KRYESORET
Aktualitet

Luftojnë korrupsionin në nivelet e larta, zbulohen pagat e SPAK, më ‘i varfri’ Çela

22 Dhjetor 2021, 15:39 Nga DOSJA
Luftojnë korrupsionin në nivelet e larta, zbulohen pagat e SPAK,

TIRANË– Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) u krijua më datë 19 Dhjetor 2019 me synimin e qartë, për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin në nivelet larta. Nëntë anëtarët e këtij kabineti nuk kanë shpëtuar nga publikimi i databazës me të dhënat personale, ku përfshihet dhe paga e tyre.

Por sa paguhen këta persona që kanë në duar luftën ndaj korrupsionit.

Në krye të këtij institucionit që do të hetojë zyrtarët e lartë dhe personazhe të botës së krimit, u zgjodh Arben Kraja, i moshës 48 vjeç nga Shkodra. Përpara se të zgjidhej prokuror dhe drejtues i SPAK-ut, Kraja ka qenë prokuror në Prokurorinë e Pëgjithshme. Me një vëzhgim të bërë nga Dosja.al, vihet re se kreu i SPAK, Arben Kraja ka një pagë prej 593 mijë e 978 lekë të reja.

Altin Dumani është zëvëndësdrejtor i Prokurorisë së Posaçme. 46-vjeçari ishte një nga tre kandidatët që garoi për marrjen e drejtimin të SPAK-ut. Altin Dumani është drejtues i seksionit të krimit të Organizuar në Prokurorinë e Posaçme. Ai paguhet 541 mijë e 489 lekë.

Edvin Kondili aktualisht është drejtues i seksionit Kundër Korrupsionit në institcionin më të ri të drejtësisë. Kondili ka qenë prokuror prej disa vitesh edhe në ish-Prokurorinë për Krime të Rënda, ku ka hetuar dosje mjaft të bujshme. Një nga dosjet e rëndësishme që ka në dorë Kondili për momentin është ajo e kapjes së 613 kg kokainë në Maminas rreth dy vite më parë. Emri i Ervin Kondilit nuk rezuton në të dhënat e publikuara.

Klodian Braho e nisi karrierën si prokuror në Vlorë, ku spikati me hetimin ndaj ish-kryebashkiakut Shpëtim Gjika. Braho ka qenë edhe prokuror i Krimeve të Rënda. As emri i tij nuk rezulton në të dhënat e publikuara.

Prokurori Behar Dibra, i cili është edhe në komisionin për përzgjedhjen e kreut të BKH-së, e ka filluar karrierën në vitin 1997, në Shkodër. Që nga viti 2004 ai shërben si prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës për Krime të Rënda. Dibra ka pasur në dorë çështjen e vrasësit me pagesë Julian Sinanaj, së bashku me prokurorin Besnik Muçi. Aktualisht një nga dosjet që ka në dorë Dibra është ajo e vrasjes së avokatit Ravik Gura në Elbasan, dy vite më parë. Bazuar në të dhënat që disponon Dosja.al, Dibra merr 445 mijë e 947 lekë në muaj.

Ened Nakuçi është një tjetër emër i njohur që është pjesë e Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion. Ai e ka nisur karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 2000, si prokuror i Prokurorisë së Tiranës. Në vitin 2003 ai është emëruar Prokuror i Krimeve të Rënda, detyrë të cilën vazhdon ta ushtrojë prej 16 vitesh. Dosja.al mëson se ai paguhet 510 mijë e 546 lekë.

Enkeleda Millonai është magjistrate. Drejton përkohësisht akuzën e qytetit të Elbasanit dhe mërr një pagë prej 472 mijë e 514 lekë.

Prokurorja Elida Celami (Kaçkini) filloi karrierën e saj në vitin 2006 në Prokurorinë e Lushnjës dhe më pas në Prokurorinë e Tiranës. Prokurorja rezulton se është trajnuar nga ambasada amerikane dhe DASH. Ajo paguhet 422 mijë e 326 lekë.

Ndërsa Kryeprokurori Olsian Çela rezulton të jetë ‘më i varfri’ na radhët e drejtësisë. Dosja.al ka mësuar se Prokurori i Përgjithshëm paguhet 312 mijë e 493 lekë.

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju