LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Opozita bllokoi punimet, 'Siguria' mblidhet online! Miratohet marrëveshja për emigrantët, Balla: Do ketë penalitete nëse s'respektohen detyrimet

•Sot në mbledhjen online të Komisionit të Sigurisë, është miratuar në parim marrëveshja me Italinë për emigrantët që do të strehohen në Shqipëri. •Mbledhja nisi fizikisht por deputetët e opozitës nuk lejuan zhvillimin e saj, duke bërë që seanca të zhvillohej online. •Gjatë mbledhjes, ministri i Brendshëm i Shqipërisë Taulant Balla tha se marrëveshja me Italinë për emigrantët të cilët do të lokaliziohen në Gjadër e Shëngjin, nuk cënon territorin shqiptar. •Balla u shpreh se Shqipëria do t’i vendosë në dispozicion Italisë, një sipërfaqe toke të përkohshme dhe shtoi se të gjitha shpenzimet do të mbulohen nga pala italiane. •Ai shtoi se nëse Italia nuk do t’i respektojë detyrime, do të ketë penalitete. 

3 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

"Kishim treguar tamam veten"/ Sina në Komisionin Sigurisë për refugjatët: E bëmë që e bëmë, kishim bërë dy tre kampe

Opozita bllokoi punimet, 'Siguria' mblidhet online! Miratohet
Komisioni Sigurise

TIRANË-Në Komisionin e Sigurisë ditën e sotme është mirtauar marrëveshje me Italinë në parim. Sipas diskutimeve qendra do të mbajë 3 mijë shtretër dhe rregullat që do të mbahen nga shteti shqiptar për qendrimin e emigrantëve. Nga ana tjetër bëri shumë përshtypje batuta e deputetit të PS Vullnet Sina, i cili ishte pro, duke vijuar pranimin edhe më shumë emigrantëve, se sipas tij "nuk do të bëhej qameti".

“E bëmë që e bëmë e kishim bërë nja dy tre kampe se nuk bëhej qameti. Kishim treguar veten taman. Nuk menaxhohet më shumë se kaq!’ -u përgjigj Balla.

Gjithashtu ai përjashtoi edhe mundësinë që qoftë dhe një emigrant të qëndrojë në Shqipëri

Në të gjitha rastet personat largohen nga shoqëria në momentin e marrjes nga vendimi. Ata që pranohen shkojnë në Itali ata që u refuzohet kthehen në vendet e origjinës. Nuk ekziston asnjë mundësi që një nga 3 mijë të qëndrojë në Shqipëri. Nuk ka asnjë mundësi. Nuk ka, është e pamundur marrëveshja nuk e lejon. Të gjithë do të ikin nga Shqipëria sic do të vijnë”-tha Balla.

2 MUAJ ME PARE

Marrëveshja me Italinë/ Balla: 3 mijë emigrantë njëkohësisht, do të strehohen vetëm për procedurat kufitare

Opozita bllokoi punimet, 'Siguria' mblidhet online! Miratohet
foto ilustruese

TIRANË- Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka raportuar sot në Komisionin për Sigurinë Kombëtare për marrëveshjen e nënshkruar me Italinë për emigrantët.

Balla tha se qendra e pritjes së refugjatëve do të mbulohet me shpenzimet e qeverisë italiane. Ai tha se në Gjadër dhe Shëngjin, do të akomodohen përkohësisht një pjesë e emigrantëve.

“Qendra e pritjes së refugjatëve, me shpenzimet e Italisë. Do të akomodojmë përkohësisht një pjesë të emigrantëve. Numri i emigrantëve që do akomodohen njëkohësisht nuk mund ta kalojë kuotën e 3 mijë. Vendi rikonfirmon pozitën si një aleat i besueshëm. Përdorim i përkohshëm i një sipërfaqe pasurore. Do i akomodojmë refugjatët vetëm brenda strukturës”, tha Balla.

 

2 MUAJ ME PARE

RIKTHEHEN tensionet në komisione/ Deputetët e opozitës pengojnë mbledhjen te 'Siguria', Noka zë vendin e kryetarit

Opozita bllokoi punimet, 'Siguria' mblidhet online! Miratohet
Komisione

TIRANË- Tensione në Komisionin e Sigurisë. Edhe ditën e sotme, deputetët e opozitës kanë bllokuar punimet në komisionin e Sigurisë ku është dërguar për diskutim marrëveshja për emigrantët që pritet të vijnë në vendin tonë. Deputetët nuk lejuan të nisë mbledhja. Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka u ul në vendin e kryetarit të komisionit, Nasip Naços, duke mos lejuar zhvillimin e seancës.

“Marrëveshja e dytë për të shenjtëruar votën e lirë, marrëveshja e tretë është për të luftuar korrupsionin që Shqipërinë e faruat duke shpopulluar Shqipërinë. Marrëveshja e katërt për të luftuar krimin pas Shqipëria po shpopullohet nga korrupsioni dhe paligjshmëria. Këto janë marrëveshjet që duan shqiptarët, jo ato që duan barbarët. Prej 10 vitesh jeni vetëm barbarë. Tani e keni kthyer edhe në një Ruandë. Ato që kanë prioritet shqiptarët do të trajtohen dhe asgjë që nuk kanë prioritet shqiptarët”, tha Noka.

Duke u gjendur përballë kësaj situate, kryetari i komisionit deklaroi se mbledhja do të vijojë online në orën 12:00. Në këtë Komision pritej të merrte fjalën sot, Ministri i Brendshëm Taulant Balla.

komisioni i sigurimit

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve