Politike

Maliqi i përgjigjet Lleshajt: RENEA dërgohet për terroristët, kush ishin kriminelët, Budina, Liçaj e Kryemadhi? Më habite…

Maliqi u ngrit në foltore pas fjalës së ministrit dhe pyeti, se si ka mundësi që tek teatri u vendosën Forcat RENEA, që janë të specializuara në një tjetër lloj ndërhyrjeje. 

TIRANË- Gjatë fjalës së tij në Kuvend, deputeti Lefter Maliqi ka replikuar me ministrin e Punëve të Brendshme, Sandër Lleshaj lidhur me sjelljen e policisë gjatë protestës kundër shembjes së teatrit. Maliqi u ngrit në foltore pas fjalës së ministrit dhe pyeti, se si ka mundësi që tek teatri u vendosën Forcat RENEA, që janë të specializuara në një tjetër lloj ndërhyrjeje.

“Më habiti se si fliste ministri i Rendit Publik, më kujtonte kur kam qenë shef policie kriminale në Mirditë e ndiqja kriminelët, kur ishin në turmë bënin të fortin e kur i kapje flisni qetë sikur s’ka ndodhur asgjë. Po a ka më krim të çosh 1 mijë trupa policore dhe çon forcat RENEA,forcat speciale, po ku lejohet more, se kam qenë pedagog dhe kam dhënë taktikë policie, forcat e RENEA-s dërgohen vetëm ndaj terroristëve, pengmarrësve, krimit të organizuar dhe vrasjes, kush ishin kriminelët, Budina, Licaj, Kryemadhi? Ku po e çoni këtë vend, po ju marrin lirinë, pronën, dinjitetin, duhet revoltë e madhe, nuk këta nuk ikin ndryshe, zemërimi duhet të jetë shumë i madh”– tha ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deklarata është bërë sot në seancën plenare, ku Kuvendi është përfshirë sot nga debate të forta për shembjen e TK dhe për ‘Zgjedhoren’. Deputetët e opozitës kanë shprehur revoltën e tyre kundër shembjes së godinës dhe kanë kërkuar që përgjegjësit të vihen para drejtësisë. Maxhoranca është fokusuar tek ‘Zgjedhorja’ dhe kanë kërkuar bashkëpunim. Për propozimin e SHBA, PS është shprehur kundër. Lleshaj reagoi për protestat dhe mbrojti policët. Rama u shpreh se godina e TK do bëhet si ishte por në një vend tjetër.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment