Politike

Lulzim Basha: Nuk kam ndonjë pritshmëri nga Reforma Zgjedhore, ja si do ta bëjmë Ramën që të mos vjedhë votat

I ftuar në studion e “Opinion”, Basha tha se mekanizmi kryesor është shitblerja e votës, ajo që duhet rregulluar dhe se kjo bëhet duke larguar kryeministrin Edi Rama nga vendi ku është.
Featured image of article: Lulzim Basha: Nuk kam ndonjë pritshmëri nga Reforma Zgjedhore, ja si do ta bëjmë Ramën që të mos vjedhë votat Lulzim Basha

TIRANË– Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha u shpreh se nuk ka ndodnjë pritshmëri të madhe për Reformën Zgjedhore.

I ftuar në studion e “Opinion”, Basha tha se mekanizmi kryesor është shitblerja e votës, ajo që duhet rregulluar dhe se kjo bëhet duke larguar kryeministrin Edi Rama nga vendi ku është.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Reforma Zgjedhore është pjesë e 15 kushteve të BE. Nuk kemi ndonjë pritshmëri nga e ashtuquajtura Reformë Zgjedhore, pasi mekanizmi është shitblerja e votës. E vetmja mënyrë se si kjo mund të zgjidhet është largimi i Edi ramës, kështu që e gjithë energjia jonë është të bëjmë aelancën dhe bashkimin më të madh të shqiptarëve. Garancia ligjore është një qeveri tranzitore, kjo është dhe në tryezën e reformës zgjedhore dhe është e pandryshumeshme për opozitën. Zgjedhje të lira dhe të ndershme mund të bëhen vetëm nëse kemi një qeverisje ku në krye të saj nuk është kreu i krimit,”– tha Basha.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment