Bota

Luhatja e numrit ditor të viktimave “zhgënjeu” italianët, ende nuk ka një rënie të rasteve të Covid-19

Numri i rasteve të reja shkoi nga 3.836 në 4.204 brenda 24 orëve, duke shënuar një tjetër rritje që zbehu atë pak shpresë që kishin italianët.
Featured image of article: Luhatja e numrit ditor të viktimave “zhgënjeu” italianët, ende nuk ka një rënie të rasteve të Covid-19 Foto ilustruese

ITALI– Italia pa një dritë jeshile para dy ditësh kur numri i të infektuarëve u ulndjeshëm krahasuar me një javë më parë kur çdo  ditë numri ditor i të vdekurve ishte mbi  700,  800 e shkoi deri në  900.

Prandaj duke qenë se numri u ul ndjeshëm një zyrtar italian tha se duket se ka nisur rënia e shifrave, por jo rënia totale që çon në zhdukjen e virusit.

Pasi gjatë këtyre ditëve është parë sërish një luhatje e shifrave ditore numri i viktimave u rrit nga  542 në 610.

Gjithashtu edhe numri i rasteve të reja shkoi nga 3.836 në 4.204 brenda 24 orëve, duke shënuar një tjetër rritje që zbehu atë pak shpresë që kishin italianët.

Ndërkohë kjo ishte shifra më e lartë që nga 5 prilli prandaj dhe bëri që qytetarët  e autoritetet të “zhgënjeheshin” sepse rritja e bilancit ditor nuk ndihmon në lehtësimin e masave.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deri më tani Italia është vendi më i gotur në botë sa i përket numrit të vitkimave, ku në të gjithë territorin italian numërohen rreth 18.279 të vdekur.

Burimi: Corriere.it

A.C/Dosja.al

Shto Koment