LIVE UPDATES
Bota

Lufta/50 të vdekur nga sulmi ajror,mijëra presin të evakuohen, Zelenskyy pret von der Leyen

8 Prill 2022, 06:53 Nga DOSJA
Lufta/50 të vdekur nga sulmi ajror,mijëra presin të evakuohen,

UKRAINË– Sot lufta futet në ditën e 44-t! Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka biseduar sot në Kiev me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. Gjatë bisedës me Von der Leyen, Zelensky ka kërkuar që të vendosen më shumë sanksione ndaj Rusisë. Ndërkohë që Von der Leyen, i dorëzoi atij një pyetësor për të lehtësuar hapjen e negociatave me BE-në. Ukraina ka thënë se synon të krijojë 10 korridore humanitare për të vazhduar evakuimin e civilëve.

Një masakër ka ndodhur në rajonin e Donetskut ku forcat ajrore ruse goditën stacionin e trenit nlë Kramatorsk ku mendohej se ndodheshin mijëra civilë në pritje të evakuimit. Nga shpërthimi deri më tani janë konfirmuar 50 të vdekur mes të cilëve 5 ishin fëmijë dhe janë plagosur mbi 300 persona.

Në një fjalim në parlamentin e Finlandës, Zelensky tha se ushtria ruse goditi terminalin hekurudhor, duke shtuar ka dëshmitarë, ka video, ka mbetje të raketave dhe njerëz të vdekur. Ai e përshkroi terminalin hekurudhor si një të zakonshëm dhe të rradhës me njerëz të mbushur me njerëz që prisnin që trenat të evakuoheshin në territorin e sigurt.

Ndërkohë zëdhënësi i Putinit, Dmitër Peskov pranoi se “kemi pasur humbje të konsiderueshme” dhe kjo është një “tragjedi” gjatë intervistës në Sky News. Forcat ruse janë tërhequr plotësisht nga veriu i Ukrainës, thotë Ministria e Mbrojtjes

Të 27 anëtarët e Bashkimit Evropian miratuan mbrëmë sanksione të reja kundër Rusisë, të cilat përfshijnë një embargo për importin e qymyrit, drurit dhe vodkës ruse. Sanksionet përfshijnë ngrirjen e fondeve të disa bankave ruse, zgjatjen e ndalimit të eksporteve të armëve dhe llojeve të tjera të eksporteve me vlerë rreth dhjetë miliardë euro, raportojnë agjencitë. Komisioni Evropian propozoi sanksione të reja të martën pas ngjarjeve në periferi të Kievit, Bucha.

Shtetet e Bashkuara kanë dorëzuar më shumë se 12,000 sisteme antitank, 1,400 sisteme kundërajrore dhe disa qindra dronë kamikaze në Ukrainë, njoftoi administrata e presidentit amerikan Joseph Biden. Të dhënat e reja nga administrata u publikuan pasi Shtetet e Bashkuara miratuan një dërgesë të re të armëve me vlerë 100 milionë dollarë në Ukrainë të martën, kështu që ndihma totale nga Uashingtoni tani ka arritur në 1.7 miliardë dollarë, që nga fillimi i sulmit rus në Ukrainë.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Kryetari i fshatit: Trupat ruse qëlluan rreth 130 civilë në Makariv

Rusia: Ukraina dëshiron të përdorë civilët si mburojë njerëzore

Scholz: Vendet duhet të pranojnë sa më shumë refugjatë nga Ukraina

Të torturuar dhe të djegur të gjallë, gjenden trupat e tre ukrainasve në Kharkiv

Odesa është nën shtetrrethim për shkak të kërcënimit të sulmeve me raketa ruse

Dalin të dhënat nga Ukraina: Rusia ka humbur 19,000 trupa gjatë pushtimit

PËRGJIMET/ Ushtarët rusë: Së pari i marrim në pyetje të burgosurit, pastaj i qëllojmë

Pas vizitës në Bucha, von der Leyen dhe Borell takohen me Zelenskyyn në Kiev

Von der Leyen paralajmëron Hungarinë: Nëse paguani në rubla, ju shkelni sanksionet e BE-së

“Kemi frikë nga më e keqja”, vrasja e fëmijëve në Ukrainë shkakton zemërimin e UNICEF

“Hakmerret Rusia”, dëbon 45 punonjës të ambasadës polake

Me jelek antiplumb, Von der Leyen viziton Buchan ku u krye masakër nga forcat ruse

Guvernatori i Donestk:50 të vdekur nga sulmi në Kramatorsk, mes tyre 5 janë fëmijë

Të dhënat e UNHCR: Mbi 4 milion ukrainas të larguar që nga fillimi i luftës

“Për fëmijët”, zbulohet shkrimi në mbetjet e rakesës ruse pas sulmit në Kramatorsk

Sulmi në Kramatorsk,Zelenskyy thirrje Finlandës: Duhet një koktej sanksionesh si ai molotov

“Kushdo që ka përgjegjësi të paguajë”, presidenti gjerman dënon sulmet në Ukrainë

Japonia zgjeron sanksionet kundër Rusisë, ndalon importet e qymyrit dhe vodkës

 

Borrell dhe presidenti i Këshillit Europian dënojnë sulmet ruse në Kramatorsk

Oleksii Reznikov: Sulmi i dy raktave në stacionin hekurudhor është kryer nga Ukrainasit

Mali i Zi shpall non grata katër diplomatë rus

Emmanuel Macron: Nuk ka shpresa që lufta në Ukrainë të përfundojë në ditët në vijim

“Nuk mund ta quaj Hitler”, Vuçiç konfirmon mbështetjen ndaj Putinit: Ai nuk është i çmendur

VIDEO/ Chanel ndaloi shitjet në Rusi, blogeret presin me gërshërë çantat

Britania e Madhe sanksionon vajzat e presidentit rus Vladimir Putin

Foto/Ndodheshin rreth 4,000 njerëz në stacionin hekurudhor kur u sulmua

VIDEO/Shokon deputeti ukrainas: Masakrën në Bucha e bënë ukrainasit me britanikët

FOTO-PREKËSE/ Liudmyla pret 3 ditë në këmbë para godinës, kërkon nipin dhe motrën

FOTO/Çifti ukrainas martohen në parkun e Kievit, nusja me veshje ushtarake

PAMJE TË TMERRSHME! Rusët lëshojnë 2 raketa në Ukrainë, të paktën 30 të vrarë

Grimierja ukrainase njeh nxënësen e saj të pajetë përmes thonjëve të lyer

Ambasadori ukrainas: Anijet e NATO-s duhet të zhbllokojnë lundrimin në Detin e Zi

OKB-ja pezullon Rusinë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut

Britania: Trupat ruse largohen plotësisht nga veriu i Ukrainë

FOTO/ Ursula von der Leyen dhe Josep Borrell morën trenin nga Polonia për në Kiev

Ukrainë/10 korridore humanitare janë planifikuar të hapen sot për evakuiimin e civilëve

Rrëfimi i banorëve të fshatit Yahidne, si jetuan për një muaj në bodrum e një shkolle

Ukrainasit që u detyruan të jetojnë me të vdekurit disa ditë

Po udhëtonte në tren! Sulmohet me bojë të kuqe fituesi i çmimit Nobel, Dmitry Muratov

Zbulimi gjerman: Përgjimet tregojnë forcat ruse tek diskutojnë për vrasjen e civilëve

Kolegët ia vranë në luftë, gazetari i Fox News: Njërën këmbë e humba, tjetrën në gjysmë

Zelenskyy: Të jesh i guximshëm është marka jonë, Rusia është kërcënimi më i madh i planetit

E pezulluan nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut! Biden: Rusisë ia bëmë të qartë

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota kryesore lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni