Bota

Mali Everest sërish i vizitueshëm nga alpinistët, pas mbylljes për shkak të pandemisë e cila goditi rëndë turizmin në zonë

Kina ka rihapur shpatin verior të Malit Everest për alpinistët, pasi vitin e kaluar ishte mbyllur për shkak të pandemisë së koronavirusit (COVID-19).
Featured image of article: Mali Everest sërish i vizitueshëm nga alpinistët, pas mbylljes për shkak të pandemisë e cila goditi rëndë turizmin në zonë Mali Everest

KINËIndustria e turizmit të Nepalit pësoi një goditje shkatërruese vitin e kaluar kur pandemia shkaktoi një mbyllje të plotë të samiteve të saj, duke kushtuar miliona të ardhura të humbura.

Këtë vit autoritetet kanë lehtësuar rregullat e karantinës në një përpjekje për të tërhequr aventurierët e huaj dhe kanë lëshuar leje ngjitje për më shumë se 400 njerëz, një rekord i ri.

Sipas mediave të huaja, zyrtarët kinez njoftuan se kanë lejuar që 38 alpinistë të ngjiten në majën e Everestit me kusht që të tregojnë raportet e tyre shëndetësore dhe të vijnë nga rajonet e vendit me rrezik të ulët të infeksionit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë u theksua se alpinistët gjatë ngjitjes duhet të respektojnë rregullat e distancës dhe të kryejnë matje të rregullta të temperaturës. Vetëm një leje nga Everest kushton 11,000 dollarë dhe alpinistët paguajnë deri në 40,000 dollarë për një ekspeditë.

Por moti më i ngrohtë që çon në kushte më të sigurta për shkallëzimin e majave të rrezikshme dhe të mbuluara nga dëbora të Nepalit ka përkuar me një valë të dytë vdekjeprurëse të infeksioneve Covid-19, me raste aktive në vend që janë rritur gjashtëfish në dy javët e fundit.

(o.l./dosja.al)

Shto Koment