LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Komsioni Hetimor/ Nga Rama të Rrumbullaku, Saliaji zbardh listën e dëshmitarëve: Ndërhyrja në TIMS, spektakël i zi për Shqipërinë

• Komisioni Hetimor për rrjedhjen e të dhënave nga sistemi TIMS ka nisur sot punimet. • Komisioni drejtohet nga deputeti demokrat Ervin Salinaji, nënkryetar Toni Gogu, ndërsa në këtë mbledhje pritet të bëhet konstituimi, qëllimi i ngritjes së komisionit dhe po ashtu të miratohet një plan pune. • Nënkryetari Toni Gogu, propozoi deputetin Xhemal Qefalia si sekretar të këtij komisioni. • Ndërkohë Salianji ka zbardhur edhe emrat e personave që do të thirren për të dëshmuar. • Nga lista e publikuar bëhet me dije se mes dëshmitarëve është edhe emri i kryeministrit Edi Rama. • Në këtë listë është edhe Bledi Çuçi i cili do të dëshmojë si ish-ministër i Brendshëm si dhe Muhamet Rrumbullaku si drejtues i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit. • Në mbledhjen e komisioni nuk kanë munguar edhe përplasjet mes demokratëve dhe socialistëve. • Gogu tha se në planin paraprak nuk kanë asnjë provë, dhe në përgjigje Salianji u shpreh se provat nuk paraqiten në këtë fazë, por pasi nis hetimi. • Më tej Salianji u shpreh me ironi se kujt i ‘djeg’ marmita në lidhje me këtë hetim, duhet të përgatitet mirë.

6 artikuj për këtë temë.

1 JAVE ME PARE

Përplasjet te Komisioni Hetimor/ “Në agim mburrni SPAK-un, në darkë e akuzoni”, Salianji- Gogut: E keni qeverisjen si fytyra e “Shrekut”!

Komsioni Hetimor/ Nga Rama të Rrumbullaku, Saliaji zbardh listën e
tonin gogu, ervin salianji

TIRANË- Në mbledhjen e parë të Komisionir Hetimor për ndërhyrjen në sistemin TIMS, ka pasur edhe përplasje mes kryetarit Errvin Salianjit dhe nënkryetarit Tonin Gogu. 

Deputeti socialist akuzoi PD për qëndrimin e mbajtur ndaj SPAK-ut duke u shprehur se në mëngjes e mburrin punën e Prokurorisë së Posaçme, ndërsa në darkë ndryshonin mendim poshtë ballkonit ku Sali Berisha mbante fjalimet e tij.

“Ne nuk sillemi si Fiona te Shreku që një mëngjes të themi shiko sa mirë SPAK-u dhe në mbrëmje, në rrugicë të shpërfytyruar, të thoni ja SPAK-u i partisë. Nga agimi në muzg mburret SPAK-u dhe nga muzgu në agim mallkohet SPAK-u”– u shpreh Gogu.

Nga ana tjetër, deputeti Ervin Salianji u përgjigj duke krahasuar qeverisjen e socialistëve me personazhin vizatimor që Gogu e përmendi më herët.

“Ju qeverisjen e keni si fytyra e shrekut. Aq të zezë e keni qeverisjen dhe mirë që e përmende. Është kryeministri I kësaj republike që urdhëron administratën në këtë vend që kur nuk e kanë një favor të mos zbatojnë ligjin. Keni parë një thirrje të tilë ju në çdo vendi demokratë në botë? Ju jeni parti që bëni sikur jeni në amnezi. A ka përgjegjësi kryeministri për të gjithë këto afera që janë kapur apo jo?”- tha ndër të tjera Salianji.

1 JAVE ME PARE

"I shërben grupeve kriminale", Salianji për ndërhyrjen në sistemin TIMS: Do shikoni spektakël të zi!

Komsioni Hetimor/ Nga Rama të Rrumbullaku, Saliaji zbardh listën e
Salianji

TIRANË- Kryetari i Komisionit Hetimor për të dhënat e sistemit TIMS, Ervin Salianji gjatë fjalës së tij u shpreh se është bërë një ndërhyrje që i shërben grupeve kriminale. Salianji tha se dëshmitarët do t’i gjejnë dhe ata nuk do t’i shpëtojnë dot përgjegjësisë.

Ai më tej shtoi se ajo që ka ndodhur me ndërhyrjen në sistemin TIMS është një spektakël i zi dhe një ngjarje e keqe për Shqipërinë.

“Një gjë po jua qartësoj prapë, të gjithë personat e kërkuar nga ne si dëshmitarë janë persona që kanë lidhje me ngjarjen. Nuk e di pse përmendja e emrave ju shqetësoi, secili prej tyre do të përgjigjet për shqetësimet që ne kemi.

Një gjë ju them për aq sa do lejohemi, por edhe nëse nuk lejohemi ne do ti gjejmë ata do ti kapim ata para publikut dhe do ti çojmë aty ku e kanë vendin për aq sa na takon ne. Përgjegjësitë e kësaj situata nuk do shpëtojnë, kanë bërë një ndërhyrje që i shërben grupeve kriminale. Këtu do jemi dhe do ti dëgjoni si janë të përfshirë. Do të shikoni, nuk dua të them spektakël, sepse është spektakël i zi në fakt, është një ngjarje e keqe për Shqipërinë, por do shikoni përfshirjen deri në çfarë niveli ka ndodhur në këtë vend”, tha Salianji.

1 JAVE ME PARE

Salianji në Komisionin Hetimor të TIMS: Dëshmitarët do t'i gjejmë, nuk i shpëtojnë përgjegjësisë

Komsioni Hetimor/ Nga Rama të Rrumbullaku, Saliaji zbardh listën e
ervin salianji

TIRANË- Ervin Salianji, kryetari i Komisionit Hetimor për të dhënat e sistemit TIMS tha se dëshmitarët do t’i gjejnë dhe ata nuk do t’i shpëtojnë dot përgjegjësisë.

Sipas Salianjit ajo që ka ndodhur me ndërhyrjen në sistemin TIMS nuk është një spektakël, por një ngjarje e keqe për Shqipërinë.

“Një gjë po jua qartësoj prapë, të gjithë personat e kërkuar nga ne si dëshmitarë janë persona që kanë lidhje me ngjarjen. Nuk e di pse përmendja e emrave ju shqetësoi, secili prej tyre do të përgjigjet për shqetësimet që ne kemi.

Një gjë ju them për aq sa do lejohemi, por edhe nëse nuk lejohemi ne do ti gjejmë ata do ti kapim ata para publikut dhe do ti çojmë aty ku e kanë vendin për aq sa na takon ne. Përgjegjësitë e kësaj situata nuk do shpëtojnë, kanë bërë një ndërhyrje që i shërben grupeve kriminale. Këtu do jemi dhe do ti dëgjoni si janë të përfshirë. Do të shikoni, nuk dua të them spektakël, sepse është spektakël i zi në fakt, është një ngjarje e keqe për Shqipërinë, por do shikoni përfshirjen deri në çfarë niveli ka ndodhur në këtë vend”, tha Salianji.

1 JAVE ME PARE

Nga Edi Rama te Rrumbullaku, Salianji zbardh listën e dëshmitarëve që do thirren në Komisionin Hetimor për ndërhyrjet në sistemin TIMS

Komsioni Hetimor/ Nga Rama të Rrumbullaku, Saliaji zbardh listën e
Foto ilustruese

TIRANË- Kreu i Komisionit për ndërhyrjet në sistemin TIMS, Ervin Salianji ka zbardhur ditën e sotm emrat e personave që do të thirren për të dëshmuar. Nga lista e publikuar bëhet me dije se mes dëshmitarëve është edhe emri i kryeministrit Edi Rama. Në këtë listë është edhe Bledi Çuçi i cili do të dëshmojë si ish-ministër i Brendshëm si dhe Muhamet Rrumbullaku si drejtues i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit.

Lista e dëshmitarëve: 


Salianji deklaroi se do të thirren për të dëshmuar;

Edi Rama- Kryeminister

Taulant Balla- minister i Brenshem

Muhamet Rrumbullaku- drejtori i Pergjitshem i Policisë së Shtetit

Florian Sulejamani- Kreu i AMP

Beldi Cuci- ne cilesine e ish-ministrit te Brenshem

Gledis Nano – ne cilesine e ish-drejtorit te Policise se Shtetit

Ardi Veliu – ne cilesine e ish-kreut te AMP

Zef Laska

Neritan Nallbati

Dorian Tola

Ervin Muca

Ervina Gjana

Besian tanuzi

Enri Ndoni

Ardit Muca

Elona Gogo

Erladin Ndreca

Enkli Hoxha

Ergis Hidri

Lubica Dervishaj

Luljeta Collaku

Albana Vrapi

Arben Babaj

Ervis Hysi

Ermal Beqiri

Nevila Xoxa

1 JAVE ME PARE

Komisioni Hetimor i TIMS/ Salianji replikon me Gogun: Kujt i djeg marmita për hetimin, duhet të përgatitet

Komsioni Hetimor/ Nga Rama të Rrumbullaku, Saliaji zbardh listën e
ervin salianji

TIRANË- Në mbledhjen e sotme të Komisionit Hetimor të TIMS, ka pasur replika mes kryetarit Ervin Salianjit dhe nënkryetarit Tonin Gogut.

Gogu tha se në planin paraprak nuk kanë asnjë provë, dhe në përgjigje Salianji u shpreh se provat nuk paraqiten në këtë fazë, por pasi nis hetimi. Më tej Salianji u shpreh me ironi se kujt i ‘djeg’ marmita në lidhje me këtë hetim, duhet të përgatitet mirë.

Replikat:

Gogu: Do ta marrim planin, do ta shikojmë,. Në planin paraprak nuk ka asnjë provë. Ka shumë emra aty, nëse doni mund të shtojmë dhe Bardhin sepse ka informacion për rrjedhjen e të dhënave.

Salianji: Ju e dini që provat nuk paraqiten në këtë fazë, por pasi nis hetimi. E kuptoj shqetësimin, kuptoj se kujt nga ky hetim i djeg marmita duhet të përgatitet mirë. Po bëjmë një hetim parlamentar të ngritura nga shqetësimi publik. Faktet janë sic janë të paraqitura në kërkesë. Nuk e di çfarë ju ka ndodhur sot. Këtu do të jemi dhe do ta shohin që do të dakordësoheni me në për të patur një rezultat të punës dhe për të vënë para përgjegjësisë të përfshirët. Për të shtuar personat në listë, jemi të hapur. Jo vetëm për personat që kanë denoncuar i Bardhi, por edhe për ata që janë të akuzuar.

1 JAVE ME PARE

Mblidhet për herë të parë Komisioni hetimor për rrjedhjen e të dhënave nga sistemi TIMS, zgjidhet sekretari

Komsioni Hetimor/ Nga Rama të Rrumbullaku, Saliaji zbardh listën e
Foto ilustruese

TIRANË-Komisioni hetimor për rrjedhjen e të dhënave nga sistemi TIMS ka nisur sot punën. 

Në mbledhjen e parë të Komisionit Hetimor për çështjen e administrimit të të dhënave të sistemit “TIMS”, nënkryetari Toni Gogu, propozoi deputetin Xhemal Qefalia si sekretar të këtij komisioni.

Komisioni drejtohet nga deputeti demokrat Ervin Salinaji, nënkryetar Toni Gogu, ndërsa në këtë mbledhje pritet të bëhet konstituimi, qëllimi i ngritjes së komisionit dhe po ashtu të miratohet një plan pune.

 

komisioni hetimor i tims 2 prill 2024 ervin salianji

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni