Sport

Liverpool planifikon zgjerimin e stadiumit Anfield, për të arritur rreth 60,000 vende  

Liverpool ka ecur përpara me planet për të zgjeruar kapacitetin e Anfield në rreth 60,000 vende duke ftuar banorët e zonës të marrin pjesë në ngjarjet e këshillimit publik.
Featured image of article: Liverpool planifikon zgjerimin e stadiumit Anfield, për të arritur rreth 60,000 vende   Stadiumi Anfield

ANGLI- Drejtuesit e Premier League shpresojnë të zhvillojnë stadiumin Anfield, në një përpjekje për të ndërtuar kapacitetin aktual të 54.074.

Mbi 5,000 fletëpalosje janë shpërndarë në përshkrimin e ngjarjeve të këshillimit nga 29 nëntori deri në 4 dhjetor.

Liverpooli përfundoi zgjerimin e Stand Stand Main të Anfield në 2016.

Zhvillimi i qëndrimit kryesor kushton rreth 100 milionë dollarë.

Këto plane do të kishin shtuar edhe 4,825 vende të tjera, por në gusht klubi zgjodhi që në vend të kësaj të ndiqte “plane të reja ambicioze”, duke nxitur procesin e konsultimit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ngjarjet e konsultimit janë krijuar për banorët lokalë, bizneset dhe tifozët të mësojnë më shumë dhe të ofrojnë reagimet e tyre për vizionin e klubit për të krijuar një Anfield më të madh, i cili do të lejonte më shumë tifozë të shikojnë disa nga futbollet më të mirë të Evropës në një strukturë të klasit botëror.”- është thënë nga klubi.

Pjesëmarrja më e lartë e Anfield-it është parë në vitin 1952, kur 61,905 panë që Kuqtë të merrnin Wolverhampton Wanderers.

Liverpool hapi zyrtarisht Stand-in e ri të stadiumit në vitin 2016, duke rritur kapacitetin e përgjithshëm në 54,074.

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al

Shto Koment