në gjendje të zgjasin Traktatin e Fillimit të Ri përtej shkurtit 2021. Në fund të fundit, për të gjitha çështjet që lidhen me sigurinë evropiane, ne jemi  gati të flasim me Moskën dhe po presim përgjigjet e duhura konstruktive nga Rusia,”-kanë thënë ata. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kina

Lidhur me Kinën, të dy ministrat pranojnë se superfuqia aziatike do të jetë për Joe Biden, pika qendrore e politikës së jashtme amerikane. Sipas tyre për Evropën, megjithatë Kina është  njëkohësisht një partner, një konkurrent dhe një kundërshtar.

“Prandaj është në interesin tonë të krijojmë një front të përbashkët për t’iu përgjigjur fuqisë së tij në rritje me pragmatizëm, duke mbajtur të hapura kanalet e bashkëpunimit me Pekinin, pasi ato janë të nevojshme për të trajtuar pandeminë Covid-19 dhe ndryshimin e klimës,“-kanë thënë ata.

Për programin bërthamor të Iranit

Ata gjithashtu u bëjnë thirrje Shteteve të Bashkuara të kthehen në një qasje të përbashkët ndaj Iranit, në mënyrë që së bashku të mund të sigurojmë që programi bërthamor iranian që të jetë për qëllime thjesht paqësore dhe t’i përgjigjet çdo sfide që vendi paraqet për sigurinë dhe më gjerë.

Më në fund, ata theksojnë se duhet të luftojnë terrorizmin dhe radikalizimin së bashku.

Bashkëpunimi më i afërt Evropë – Amerikë

“Ne jemi të gatshëm të punojmë me Amerikën për të gjetur zgjidhje të qarta. Çfarë mund të jetë më mirë sesa një bashkëpunim edhe më i ngushtë midis Evropës dhe Amerikës”- përfundojnë Lendrian dhe Maas.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment