LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Ukraina ende e gjymtuar nga shembja e digës, Rusia vazhdon sulmet, OBSH: Mund të përhapet kolera

• Sulmet ukrainase në rajonin kyç Zaporizhzhia po vazhdojnë. • Zëvendësministri i mbrojtjes i Ukrainës tha se armiku ishte në "mbrojtje aktive". • Disa ekspertë ushtarakë kanë thënë se fokusi i kundërsulmimit të shumëpritur të Ukrainës do të jetë Zaporizhzhia. • Ata thonë se Kievi po përpiqet të rifitojë hyrjen në Detin Azov, duke ndarë forcat pushtuese ruse në rajon në dy grupe të shkëputura. • Ndërkohë, Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se kolera mund të përhapet në zonat e prekura nga plasja e digës Kakhovka. • Ndërsa përpjekjet e shpëtimit vazhdojnë, Ukraina dhe Rusia kanë akuzuar njëra-tjetrën për bombardimin e njerëzve që po evakuohen. • Qindra mijëra njerëz në rajonin Kherson kanë mbetur pa ujë të pijshëm. • Si Kievi dhe Moska kanë akuzuar njëri-tjetrin për sulm të qëllimshëm të digës

5 artikuj për këtë temë.

3 MUAJ ME PARE

Shpërthimi i digës në Kherson/ Borrell: Provat tregojnë se përgjegjëse është Rusia

Ukraina ende e gjymtuar nga shembja e digës, Rusia vazhdon sulmet, OBSH:
Josep Borrell

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell pretendon se Rusia qëndron pas shpërthimit të digës Kakhovka disa ditë më parë, për të cilën Moska dhe Kievi kanë akuzuar njëri-tjetrin. Diga u shkatërrua të martën, duke detyruar mijëra njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre pasi uji u rrit në lumin Dnipro, duke përmbytur dhjetëra fshatra dhe pjesë të qytetit të Kherson dhe duke shkaktuar frikën e një fatkeqësie humanitare, shkruajnë mediat e huaja. 

"Diga nuk u bombardua. Ajo u shkatërrua nga eksplozivët e instaluar në zonat ku ndodhen turbinat. Kjo zonë është nën kontrollin rus. Unë nuk isha atje për të gjetur se kush e bëri atë. Por gjithçka duket se tregon se nëse do të ndodhte në një zonë nën kontrollin rus, është e vështirë të besohet se mund të ketë qenë dikush tjetër. Në çdo rast, pasojat për Ukrainën janë të tmerrshme, nga pikëpamja humanitare për njerëzit e zhvendosur dhe nga pikëpamja mjedisore, sepse shkatërrimi (e digës) do të shkaktojë një fatkeqësi ekologjike", tha Borrell për televizionin publik spanjoll.

Të paktën pesë persona humbën jetën dhe 13 rezultojnë të zhdukur nga përmbytjet. Diga Kakhovka ndodhet në lumin Dnipro, i cili ushqen një rezervuar që siguron ujë për stacionin bërthamor të Zaporizhzhia të pushtuar nga Rusia, më i madhi në Evropë, rreth 150 kilometra (90 milje) në rrjedhën e sipërme.

3 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Dëshmia tronditëse e nënkolonelit rus: Mercenarët e 'Wagner' kanë përdhunuar dhe torturuar ushtarët e Putin

Ukraina ende e gjymtuar nga shembja e digës, Rusia vazhdon sulmet, OBSH:
Roman Venevitin

RUSI- Një kolonel rus i identifikuar me emrin Roman Veneviti ka dhënë së fundmi një dëshmi tronditëse teksa pretendon se mercenarët e grupit mercenar 'Wagner' po përdhunojnë, rrëmbejnë dhe torturojnë ushtarët e Vladimir Putinit. Veneviti i cili u kap pranë qytetit të sulmuar ukrainas të Bakhmut, pretendoi se ishte torturuar nga mercenarët ëagner, pavarësisht se ishte në të njëjtën anë të luftës së Rusisë, shkruan Daily Mail. 

“Mercenarët e Wagner vodhën dy tanke T-80, 4 topa, një kamion KAMAZ dhe automjete të blinduara. Kishte rrëmbime të ushtarakëve tanë, kur ata u keqtrajtuan fizikisht dhe u poshtëruan. Një nga oficerët e vegjël të batalionit tonë u rrëmbye dhe u torturua. Ai u mbajt lakuriq në një dysheme të ftohtë në një bodrum.  Ata spërkatën acid në sytë e tij, kështu që ai humbi përkohësisht shikimin, u lagu me benzinë ​​dhe [ata] u përpoqën ta digjnin. Një nga ushtarakët u rrah dhe u përdhunua nga mercenarët e ëagner. Ai nuk mundi t'i mbijetonte poshtërimit dhe vrau veten”, tha  Venevitin. 

Venevitin tha se ushtarët e rrëmbyer rusë iu kthyen ushtrisë së Putinit në këmbim të municioneve, të cilat Wagner pretendon se ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu nuk ia kishte siguruar atyre. 

3 MUAJ ME PARE

Shpërthimi i digës në Kherson/ Ukraina: Kemi përgjimet e një telefonate! Rusia është përgjegjëse

Ukraina ende e gjymtuar nga shembja e digës, Rusia vazhdon sulmet, OBSH:
Shpërthimi i digës në Kherson

UKRAINË- Shërbimi i sigurisë së brendshme të Ukrainës pretendon se ka prova se Rusia është përgjegjëse për shpërthimin e digës në Kherson disa ditë më parë.

Siç raporton The Guardian, ata pretendojnë se kanë përgjuar një telefontë që vërteton se forcat ruse hodhën në erë stacionin hidroelektrik dhe digën e Kakhovka në rajonin Kherson të Ukrainës jugore. Shërbimi i sigurisë së Ukrainës postoi një videoklip audio një minutë e gjysmë të bisedës së në kanalin e saj Telegram. 

Diga Kakhovka ndodhet në lumin Dnipro, i cili ushqen një rezervuar që siguron ujë për stacionin bërthamor të Zaporizhzhia të pushtuar nga Rusia, më i madhi në Evropë, rreth 150 kilometra (90 milje) në rrjedhën e sipërme.

3 MUAJ ME PARE

Zelenskyy bisedë telefonike me kryeministrin e Japonisë, në fokus shpërthimi i digës në Kherson: Akt i qëllimshëm terrorizmi nga Rusia

Ukraina ende e gjymtuar nga shembja e digës, Rusia vazhdon sulmet, OBSH:
Fumio Kishida dhe Volodymyr Zelenskyy

UKRAINË- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka zhvilluar mesditën e kësaj të premteje një bisedë telefonike me kryeministrin e Japonisë Fumio Kishida. Zelenskyy bën me dije se në fokus të bisedimeve ishte shpërthimi i digës në Kherson, ku u shpreh se është një akt i qëllimshëm terrorizmi dhe një tjetër krim lufte i Rusisë, shkruajnë mediat e huaja. 

“Unë fola për pasojat e hedhjes në erë të HEC-it të Kakhovkës nga Rusia. Ky është një akt i qëllimshëm terrorizmi dhe një tjetër krim lufte i Rusisë, i cili, në veçanti, kërcënon sigurinë e termocentralit Zaporizhzhia. Gjithashtu fola për situatën në vijën e frontit dhe për sulmet me raketa të Rusisë kundër infrastrukturës civile dhe qyteteve paqësore. Ne diskutuam përfshirjen e mëtejshme të mbështetjes së sigurisë së Japonisë, veçanërisht në fushën e çminimit dhe hapat për zbatimin e Formulës së Paqes të Ukrainës dhe përgatitjen për Samitin Global të Paqes Unë i jam mirënjohës për gatishmërinë për të mbajtur një konferencë për rimëkëmbjen e Ukrainës në fillim të vitit të ardhshëm,” theksoi ai. 

Diga Kakhovka ndodhet në lumin Dnipro, i cili ushqen një rezervuar që siguron ujë për stacionin bërthamor të Zaporizhzhia të pushtuar nga Rusia, më i madhi në Evropë, rreth 150 kilometra (90 milje) në rrjedhën e sipërme.

3 MUAJ ME PARE

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin kyç jugor

Ukraina ende e gjymtuar nga shembja e digës, Rusia vazhdon sulmet, OBSH:
Ushtar

UKRAINË- Sulmet ukrainase në rajonin jugor të Zaporizhjas, janë duke vazhduar, kanë thënë zyrtarë rusë dhe blogerë ushtarakë pro Kremlinit. Ata janë duke raportuar për luftime të ashpra në atë zonë. Sipas tyre, trupat ushtarake ukrainase – të përkrahura nga tanket, artileria dhe dronët – janë duke tentuar të avancojnë në jug të qytetit Orikhiv, për të dytën natë me radhë.

Një zyrtar i lartë ukrainas ka thënë se armiku është në “mbrojtje aktive”. Disa ekspertë ushtarakë kanë thënë se fokusi i kundërofensivës së shumëpritur ukrainase do të jetë në Zaporizhja. Ata argumentojnë se Kievi është duke tentuar të rikthejë qasjen në Detin Azov, për t’i ndarë forcat pushtuese ruse në atë rajon, në dy grupe.

Diçka e tillë, jo vetëm që do t’i dobësonte kapacitetet ushtarake të Rusisë, por edhe do t'ia eliminonte qasjen në urën që çon në Krime – gadishullin ukrainas të aneksuar nga Rusia, më 2014. Më herët gjatë së enjtes, Instituti për Studime të Luftës, me bazë në SHBA, ka thënë se kundërofensiva ukrainase ka nisur, ndonëse Kievi nuk konfirmon diçka të tillë.

Ndërkohë, Ministria britanike e Mbrojtjes, ka thënë se në luftimet e ashpra janë duke u zhvilluar në disa fronte të luftës.

Sipas saj, “në shumicën e zonave, iniciatore është Ukraina”.

Rusia e ka pushtuar pjesën më të madhe të rajonit Zaporizhja – përfshirë edhe centralin më të madh bërthamor të Evropës – pak pasi presidenti rus, Vladimir Putin, ka dhënë urdhër për nisjes së luftës, në shkurt të vitit 2022.

Kryeqyteti rajonal, qyteti i Zaporizhjas, kontrollohet nga Ukraina. Ukraina është duke e planifikuar kundërofensivën që disa muaj, mirëpo ka pritur sa më shumë që ka qenë e mundur, për t’i trajnuar trupat ushtarake dhe për të pranuar pajisje të avancuara ushtarake nga aleatët perëndimorë.

Muajin e kaluar, Oleksiy Danilov, sekretar i Këshillit për Siguri Kombëtare dhe Mbrojtje të Ukrainës, ka thënë se Kievi është i gatshëm të nisë kundërofensivën – por pa përmendur ndonjë datë specifike.

Presidenti rus, Vladimir Putin, e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën. Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra. Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Marrë nga REL

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN