LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Vuçiç sfidon 'shiun'! Organizon miting në Beograd, jep dorëheqjen nga partia SNS: Nga nesër do të jem vetëm president i qytetarëve

•Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka organizuar sot një miting në sloganin 'Serbia e Shpresës', pasi firmosi urdhrin për gatishmërinë ushtarake të vendit, duke përfituar kështu edhe nga tensionet në Kosovë. •Me pjesëmarrjen e mijërave qytetarëve serbë, tubimi i Partisë Përparimtare Serbe u zhvillua para kuvendit në Beograd. Tubimi nisi me një minutë heshtje për viktimat e dy vrasjeve që ndodhën në Beograd dhe Mlladenoc në fillim të majit. •Në fjalën e tij para qytetarëve, lideri serb njoftoi dorëheqjen si kreu i partisë SNS (Partia Përparimtare Serbe), duke u shprehur se nga nesër detyra e tij do të jetë vetëm si lideri i vendit dhe i qytetarëve. •Duke komentuar situatën e sotme në veri, Vuçiç tha se aksioni nga Forcat Speciale të Kosovës sipas tij ishte i planifikuar dhe si përgjigjie njoftoi mbledhje të Këshillit të Sigurisë ditën e nesërme.  Ndër të tjera, në fjalën e tij para qytetarëve Vuçiç kritikoi edhe shtetet e QUINT-it duke thënë se nëse do të kishin ndërhyrë situata nuk do të kishte shkuar deri në këtë gjendje që është tani. •I pranishëm në këtë miting ishte edhe ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë dhe kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë, Ivica Daçiç. •Teksa mori fjalën në podiumin para Kuvendit, Daçiç akuzoi kryeministrin e Kosovës se kërkon të marrë me dhunë komunat serbe. Po ashtu një fjalim para të pranishmëve ka mbajtur edhe presidenti i Republikës Sërpska, që është njëra nga entitetet e Bosnjë e Hercegovinës, Milorad Dodik. •Ai tha se ka ardhur për të mbështetur Serbinë, ndërsa shtoi se nuk do të lejojnë ta tërheqin vendin sërish në konflikte, duke iu referuar tensioneve në veri të Kosovës.  

5 artikuj për këtë temë.

3 DITE ME PARE

'Duam të jetojmë në paqe'/ Dodik nga mitingu në Beograd: Nuk do t'i lejojmë ata të na përfshijnë në konflikte

Vuçiç sfidon 'shiun'! Organizon miting në Beograd,
Milorad Dodik

SERBI- Në mitingun e organizuar sot nga presidenti serb Aleksandër Vuçiç në Beograd i pranishëm ishte edhe presidenti i Republikës Sërpska, që është njëra nga entitetet e Bosnjë e Hercegovinës, Milorad Dodik. Në fjalën e tij në podiumin para Kuvendit ai tha se ka ardhur për të mbështetur Serbinë, ndërsa shtoi se nuk do të lejojnë ta tërheqin vendin sërish në konflikte, duke iu referuar tensioneve në veri të Kosovës. 

"Ne jemi një komb, kombi serb dhe t'u tregojmë të gjithëve se nuk ka boshnjakë dhe serbë, por vetëm serbë. Ne duam të jetojmë në paqe, por nuk do të lejojmë që ata të na tërheqin përsëri në konflikte. Sot më shumë se kurrë jemi me vëllezërit dhe motrat tona në Kosovë. Kohë më parë e kemi mësuar se nuk ka liri pa shtet dhe ku serbët nuk kanë shtet, nuk kanë as liri! Rroftë Serbia, rroftë Republika Srpska!", tha Dodik, shkruan Kurir.rs. 

Mitingu 'Serbia e Shpresës'

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka organizuar sot një miting në sloganin 'Serbia e Shpresës', pasi firmosi urdhrin për gatishmërinë ushtarake të vendit duke përfituar kështu edhe nga tensionet në Kosovë. Me pjesëmarrjen e mijë qytetarëve serbë, tubimi i Partisë Përparimtare Serbe u zhvillua para kuvendit në Beograd.Tubimi nisi me një minutë heshtje për viktimat e dy vrasjeve që ndodhën në Beograd dhe Mlladenoc në fillim të majit. Në fjalën e tij para qytetarëve, lideri serb njoftoi dorëheqjen si kreu i partisë SNS (Partia Përparimtare Serbe), duke u shprehur se nga nesër detyra e tij do të jetë vetëm si lideri i vendit dhe i qytetarëve.

3 DITE ME PARE

Mitingu në Beograd/ Daçiç: Kurti kërkon të pushtojë komunat serbe me dhunë! Nuk do e lejojmë

Vuçiç sfidon 'shiun'! Organizon miting në Beograd,
Ivica Daçiç

SERBI- I pranishëm në mitingun e organizuar sot nga presidenti Serb, Aleksandër Vuçiç është edhe ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë dhe kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë, Ivica Daçiç. Teksa mori fjalën në podiumin para Kuvendit, Daçiç akuzoi kryeministrin e Kosovës se kërkon të marrë me dhunë komunat serbe. 

"Nuk kemi ndërmend të zhdukemi, por të mbijetojmë. Dhe nëse qëndrojmë nën një kumbull, ai serb do të luftojë me armiqtë. Sot dëgjuat se Kurti dëshiron t'i pushtojë komunat serbe me dhunë. Kosova dhe Metohia është vendi ynë, çdo hap i të cilit është i mbuluar me gjak", tha Daçiç, shkruan Kurir.rs.

Ai shtoi se tubimi i sotëm nuk është një tubim politik, por një mesazh i “Serbisë së edukuar dhe të denjë”.

Çfarë po ndodh në Veri të Kosovës?

Mesditën e sotme në të 4 komunat me shumicë serbë në veri të Kosovës, u dëgjuan sirena alarmi, ku para objekteve komunale në Zubin Potok, Zveçan dhe Leposaviç u mblodhën edhe qytetarë. Situata është agravuar ndërsa janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri, është hedhur gaz lotsjellës nga policia për të shpërndarë protestuesit të cilët kanë djegur edhe makina. Kjo protestë po bëhet në shenjë revolte nga protestuesit serb kundrejt kryetarëve të rinj shqiptarë të zgjedhur në katër komunat me shumicë serbe.

3 DITE ME PARE

Mitingu 'Serbia e Shpresës' para Kuvendit/ Vuçiç kritika QUINT-it për tensionet: Heshtën për të gjitha!

Vuçiç sfidon 'shiun'! Organizon miting në Beograd,
Aleksandër Vuçiç

SERBI- Në sloganin 'Serbia e Shpresës', presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka organizuar sot një miting përpara Kuvendit në Beograd, ku ka mbajtur një fjalim. Tubimi i organizuar vjen si përgjigje pas tensioneve dhe incidenteve të shënuara gjatë ditës së sotme në veri të Kosovës. Ai njoftoi se nesër do të ketë një mbledhje të Këshillit të Sigurisë, pasi njoftoi dorëheqjen si kryetar u partisë Partia Përparimtare Serbe. 

Sa i takon zhvillimeve në veri lideri serb ndër të tjera kritikoi edhe shtetet e QUINT-it duke thënë se nëse do të kishin ndërhyrë situata nuk do të kishte shkuar deri në këtë gjendje, shkruan Kurir.rs.

"Dhe përfaqësuesit e Quintës heshtën për të gjitha këto, por nuk patëm krizë më të madhe dhe më të vështirë, sapo të përfundojë mbledhja do të kemi një seancë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Kam frikë nga shumë gjëra të këqija sepse e di me kë kemi të bëjmë. Ne kemi nevojë për unitet dhe bashkim më shumë se kurrë", tha ai. 

Mitingu 'Serbia e Shpresës'

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka organizuar sot një miting në sloganin 'Serbia e Shpresës', pasi firmosi urdhrin për gatishmërinë ushtarake të vendit duke përfituar kështu edhe nga tensionet në Kosovë. Me pjesëmarrjen e mijë qytetarëve serbë, tubimi i Partisë Përparimtare Serbe u zhvillua para kuvendit në Beograd.Tubimi nisi me një minutë heshtje për viktimat e dy vrasjeve që ndodhën në Beograd dhe Mlladenoc në fillim të majit. Në fjalën e tij para qytetarëve, lideri serb njoftoi dorëheqjen si kreu i partisë SNS (Partia Përparimtare Serbe), duke u shprehur se nga nesër detyra e tij do të jetë vetëm si lideri i vendit dhe i qytetarëve.

3 DITE ME PARE

Vuçiç jep dorëheqjen nga kreu i partisë SNS: Nga nesër do të jem vetëm president i qytetarëve

Vuçiç sfidon 'shiun'! Organizon miting në Beograd,
Aleksandër Vuçiç

SERBI- Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka organizuar sot një miting në Beograd pasi firmosi urdhrin për gatishmërinë ushtarake të vendit duke përfituar kështu edhe nga tensionet në Kosovë. Ai ka njoftuar se dorëheqjen si kreu i partisë SNS (Partia Përparimtare Serbe), duke u shprehur se nga nesër detyra e tij do të jetë vetëm si lideri i vendit dhe i qytetarëve. 

"Kjo është mbrëmja e fundit kur ju drejtohem si kryetar i SNS-së, anëtar besnik dhe besnik i së cilës do të jem, por nga nesër do të jem kryetar i të gjithë qytetarëve të Serbisë, por jo edhe i partisë politike", tha ai. 

Gjatë fjalës së tij para protestuesve, Vuçiç tha se aksioni i ditës së sotme nga Forcat Speciale të Kosovës sipas tij ishte i planifikuar dhe si përgjigjie njoftoi mbledhje të Këshillit të Sigurisë ditën e nesërme, shkruan Kurir.rs.  

"Sot, sikur të ishin duke pritur për këtë ditë, për një numër të madh të burrave nga veriu që të vijnë në Beograd, që të sulmojnë ndërtesat komunale në Zubin Potok, Zveçan e Leposaviç", tha ai. 

Ai kritikoi edhe shtetet e QUINT-it duke thënë se nëse do të kishin ndërhyrë situata nuk do të kishte shkuar deri në këtë gjendje që është tani.

"Dhe përfaqësuesit e Quintës heshtën për të gjitha këto, por nuk patëm krizë më të madhe dhe më të vështirë, sapo të përfundojë mbledhja do të kemi një seancë të Këshillit të Sigurisë Kombëtare. Kam frikë nga shumë gjëra të këqija sepse e di me kë kemi të bëjmë. Ne kemi nevojë për unitet dhe bashkim më shumë se kurrë", tha ai. 

 

 

3 DITE ME PARE

Vuçiç mbledh në Beograd mbështetësit e tij për një manifestim force, rrugët e bllokuara nga njerëzit anembanë vendit (FOTO)

Vuçiç sfidon 'shiun'! Organizon miting në Beograd,
qytetaret ne Beograd

SERBI- Mijëra qytetarë nga pothuajse të gjitha pjesët e Serbisë u mblodhën në Beograd, për të mbështetur presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe tubimin “Serbia e Shpresës” të planifikuar për në orën 19:00 para Kuvendit të Republikës në kryeqytet.

Ministrja e Rinisë dhe Sportit Vanja Udovicic dhe aktorja Iva Strljic mbërritën pak para fillimit të tubimit "Serbia e Shpresës", raporton "Kurir".

Drejtori i Zyrës për Kosovë dhe Metohi të Qeverisë së Serbisë, Petar Petkoviq dhe ambasadori i Serbisë në SHBA, Marko Gjuriq, kanë ardhur në tubimin e “Serbisë së Shpresës” në Beograd.

Më herët, Kryetari i Kuvendit të Serbisë Vladimir Orliq theksoi se ky është një takim i shpresës, harmonisë dhe unitetit.

"Do të ketë më shumë njerëz se kurrë më parë. Të gjithë këta njerëz janë me Serbinë dhe presidentin e saj Aleksandar Vuçiç. Jemi të vendosur që të jemi pikërisht lloji i vendit që duhet të ishim gjithmonë dhe për të cilin po luftojmë", tha Orliq për mediat.

aleksander vucic

Sondazh

Poll

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit