Bota

MALAJZI/ “Të vdes apo të jetoj?”, pas sondazhit në Instagram adoleshentja vret veten

Një vajzë nga Malajzia ka vendosur t’i japë fund jetës pas një sondazhi që ka kryer në Instagram ku 69% e ndjekësve të saj, votuan që të vdesë.
Featured image of article: MALAJZI/ “Të vdes apo të jetoj?”, pas sondazhit në Instagram adoleshentja vret veten Foto ilustruese.

MALAJZI– Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Malajzi ku një 16-vjeçare ka vrarë vetën vetëm për hir të një sondazhi të kryer në Instagram. Ajo ka vendosur të provojë një aplikacion në, ku ka pyetur ndjekësit e saj të zgjedhin nëse do të jetojë apo do të vdesë.

Me sa duket pjesa më e madhe prej rreth 69% e votuesve, kanë zgjedhur opsionin ‘vdis’ dhe adoleshentja ka marrë vendimin drastik duke i dhënë fund jetës së saj.

Policia po heton ndjekësit e të ndjerës, duke kontrolluar të gjithë ata që votuan për vdekjen e adoleshentesh nga Malajzia.

Vdekja e saj nxiti një avokat që të sugjeronte se ata që votuan për të që të vdiste, mund të ishin fajtorë për nxitjen e vetëvrasjes.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ministri i rinisë dhe sportit në Malajzi, Syed Saddiq Syed Abdul Rahman, tha se tragjedia theksoi nevojën për diskutime në nivel kombëtar për shëndetin mendor në vend. “Unë jam vërtet i shqetësuar për gjendjen e shëndetit mendor të të rinjve tanë,” – tha ai. “Është një çështje kombëtare që duhet marrë seriozisht.”

Burimi: The Guardian

(R.L/Dosja.al)

 

Shto Koment