Bota

Londër/ Ndërtesa 19 katëshe përfshihet nga flakët, zjarrfikësit me orë të tëra luftojn me ferrin

Banorët e bllokuar në një ndërtesë 19 katshe këtë mëngjes bërtisnin për ndihmë nga ballkonet ndërsa një zjarr shpërtheu në ndërtesën e tyre. Zjarrfikësit me orë të tëra luftuan me flakët dhe shpëtuan një mori njerëzish.
Featured image of article: Londër/ Ndërtesa 19 katëshe përfshihet nga flakët, zjarrfikësit me orë të tëra luftojn me ferrin pamje nga zjarri

LONDRA- Banorët e bllokuar në një bllok kulle këtë mëngjes bërtisnin për ndihmë nga ballkonet ndërsa një zjarr shpërtheu në ndërtesën e tyre. Dailymail shkruan se shumë banorë u njoftuan për zjarrin vetëm përmes mesazheve WhatsApp.

Më shumë se 125 zjarrfikës në 20 automjete kaluan orë të tëra duke luftuar me zjarrin dhe duke shpëtuar një mori njerëzish, përfshirë një vogëlush të vogël në New Providence Wharf, pranë Canary Wharf, në Londrën lindore sot.

Dy burra u dërguan në spital pasi u ekspozuan ndaj gazrave toksikë, ndërsa 38 të rritur dhe katër fëmijë të tjerë u trajtuan në vendin e ngjarjes për shok dhe frymëmarrje në tym. Por shumë familje nuk ishin paralajmëruar për flakën nga alarmi i zjarrit për më shumë se gjysmë ore, ndërsa të tjerët ishin plotësisht të pavëmendshëm ndaj rrezikut derisa mesazhet filluan të shfaqeshin në një bisedë në grup të lagjes.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zjarri në ndërtesën 19-katëshe u vu nën kontroll rreth orës së drekës dhe banorët tani janë lejuar të kthehen në banesat e tyre pas një evakuimi masiv nga frika se struktura mund të shembet.

Sidoqoftë, pasojat nga frika do të vazhdojnë gjatë ditëve të ardhshme ndërsa doli se ndërtesa ishte e mbuluar në të njëjtën veshje që fajësohej për katastrofën e Kullës Grenfell në 2017 – pavarësisht lutjeve të vendasve që datojnë disa vjet që ajo të hiqet.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment