Rajoni

Mali i Zi ashpërson masat anti-Covid, vendos në vend orën policore

Mbyllja e vendit do të jetë nga ora 19:00 deri ën 05:00 të mëngjesit. Gjithashtu u vendos shkurtimi i orëve të punës në hoteleritë me nga 2 orë. Masat e marra do të jenë në fuqi që nga data 25 nëntor deri në 8 dhjetor.
Featured image of article: Mali i Zi ashpërson masat anti-Covid, vendos në vend orën policore Foto nga mbledhja e qeverise malazeze

MAL I ZI-Qeveria e malit tëZi është mbledhur sot për të diskutuar kurbën e infektimeve në vend si dhe për të marrë masa të tjera në mënyrë që të ngadalsojnë përhapjen e Covid-19. Pas mbledhjes qeveria deklaroi se nga e mërkura në Malin i Zi do të vendoset në shtet-rrethim. Mbyllja e vendit do të jetë nga ora 19:00 deri në 05:00 të mëngjesit. Gjithashtu u vendos shkurtimi i orëve të punës në hoteleritë me nga 2 orë. Masat e marra do të jenë në fuqi që nga data 25 nëntor deri në 8 dhjetor. Ndërkohë që institucionet shëndetësore në vend u shprehën se deri tani spitalet janë në gjendje ta përballojnë situatën.

“U bëjmë thirrje qytetarëve të respektojnë plotësisht të gjitha masat sepse është mënyra e vetme për të luftuar përhapjen e koronavirusit. Duke marrë parasysh situatën shëndetësore, vlerësojmë se sistemi ynë shëndetësor, falë planifikimit të mirë është ende në gjendje ta përballojë” u shprehën autoritetet shëndetësore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Që nga fillimi i pandmisë në Malin e Zi janë 31,618 regjistruar persona me Covid-19 ndërsa 444 të tjerë kanë humbur jetën.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment