Bota

Lufta Izrael-Palestinë, presidenti palestinez takohet me të dërguarin e SHBA-së: Duhet të merren masa për agresionin kundër nesh 

Aljazeera shkruan se Abbas ka nxitur SHBA-në që të ndërhyjnë dhe t'i bëjnë presion Izraelit për të ndaluar sulmet në rripin e Gazës.
Featured image of article: Lufta Izrael-Palestinë, presidenti palestinez takohet me të dërguarin e SHBA-së: Duhet të merren masa për agresionin kundër nesh  Hady Amr dhe Mahmoud Abbas

PALESTINË- I dërguari i SHBA-së për çështjen Izrael-Palestinë, Hady Amr u takua ditën e sotme Presidentin palestinez Mahmoud Abbas. Aljazeera shkruan se Abbas ka nxitur SHBA-në që të ndërhyjnë dhe t’i bëjnë presion Izraelit për të ndaluar sulmet në rripin e Gazës. Ai ka thënë se palestinezët nuk besojnë se përpjekjet diplomatike do të de-përshkallëzojnë luftën mes dy vendeve. 

“Sipas deklaratës së kryer nga WAFA, agjencia zyrtare e lajmeve, thuhet se Presidenti Abbas ka nxitur SHBA-në të ndërhyjnë dhe të bëjnë presion ndaj Izraelit për të ndaluar atë që ai e quan një agresion ndaj palestinezëve në Rripin e Gazës dhe në Jeruzalemin Lindor. Palestinezët thonë se ata as nuk besojnë se këto përpjekje diplomatike do të çojnë në de-përshkallëzim dhe nëse ndodh, ndoshta do të ketë lidhje me këtë raund të dhunës, ndërsa kushtet themelore .. do të jenë akoma atje, ”thuhet në fjalën e Abbas.

200 të vrarë gjatë përplasjeve mes Izraelit dhe Hamasit (grupit që lufton për lirinë e Palestinës), në rripin e Gazës. Mediat ndërkombëtare raportojnë se në Gaza janë 200 të vrarë, mes tyre 58 fëmijë dhe 33 gra. Izraeli raporton për 13 të vrarë, mes tyre dy fëmijë. Mbi 1, 300 persona të plagosur janë raportuar nga Ministria e Shëndetësisë në Palestinë, ndërsa dhjetra të tjerë besohet kanë mbetur nën rrënoja.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Tensionet u përhapën nga Jeruzalemi Lindor në Gaza pasi grupet e rezistencës Palestineze atje u zotuan të hakmerren ndaj sulmeve të fundit Izraelite në Xhaminë Al-Aqsa dhe lagjen Sheikh Jarrah nëse nuk ndaleshin. Izraeli pushtoi Jeruzalemin Lindor, ku ndodhet Al-Aqsa, gjatë luftës arabo-izraelite në 1967. Ai aneksoi të gjithë qytetin në 1980 në një lëvizje të njohur kurrë nga bashkësia ndërkombëtare.


Lajmi kryesor: Dita e tetë! Lufta Izrael-Palestinë, konfirmohen 200 të vrarë në Gaza, mes tyre fëmijë dhe gra

(I.A/dosja.al)

Shto Koment