Aktualitet

Manastirliu u përgjigjet kritikave: Ne testojmë, testojmë, testojmë. Ky është dhe udhëzimi i OBSH

VIDEO
Manasitrliu tha se po testohet shumë për të arritur që të shkeputet zinxhiri i transmetit të virusit.
Featured image of article: Manastirliu u përgjigjet kritikave: Ne testojmë, testojmë, testojmë. Ky është dhe udhëzimi i OBSH

TIRANË– Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka folur sot për debatin e testimeve për COVID-19, ku u shpres se çdo gjë po bëhet sipas udhëzimeve të OBSH-së. Në fjalën e saj, Manasitrliu tha se po testohet shumë për të arritur që të shkeputet zinxhiri i transmetit të virusit.

“Numri i testeve nuk është në dëshirën e askujt, të gjuitha testet realizohen sipas rekomandimeve të OBSH dhe komitetit teknik. Ne testojmë testojmë testojmë, të dyshuairt . Testojmë me fosk ndërprejen e zinxhirt të infeksionit të COVID. Ne kemi bërë testiemve për aq nevoja sa kemi pasur. Ka shumë debate lidhur me atë që do bëjmë teste për ata që janë asimptomatikë, ne duhet ta mërrin këtë vendim pasi të na japë dritën jeshile komiteti teknik, për sërish nuk do zgjidhim situatën”, tha Manastirliu. .

Më tej ministrja tha se po testohen të dyshuairit, pasi dhe OBSH këtë ka thënë. “E gjithë strategjia që ne po përdorim është në përputhje me strategjinë e OBSH-së që testojmë të dyshuarit, për të ndërprerë zinxhirin e transmetit të infkesionit”, shtoj më tej ministrja.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar sot një mbjedhje online, ku ministrat që janë më të përfshirë në luftën kundër COVID-19 kanë raportuar para tij. Manastirliu, Gjonaj, Ahemtaj, Xhaçka, Lleshaj e Ahmetaj kanë treguar të gjitha masat që kanë marrë këto ditë. Kreu i qeverisë u ka kërkuar që të ndihmojnë sa më shumë pensionistët dhe të mos i lënë të dalin nga shtëpitë. Rama tha se pajisjet mjekësore u blenë të Turqi dhe nuk ishin dhuratë.

(A.B. Dosja.al)  

Shto Koment