LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Meta: Kim i thashë që s'jam dakort me non-gratan e Berishës, fasha e energjisë të bëhet 1200 kw

• Presidenti Ilir Meta ka zbardhur bisedën që ka zhvilluar me ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, Yuri Kim. Në një konferencë me gazetarët, Meta tha se ambasadores i ka thënë se nuk ka qenë asnjëherë dakort me shpalljen non-grata të kryedemokratit Sali Berisha. • Kreu i PL-së tha se ambasadores Kim ia kishte bërë të qartë se kjo ishte një vepër e kryeministrit Edi Rama dhe e ish-kryedemokratit Lulzim Basha, por që kishte sjellë një efekv pozitiv për demokratët në Shqipëri, referuar mbështetjes që ka Berisha. Për këtë të fundit, Meta tha se i ka kërkuar Kim që ta informojë Uashingtonin zyrtar. • I pyetur për një zgjedhje të mundshme mes Berishës e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Meta tha se marrëdhëniet e tij me të dyja palët janë të shkëlqyera. Ai tha se nuk bën zgjedhje mes Amerikës e kreu të PD-së. meta tha se mbështet çdo thirrje të Berishës për protesta, por që të dyja partitë janë të pavarura nga njëra-tjetra. • Meta akuzoi qeverinë e bashkinë e Tiranës se po zhvasin qytetarët me fashën prej 800 kë të energjisë elektrike. Ai sugjeroi që kjo të bëhej të paktën 1200 kë. Për ujin, Meta tha se ka dështuar në furnizimin 24 orë, siç edhe kishte premtuar. Sipas tij, dështimi i dytë është në menaxhimin e ujërave të zeza dhe kanalizimeve.

4 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Berisha non-grata! Meta zbardh bisedën me Kim: Vepër e Ramës dhe Bashës, tregoji Uashingtonit efektin pozitiv

Meta: Kim i thashë që s'jam dakort me non-gratan e Berishës,
Ilir Meta

TIRANË- Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka zbardhur bisedën e zhvilluar me ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim. Në një konferencë me gazetarët, Meta tha se në takimin me Kim që u zhvillua në zyrat e PL-së ishte biseduar edhe për shpalljen non-grata të kryedemokratit Sali Berisha. Kreu i PL-së tha se ambasadores Kim ia kishte bërë të qartë se kjo ishte një vepër e kryeministrit Edi Rama dhe e ish-kryedemokratit Lulzim Basha, por që kishte sjellë një efekv pozitiv për demokratët në Shqipëri, referuar mbështetjes që ka Berisha. Për këtë të fundit, Meta tha se i ka kërkuar Kim që ta informojë Uashingtonin zyrtar.

"Nuk mund të them se cilat ishin mesazhet e ambasadores sepse ata flasin vetë kur kanë diçka për të thënë. Mund tu them se çfarë i thashë unë zonjës ambasadore. Unë atë që them në takime të mbyllura e them edhe në takime të hapura. Thashë mendimin tim për çështjen e shpalljes non-grata të zotit Berisha, dhe që kjo është vepër e Bashës dhe Ramës në bashkëpunim. Të gjitha vendimet që ka marrë Basha për bojkotin e reformës në drejtësi, çështja e djegies së mandateve, çështja e faljes së të gjithë pushtetit vendor dhe mosregjistrimin në 13 tetor të PD-së, të gjitha këto vendime ia ka faturuar zotit Berisha dhe ky është një akt i SHBA-ve që nuk kemi pse ta diskutojmë. Njëkohësisht i thashë që të shkojë dhe të tregojë në Uashington që unë personalisht e vlerësoj efektin pozitiv të këtij vendimi që nuk kam qenë dakort, se pa një vendim të tillë do të kishim sërish Bashën kryetar të PD-së. Ky është realiteti,”- tha Meta.

Takimi mes tyre është zhvilluar paraditen e 23 shtatorit. Ka qënë kryetari i Partisë së Lirisë, ai i cili ka ndarë pamjet nga takimi i përbashkët, i cili u zhvillua në ambientet e partisë, nën shoqërinë e stafit të dy palëve.

Ish-kryeministri Sali Berisha u shpall non-grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit bashkë me familjen e tij. Lajmi u dha nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i cili njoftoi zyrtarisht se Berisha ka minuar demokracinë dhe se gjatë ushtrimit të detyrës së kryeministrit është përfshirë në afera korruptive dhe ka pasuruar aleatët e tij politikë. Edhe pse nuk jep emra, DASH thekson se ka nevojë për një hetim të plotë në Shqipëri. Gruaja Liria, vajza Argita dhe djali, Shkëlzeni janë të prekur nga vendimi DASH, si persona të papërshtatshëm për të hyrë në SHBA.

Vetë Berisha e ka konsideruar të pabazë këtë vendim duke kërkuar që SHBA-të të bëjnë publike çdo provë që kanë kundër tij. Ai po zhvillon një gjyq në Francë kundër Blinken. Ky vendim solli dhe përçarje e përmbysje të situatës në PD. Ish-kryedemokrati Lulzim Basha përjashtoi Berishën nga grupi parlamentar dhe bëri që ky i fundit të krijonte një lëvizje të re me emrin Rithemelimi. Shumë deputetë të selisë blu iu bashkuan Berishës deri në zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit ku grupi i kryesuar prej tij fitoi Shkodrën. Ndërsa humbja e të gjitha bashkive nga ana e Bashës bëri që ky i fundit të dorëhiqej. Tashmë, me vendim gjykate, vula dhe selia blu janë në duart e Berishës, pavarësisht se ende ka zëra kundër tij.

2 MUAJ ME PARE

Kush e kërkoi takimin Meta-Kim? Kreu i PL: Marrëdhëniet me SHBA janë prioritare për mua

Meta: Kim i thashë që s'jam dakort me non-gratan e Berishës,
Ilir Meta

TIRANË- Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka deklaruar edhe njëherë se marrëdhëniet e tij me Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë gjithmonë të shkëlqyera. Në një konferencë me gazetarët, i pyetur për takimin me Kim, ai tha se marrëdhëniet me SHBA-të janë prioritare për të. 

"Unë nuk ju ndaloj ju të bini viktimë e koncepteve nga ana e Rilindjes. Rilindja këtë punë ka. Marrëdhëniet e theksoj edhe njëjherë, të miat me Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë të shkëlqyera. Kanë qenë dhe mbeten prioritare për mua,"_ tha Meta. 

Takimi mes tyre është zhvilluar paraditen e 23 shtatorit. Ka qënë kryetari i Partisë së Lirisë, ai i cili ka ndarë pamjet nga takimi i përbashkët, i cili u zhvillua në ambientet e partisë, nën shoqërinë e stafit të dy palëve.

2 MUAJ ME PARE

Takimi me Kim/ Meta: Unë nuk zgjedh mes Berishës e Amerikës, kam programin tim

Meta: Kim i thashë që s'jam dakort me non-gratan e Berishës,
Ilir Meta

TIRANË- Kryetari i Partisë së Lirisë nuk ka bërë asnjë zgjedhje kur është pyetur për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe kreun e Partisë Demokratike, Sali Berisha. Në një konferencë me gazetarët, Meta tha se marrëdhëniet me SHBA-të i ka të shkëlqyera. Ai shtoi se as marrëdhënien me Berishën nuk e vë në diskutim, por nuk ka pse të bëjë një zgjedhje mes të dyve. 

"Mund tu them se marrëdhëniet e mia me SHBA-të gjithmonë kanë qenë dhe janë të shkëlqyera. Sidomos në drejtim të forcimit të partneritetit tonë strategjik dhe marrëdheniet biletarale, në plotësimet e detyrimeve tona 100% si një vend anëtar i NATO-s, gjë që nuk mund të ndodhte pa mbështetjen e SHBA dhe sa i përket përshpejtimit të procesit të integrimit europian që është interes i SHBA. Kemi pasur një bisedë shumë të hapur, shumë konstruktive, shumë bashkëpunuese. Unë nuk kam përse të diskutoj marrëdhënien me Berishën që kam sot. Ajo që dua t'ju sqaroj unë është se unë nuk bëj zgjedhje mes Berishës e Amerikës. Ne kemi programin tonë si Partia e Lirisë, respektojmë vendimet që marrin anëtarët e simpatizantët, nuk ndërhyjmë në proceset e zgjedjeve të tyre. Por i qëndrojmë programit tonë,"- tha Meta ndër të tjera. 

2 MUAJ ME PARE

Meta: Rritjen e çmimit të energjisë e vuajnë qytetarët, Tirana ka dështuar me ujin e pijshëm dhe kanalizimet

Meta: Kim i thashë që s'jam dakort me non-gratan e Berishës,
Ilir Meta

TIRANË- Kryetari i Partisë së Lirisë Ilir Meta akuzoi qeverinë se po vjedh qytetarët në mes të krizës që po përjeton e gjithë bota pas luftës së nisur në Ukrainë. Në një konferencë me gazetarët, Meta tha se kriza e energjisë elektrike po i shkatërron shqiptarët. Ai shtoi se limiti i konsumit të energjisë duhet të bëhet 1200 kw jo 800, sa është lënë nga qeveria. Sipas Metës, edhe Bashkia Tiranë ka dështuar me ujin dhe mirëmbajtjen e kanalizimeve.

"Pasojat më të mëdha me të cilat po ndeshen qytetarët nuk kanë të bëjnë thjesht me krizat jashtë nesh, nga të cilat dhe ne ndikohemi, por pasojat e vërteta dhe më të rëndat, përfshirë rritjen marramendëse të cmimit të energjisë, vijnë si rezultat i mungesës së plotë të përgjegjësisë së një artisti që ka 10 vjet që ka marrë lejen krijuese në fushën e vjedhjes dhe korrupsionit. Fasha duhet bërë 1200 kw. Akoma më e rëndë është situata në sistemin e kanalizimeve. Aferat e njohura janë kulmet e krijimtarisë së vjedhjes e korrupsionit. Asnjë justifikim nuk qendron. Asnjë justifikim nuk qëndron. Le të marrim në konsideratë situatën me menaxhimit e ujit të pijshëm, i cili ka edhe ai efektin e vet në këtë dështim të çështjes së energjisë. Dështimet e jashtëzakonshme në këtë sektor, pavarësisht se premtoi që do garantonte 24 orë ujë, është spektakolar. Uji për të cilin nuk merren të ardhurat është shumë i lartë, 67% e tij, humbet ose vidhet nga keqmenaxhimi,"- tha Meta ndër të tjera. 

sali berisha yuri kim ilir meta

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE