Blog

“Na ka kërcitur shpina në punë e dajak”/ Justifikimet shqiptare sa herë bie fjala për Greqinë

Vetem lypsat jane mbajtur me buke, lemoshe. Te tjereve u ka kercitur shpina ne pune, ne dajak dhe ne fyerje
Featured image of article: “Na ka kërcitur shpina në punë e dajak”/ Justifikimet shqiptare sa herë bie fjala për Greqinë Foto ilustruese

1.Te mos flasim se atje jetojne 1 milione shqiptare…

Nese jane shqiptare, edhe atyre u dhemb njesoj cdo padrejtesi ndaj vendit te tyre ku jetojne 2.5 mln shqiptare

2.Greqia na ka mbajtur me buke…

Fiks fjalet e sherbyesit kokeulur, te bindur, dhe qe do te vdese pa thene njehere “Jo” as ne enderr pavaresisht padrejtesive. Vetem lypsat jane mbajtur me buke, lemoshe. Te tjereve u ka kercitur shpina ne pune, ne dajak dhe ne fyerje

3.Nga Greqia na kane ardhur me miliona euro…

Me shume kane shkuar nga Shqiperia drejt Greqise nepermjet kompanive bankare dhe te telekomunikacionit, sidomos ne kohen e Nanos kryeminster dhe Angjelit minister finanacash, apo i keni harruar faturat 600 mijeshe e nje milioneshe te AMC e Vodafone. Edhe me duket se Greqia merrte dhjete fishin nga BE te atyre qe thoshte se shpenzonte per “mbajtjen” e emigranteve shqiptare

4.Ne jemi brekegrisur, do krahasohemi me Greqine…

Pa hyre ne debatin e brekeve, kush qenka aq “Zot” sa t’ia heqe nje brekegrisuri te drejten per te enderruar dhe folur?!

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

5.Na dolen dhe keta patriotet…

Ky eshte soji me i zi, me i prishur dhe me i rrezikshem. Nuk thone kurre asnje fjale tjeter, asnje ide, asnje qendrim, asnje mendim, asnje sharje te pakten. Keta nuk duhet t’i kesh kurre as te njohur

6.Ne s’kemi buke te hame…

Dhe kjo e permbyll, fjalet e skllavit, qe e ka pranuar realitetin kokeulur. Mjafton t’i hedhin dicka dhe kenaqet. Ka pasur perhere ky vend te tille ankues patologjike, por qe i frynin ne vesh vetem sivllait ne klubin e fshatit. Tani ka mundesine qe helmin e tij ta shperndaje te plote, madje pa treguar as fytyren, as emrin

7.Nje ftese per gjithe ata qe jane te dyzuar, behuni pak skeptike dhe pyesni veten: Cfare interesi ka Greqia te behet lobuese per integrimin e Shqiperise? Per mbrodhesine e Shqiperise? Per prosperitetin e Shqiperise? Pse?!

8.Mund te kuptohen heshtja dhe mosshfaqja e shume njerezve qe kane familjet, te njohurit, apo marredhenie te tjera me Greqine, por realisht nuk mund te mirekuptohen

9.E keni vene re, se vetem ne Shqiperi ka 30 rryma te ndryshme qendrimi kur vjen puna per marredheniet me Greqine, por edhe me Serbine: Ka pacifiste, grekofile, te paguar, me pensione, te punesuar, europianiste, liberalo-folkloriste, internacionaliste, iluministe, etj, etj. Si dreqin nuk ka kaq shume te tille as ne Greqi, vend anetar i BE dhe as ne Serbi, vend kandidat per BE pasi futi Ballkanin ne nja tre luftera. Thjesht duan vendin e tyre, si atdhetare, si nacionaliste, si shoviniste, si fashiste a naziste, vijuni cfare emri te doni. Dhe vjen pyetja tragjike: Mos valle ketu tek ne nuk beson me njeri se ka ende qe e duan vendin e tyre?!

Shto Koment