Politike

Manastirliu: Po ecim drejt objektivit të 1 mln vaksinimeve, 111 pacientë janë të shtruar në të gjitha spitalet COVID

VIDEO
Manastirliu tha se Shqipëria ka një ulje të incidencës së rasteve të reja të COVID, ndërsa vaksinimi po jep efektet e para.
Featured image of article: Manastirliu: Po ecim drejt objektivit të 1 mln vaksinimeve, 111 pacientë janë të shtruar në të gjitha spitalet COVID Ogerta Manastirliu

TIRANË– Ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manstirliu tha ditën e sotme se në të gjitha spitalet COVID në vendin tonë janë 111 persona të shtruar.

Gjatë fjalës së saj në seancën e sotme plenare, Manastirliu tha se Shqipëria ka një ulje të incidencës së rasteve të reja të COVID, ndërsa vaksinimi po jep efektet e para. Ajo tha se vendi tashmë po ecën drejt objektivit të 1 milion vaksinimeve.


Fjala e plotë e Manastirliut:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shqipëria sot radhitet ndër vendet me ritëm shumë të mirë të vaksinimit. Jemi në të njëjtin ritëm me vendet e BE-së. Vaksinimi vijon me ritme të larta në të gjitha vendet e Shqipërisë. Vendi ynë ka dalë nga zona e rriskut, krahasuar me të gjitha vendet e Rajonit dhe të Europës. Vijon incidenca të mbetet e ulët, kemi një rënie të pozitivetit total sipas javëve. Numri i pacientëve në spitale është i ulët. 111 të shtruar në të gjitha spitalet Covid. Sipas analizës së ISHP, tashmë shohim efektet e para të vaksinimit qën po japin rezultat. Vaksinimi tashmë ështëe arma më e fortë në mundjen e kësaj pandemie. Ne po ecim drejt objektivit të 1 mln vaksinimeve. Çdo javë pritet lëvrimi i kontratave të vaksinimit. Janë të shumta vende që janë ende në përkje për sigurimin e vaksinimit. Ndaj, përmes marrëveshjeve, që tashmë kanë filluar të zbatohen, që miratohen sot, vijon kalendari i vaksinimit me Sinovac dhe SputnikV. Të dyja vaksinat po vlerësohen së fundmi për aprovim nga OBSH. Emëruesi i përbashkët është ulja e fataliteteve nga COVID-19. Objektivi i vaksinimi i popullatës brenda verës së ardhshme. Jemi duke u përpjekur për t’i paraprirë sezonit turistik, për një sezon përtej pandemisë. Lirimi i masave duhet të shoqërohet me distancim, për të mos bërë hapa pas.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment