LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit punojnë gjatë natës, 65 vende të botës dërgojnë ndihma

•Miliona njerëz kanë mbetur të pastrehë pas tërmeteve të njëpasnjëshme në kufirin mes Turqisë dhe Sirisë. •Mbi 7266 persona kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti vdekjeprurës ndërsa rreth 24 mijë të tjerë janë të plagosur në të dyja shtetet. Në Turqi, sipas të dhënave zyrtare, janë 3,703 të vrarë dhe më shumë se 30 474 të plagosur. •Tërmeti me magnitudë 7.8 Rihter që ndodhi në orët e para të së hënës, në rajonin Kahramanmara, në pjesën juglindore të Turqisë dhe afër kufirit me Sirinë, ishte sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së më i forti në botë që nga gushti 2021. •Agjencia Turke e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) e karakterizon tërmetin si më vdekjeprurësin që nga viti 1999. • Më shumë se 45 shtete u kanë ardhur në ndihmë. •Japonia ka dërguar një ekip shpëtimi nga fatkeqësitë për të mbështetur përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit në Turqi. •Kryeministri australian Anthony Albanese tha se qeveria e tij do të sigurojë një ndihmë "fillestare" prej 10 milion dollarë australianë (6.94 milion dollarë; 5.76 milion £) për të shkuar për grupet humanitare. Më shumë se 2600 personel nga 65 vende të botës janë dërguar në zonën e fatkeqësive.

64 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Flamujt e NATO-s në gjysmështizë për të nderuar viktimat e tërmetit në Turqi

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Flamujt

TURQI- Flamujt në selinë e NATO-s u ulën në gjysmështizë duke treguar solidaritet për tërmetet me epiqendër në Kahramanmaraş të Turqisë. Flamujt e 30 vendeve aleate para selisë së NATO -s në Bruksel të Belgjikës, do të qëndrojnë kështu deri nesër në mbrëmje, në shenjë solidariteti me Turqinë dhe popullin turk, si dhe për ata që humbën jetën në tërmetet që ndodhën, shkruajnë mediat e huaja. 

Në deklaratën e Misionit të Përhershëm të Turqisë në NATO në rrjetet sociale shkruhet: "Falënderojmë sinqerisht aleatët tanë për ndihmën që i kanë dërguar vendit tonë që nga dje me këtë mesazh domethënës dhe të fortë solidariteti”.

 
1 MUAJ ME PARE

Turqia nuk gjen qetësi nga tërmetet, sërish lëkundje në dy zona

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Tërmet

TURQI- Turqia nuk gjen qetësi nga tërmetet. Mediat vendase raportojnë për dy tërmete të tjera që ka lëkundur vendin. Sipas informacioneve nga Departamenti i Tërmeteve të Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave, një tërmet me magnitudë 4.7 ballë ka rënë pak minuta më parë në Elazig.

Ndërkohë, një tjetër tërmet është raportuar më parë në Bahçesaray të provincës Van. Mësohet se tërmeti kishte një magnitudë prej 4.2 ballë. Deri më tani janë konfirmuar 7.500 viktima nga tërmeti i fortë i mëngjesit të së hënës ndërsa mbi 31 mijë janë plagosur. 

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti vdekjeprurës në Turqi/ Shpëton mrekullisht 4-vjeçari, nxirret nga rrënojat pas 33 orësh (VIDEO)

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Hatay

TURQI- Një tjetër shpëtim rrëqethës ndodhi në qytet kur ekipet e zjarrfikësve të Tekirdağ arritën një fëmijë 4-vjeçar, Mune Rezzak në rrënoja. Ekuipazhet shpëtuan nga një tjetër rrënoja një fëmijë dhe motrën e tij të madhe, Ayaz dhe Ece Su, të cilat mund të dëgjoheshin duke thënë: "Kam frikë, nuk mund të dal", ndërsa ajo u tërhoq.

Ndërkohë, Njësia e Kërkimit dhe Shpëtimit të Fatkeqësive Natyrore të Ministrisë së Mbrojtjes i erdhi në ndihmë një vajze të re të quajtur Buse, ndërsa një vajzë tjetër 13-vjeçare e quajtur Göknur Bayraktar u shpëtua pas orësh të gjata përpjekjesh.

Rreth 33 orë pas ngjarjes, ekipet e shpëtimit shpëtuan nga rrënojat një foshnjë 14 muajshe. Arya e vogël do të ribashkohet me binjakun e saj Azra, raportuan burimet lokale. Sipas Zëvendës Presidentit Fuat Oktay, 1,600 ekipe shtesë kërkimi dhe shpëtimi janë vendosur në Hatay të martën për t'iu bashkuar 1,673 ekuipazheve që tashmë punojnë në terren. Për shkak të afërsisë me epiqendrën e tërmetit, Hatay i është dhënë përparësi në përpjekjet e shpëtimit së bashku me provincat Adiyaman dhe Kahramanmaraş.

1 MUAJ ME PARE

Virxhinia në gatishmëri të Turqisë pas tërmetit/ Dërgon forca shpëtimi, qen të specializuar dhe ndihma

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Virginia

TURQI- Dhjetra anëtarë të Task Forcës 1 të Virxhinias (VA-TF1/USA-1) të cilët u përgatitën të niseshin për në Turqi dhe Siri të hënën pas një tërmeti 7.8 ballë që shkatërroi pjesë të vendeve, duke lënë mijëra njerëz të vdekur dhe të tjerë të zhdukur, ishin rrugës të martën në mëngjes.

Task-forca shkroi në Twitter në orën 15:31 të hënën se ekipi i vendosjes do të përbëhet nga 79 persona dhe gjashtë qen. Së bashku, ata u konsideruan një ekip i rëndë urban kërkimi dhe shpëtimi, shkruajnë mediat e huaja. 

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
ndihmat

Byroja për Asistencë Humanitare e USAID-it, e cila merret me dislokimet ndërkombëtare të task-forcës nën emrin USA-1, vuri në dukje në postimin e vet në Twitter se tërmeti që goditi Turqinë juglindore dhe Sirinë veriperëndimore ishte më i keqi në atë rajon në gati një shekull. Byroja tha se po punonte për të identifikuar nevojat përveç ofrimit të aftësive të kërkimit dhe shpëtimit.

1 MUAJ ME PARE

Analiza e 'The Guardian' : Siria në plagët e 12 viteve luftë brutale! Sa do të ndikojë ndihma e ndërkombëtarëve për tërmetin?

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Tërmeti në Turqi

TURQI- Ndërtesa e rrugë të shkatërruara, mungesë ushqimi, popullsi e shkatërruar nga lufta e Sirisë, Siria ishte e papërgatitur për tërmetin vdekjeprurës që tronditi vendin dhe Turqinë në orët e para të mëngjesit të së hënës. Siria mban plagët e 12 viteve të luftës brutale, efektet e së cilës pengojnë përpjekjet e ndihmës në zonat më të goditura nga tërmeti.  E përfshirë nga konflikti, mungesa e ushqimit, kolapsi ekonomik, shpërthimi i kolerës, infrastruktura kombëtare e vendit që ka qenë në krizë prej vitesh, autoritetet vendase nuk janë në gjendje të mbështesin popullatën e lodhur nga lufta. Dhe kjo situatë ishte përpara tërmetit më i keq që goditi rajonin në dekada.

Pse tërmeti ka shkaktuar kaq shumë dëme?

Rajoni më i prekur në Siri – zona veriore që kufizohet me Turqinë – tashmë ishte shkatërruar nga vitet e luftës dhe bombardimet ajrore që shkatërruan shtëpi, spitale dhe klinika.

Ndërtesat në Aleppo, qendra tregtare e Sirisë para luftës, shpesh shemben për shkak të infrastrukturës së rrënuar, e cila ka vuajtur nga mungesa e mbikëqyrjes gjatë luftës. Në janar, 13 persona u vranë kur një ndërtesë banimi pesë-katëshe u rrëzua në qytet.

Alepo mbajti peshën kryesore të ofensivës së kombinuar ruso-siriane kundër zonave të kontrolluara nga rebelët, duke u përballur me bombardime të pamëshirshme ajrore derisa grupet rebele u dëbuan gjashtë vjet më parë dhe qeveria e rifitoi atë.

Që atëherë, shumë sirianë kanë jetuar në ndërtesa të dëmtuara pasi nuk ka pasur rindërtim sistematik të zonave të banuara. Shërbimet shtetërore mbeten minimale.

A mund të arrijë ndihma në zonat që kanë nevojë?

OKB thotë se dëmtimi i rrugëve, mungesa e karburantit dhe moti i ashpër i dimrit do ta bëjnë të vështirë arritjen e ndihmës në zonat në nevojë.

Provinca e Idlib, në veriperëndim të vendit, ishte ndër zonat më të goditura nga tërmeti. Idlibi është enklava e fundit e mbajtur nga rebelët në vend. Pas më shumë se një dekade luftimesh, miliona refugjatë janë vendosur në këtë rajon, i cili mbetet jashtë kontrollit të qeverisë.

Infrastruktura është e dëmtuar, rrugët që kemi përdorur për punë humanitare janë të dëmtuara, ne duhet të jemi kreativë se si të arrijmë deri te njerëzit, por ne po punojmë shumë,” tha koordinatori rezident i OKB-së, El-Mostafa Benlamlih.

Qeveria në Damask gjithashtu lejon që ndihma të hyjë në rajon vetëm përmes një kalimi kufitar. Shoqata Siriane për Dinjitetin e Qytetarëve ka thënë se të gjitha vendkalimet duhet të hapen në mënyrë emergjente.

Siria ka qenë kundër lejimit të ndihmave në një rajon që u shërben më shumë se 4 milionë njerëzve, sepse e konsideron ndihmën si minim të sovranitetit sirian dhe reduktimin e mundësive të saj për të rifituar kontrollin e rajonit.

Zonat e prekura më keq nga tërmeti brenda Sirisë duket se drejtohen nga opozita e kontrolluar nga Turqia dhe jo nga qeveria siriane. Do të kërkohet pajtueshmëria turke për të marrë ndihmë në ato zona. Nuk ka gjasa që qeveria siriane të bëjë shumë për të ndihmuar”, tha Mark Loëcock, ish-kreu i çështjeve humanitare të OKB-së.

A do të duhet të rritet ndihma për Sirinë?

Edhe para se të godiste tërmeti, Kombet e Bashkuara thanë se numri i njerëzve që kishin nevojë për mbështetje humanitare ishte më i madh se në çdo moment që nga fillimi i luftës, me 70% të popullsisë që kërkonte ndihmë.

Javën e kaluar, Programi Botëror i Ushqimit paralajmëroi se nivelet e urisë në Siri ishin në pikën më të lartë që nga fillimi i luftës; 2.9 milionë ishin në kufijtë e urisë, ndërsa 12 milionë të tjerë nuk e dinin nëse do të arrinin të hanin në vaktin e radhës.

OKB-ja vlerëson se 90% e 18 milionë njerëzve në Siri jetojnë në varfëri, me ekonominë e goditur nga konflikti, thatësira dhe pandemia Covid, si dhe pasojat nga përplasja financiare në Libanin fqinj. Por pavarësisht krizave të vazhdueshme përmes të cilave shumica e sirianëve janë të detyruar të jetojnë, mbështetja ndërkombëtare mbetet e pafinancuar. OKB-ja mori më pak se gjysmën e 4.4 miliardë dollarëve që kërkoi nga donatorët për të përmbushur nevojat në rritje në vitin 2022.

Siria akuzohet se ka luajtur politikë me ndihmën pas tërmetit

Mosmarrëveshja me Damaskun se kush kontrollon ndihmat pengon përpjekjet për të marrë furnizime në veriun e kontrolluar nga rebelët. Siria u akuzua se luante politikë me ndihmën pasi ambasadori sirian në OKB, Bassam Sabbagh, tha se vendi i tij duhet të jetë përgjegjës për dërgimin e të gjithë ndihmave në Siri , duke përfshirë ato zona që nuk janë nën kontrollin e qeverisë siriane.

Mosmarrëveshja mbi kontrollin e ndihmave, së bashku me motin, rrugët e shkatërruara dhe pikat e mbyllura të kalimit, po pengon përpjekjet e ndihmës në Sirinë veriore, e cila mbahet nga grupet rebele. Agjencia humanitare e OKB-së OCHA tha se shumë rrugë u bllokuan si pasojë e dëmtimeve dhe borës, duke shtuar se para katastrofës rreth 4 milionë njerëz vareshin nga ndihma nga përtej kufirit. Unicef, agjencia e OKB-së për fëmijë, tha se kishte frikë se mijëra fëmijë ishin vrarë në të dy anët e kufirit Siri-Turqi nga tërmeti.

Por në Sirinë veriore, numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet në mënyrë dramatike pasi ka qindra familje nën rrënoja dhe shumë qytete ku nuk ka mbërritur asnjë ekip shpëtimi. Andreë Mitchell, ministri i ndihmës në Mbretërinë e Bashkuar, pranoi problemin e dërgimit të ndihmave në Sirinë veriore, por tha se Mbretëria e Bashkuar do të punojë me forcën e mbrojtjes civile të Helmetave të Bardha, siç ka bërë për shumë vite në rajon. Megjithatë ai shtoi se duhet të hapen më shumë pika kalimi nga Turqia në Sirinë veriore.

Ned Price, zëdhënës i Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, përjashtoi mundësinë e dhënies së ndihmës nëpërmjet qeverisë siriane, duke thënë se “do të ishte ironike, nëse jo edhe për shumë vite duke i djegur me gaz, duke i vrarë, duke qenë përgjegjës për shumë nga vuajtjet që janë detyruar të durojnë.

Burimi: The Guardian

1 MUAJ ME PARE

Lindi si një 'mrekulli' mes fatkeqësisë së tërmetit/ Fati i foshnjës akoma dhe më i dhimbshëm, e gjithë familja vdes nën rrënoja

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
foshnja në Siri

SIRI- Mes panoramës së trishtë nga shkatërrimet e trupat e pajetë të nxjera nga rrënojat, lindja e një foshnjeje erdhi si një mrekulli nga zoti sot në veri-perëndim të Sirisë. Foshnja erdhi në jetë, teksa nëna ndodhej mes rrënojave dhe fatkeqësisht humbi jetën. Nga këtu nis fati i dhmbshëm i të voglës. Vajza e porsalindur është e vetmja e mbijetuar e familjes së saj. Babai i tij, tre motrat e tij, vëllai i tij dhe tezja e tij u gjetën të vdekur nga rrënojat.

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
foshnja

Shtëpia katërkatëshe e familjes në fshatin Janairis në rajonin e Afrinit ra për shkak të tërmetit të fuqishëm të hënën. Më pas të afërmit kërkuan për familjen e varrosur. Ata ishin larguar nga rajoni i paqëndrueshëm i Deir Essor më në lindje për shkak të luftës civile, duke shpresuar të ishin të sigurt në Janairis, një vend i kontrolluar nga ushtria turke dhe rebelët proturq. Por për shumë njerëz, Janairis u bë një kurth vdekjeje. Aty u shembën rreth 50 ndërtesa. Tërmeti me magnitudë 7.8 ballë goditi zonën kufitare turko-siriane herët në mëngjes. Mijëra viktima janë gjetur tashmë në të dy vendet. Në detyrë janë edhe punëtorët zviceranë të shpëtimit .

1 MUAJ ME PARE

TËRMETI/ Rrezik apo mundësi? Si do të ndikojë fatkeqësia në zgjedhjet e Erdoganit më 14 muaj

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Rexhep Taip Erdogan

TURQI- Tërmeti sjell mundësi dhe rrezik për presidentin turk tre muaj para zgjedhjeve kombëtare. Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore pas katastrofës, duke i dhënë atij fuqi emergjente në prag të votimit në maj.

Qeveria e tij thotë se masa është e nevojshme për t'u marrë me një katastrofë masive humanitare që po shpaloset, por ai i lejon Erdoganit të qeverisë me dekret, duke anashkaluar qeverinë nëse dëshiron. Ai do të duhet të përdorë fuqitë e tij me mençuri.

Partitë opozitare dhe disa banorë kanë akuzuar tashmë qeverinë se po vepron shumë ngadalë pas tërmetit. Dështimi për të zbatuar kodet e ndërtesave të mbrojtura nga tërmetet përmes korrupsionit është një ankesë e shpeshtë pas tërmeteve në Turqi. Këto pretendime mund të dëmtojnë perspektivat e Erdoganit në votim.

Por vëzhgues të tjerë thonë se qeveria deri më tani ka qenë e shpejtë për të mobilizuar mijëra punëtorë shpëtimi dhe ndihma. Ky është një mundësi që Erdogan të shfaqet si lideri i fortë dhe vendimtar që pretendon të jetë. Në të kundërt, ndikimi në ekonomi mund të jetë i konsiderueshëm. Vëzhguesit financiarë e kanë quajtur atë një ngjarje të Mjellmës së Zezë, një ngjarje e paparashikueshme, por jashtëzakonisht negative. Rindërtimi do të kushtojë miliarda dhe mund të zvogëlojë rritjen në të gjithë ekonominë për shkak të shkallës së madhe të zonës së shkatërruar.

Keqmenaxhimi i çuditshëm i Erdoganit i ekonomisë ka bërë të vetën. Ai këmbëngul që rritja e normave të interesit të rrisë inflacionin. Ekonomistët besojnë se e kundërta është e vërtetë. Inflacioni po shkon në rreth 60%.  Deri më tani, asnjë nga këto nuk ka bërë shumë për të dëmtuar shanset e tij për t'u rizgjedhur me opozitën e dobët, të pabashkuar dhe të çorganizuar. Nëse ndikimi ekonomik i tërmetit ndihet mjaft herët dhe përpjekjet për ndihma konsiderohen si të pamjaftueshme, kjo mund të zvogëlojë popullaritetin e presidentit në muajt vendimtarë përpara votimit.

Burimi: Skynews

1 MUAJ ME PARE

'Unë dhe gruaja ime kemi qenë të tronditur'/ Mbreti Charles ngushëllon Presidentin Erdogan: Fatkeqësi! Lutjet tona janë me të gjithë të prekurit

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
King Charles

TURQI- Mbreti Charles ka dhënë një mesazh ngushëllues drejtuar Presidentit Rexhep Tajip Erdogan dhe të prekurve nga tërmeti vdekjeprurës. 

Unë dhe gruaja ime kemi qenë më të tronditur dhe thellësisht të pikëlluar nga lajmet e tërmeteve shkatërruese në Turqinë Juglindore (Turqi). Mund të filloj vetëm të imagjinoj shkallën e vuajtjes dhe humbjes si rezultat i këtyre tragjedive të tmerrshme dhe veçanërisht dëshiroja të përcjell ngushëllimet tona më të thella dhe më të përzemërta për familjet e të gjithë atyre që kanë humbur të dashurit e tyre. Mendimet dhe lutjet tona të veçanta janë me të gjithë ata që janë prekur nga kjo fatkeqësi e tmerrshme natyrore, qoftë përmes lëndimit apo shkatërrimit të pronës së tyre, si dhe me shërbimet e urgjencës dhe ata që ndihmojnë në përpjekjet e shpëtimit.

Numri i personave që kanë vdekur në Turqi dhe Siri është rritur në 7266. Kjo vjen pasi ministri turk i shëndetësisë konfirmoi se 5,434 njerëz u vranë vetëm në vend.

1 MUAJ ME PARE

'Telefonin e kisha me vete'/ Postoi në rrjete sociale, nxirret nga rrënojat 20-vjeçarin dhe nëna e tij (VIDEO)

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Boran Kubat

TURQI- Një student 20-vjeçar i mbijetoi tërmetit në jug të Türkiye-s, falë një postimi në rrjetet sociale që ai dërgoi teksa ishte ngujuar nën rrënojat e një ndërtese. Boran Kubat mbeti nën rrënoja në Malatya me nënën, gjyshen dhe dy dajtë e tij kur rajoni u lëkund nga tërmeti i dytë.

"Nuk e kishim menduar se do të ndodhte një tërmet kaq i fuqishëm pas të parit. Shkuam në shtëpi dhe ram të flemë kur ndodhi tërmeti. Papritur gjithçka u errësua ndërsa nëna ime u rrëzua pranë meje", tregon i riu për AA.

Ai vazhdon rrëfimin e tij, se si shpërndau një video në rrjetet sociale në të cilën thërret për ndihmë dhe jep vendndodhjen e saktë të shtëpisëm, shkruan mediat turke. 

"Telefonin tim e kisha me vete, kështu mendova se nëse e shpërndaja videon në rrjetet sociale, miqtë e mi mund ta shihnin dhe mund të arrinin tek ne. Kështu edhe na gjetën. Qëndrova nën rrënoja rreth 5 deri në 6 orë. Më në fund na gjetën, mua dhe nënën time. Tani po përpiqen të shpëtojnë njërin nga dajtë e mi ndërsa daja tjetër dhe gjyshja janë ende të bllokuar nën rrënoja", tha Kubat.

Boran studion në Universitetin "Nisantasi" të Stambollit dhe erdhi në vendlindje për pushime.

1 MUAJ ME PARE

'Vajza ime është nën dhe, zemra më digjet'/ Reportazhi i BBC për tërmetin në Turqi: Ndjenja e humbjes po përhapet më shpejt sesa kërkimi i të mbijetuarve

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Turqi

TURQI- Njerëz nën rrënoja, mijëra të vdekur e mijëra të plagosur, shtëpi të shkatërruara e familjarë me sytë nga qielli në lutje për të gjetur gjallë fëmijët e të afërmit e tyre, kjo është panorama e fundit që vjen nga Turqia dhe Siria, pas tërmetit 7.8 ballë që shkundi vendet dy ditë më parë. 

Sikur të mos mjaftontem banorët e Turqisë dhe Sirisë janë duke u përballur me një tjetër problem. Personat, shtëpitë e të cilëve nuk janë shkatërruar duhet të zgjedhin mes banesës gjysmë të shkatërrur apo të qëndrojnë në ambientet jashtë dhe të rrezikohen nga temperaturat shumë të ulëta.

BBC ka realizuar një reportazh ku pasqyron situatën dëshpëruese në të cilën ndodhet vendi, ndërkohë që ekipet e shpëtimit nuk kanë arritur ende të mbërrijnë në ndihmë të atyre që kanë mbetur nën rrënoja. 

Artikulli i plotë:

Në të gdhirë në të ftohtin e madh morëm rrugën për në një ndërtesë 10-katëshe në Adana, e cila ishte shembur plotësisht. Takova dy gra të mbështjella me batanije, duke u nisur drejt rrënojave. Ummu Bayraktar dhe Nazife Batmaz po qëndrojnë në një xhami në qytetin turk, i cili është kthyer një qendër për operacionin e ndihmës pas tërmetit të së hënës.

Shtëpia e tyre u dëmtua rëndë. Ne ecim dhe flasim ndërsa ata shkojnë për të gjetur një të afërmin e tyre, një nga kushërinjtë e Ummu. Një shoqërues na nxit të mos ecim pranë një ndërtese tjetër e cila paraqet rrzik pasi ka pësuar plasaritje si pasojë e tërmetit.

Kalojmë dy fadroma që punojnë pranë disa rrënojave, zonës së shembjes, ndërsa gjashtë punonjës të një ekipi shpëtimi përdorin duart për të larguar rrënojat. Më pas marrim një rrugë anësore, ku shoh një grup të mbijetuarish të mbështjellë me batanije të ulur në karrige plastike duke u ngrohur rreth zjarrit.

Dy gratë kërkojnë shoqen e tyre, Nurten. E mbuluar me një batanije në të ftohtin e acartë, ajo ulet dhe qan. Vajza e saj, Senay, ishte në katin e dytë të ndërtesës së shembur. Nurten ka pritur këtu gjithë ditën dhe natën, por asnjë lajm nuk ka ardhur.

“Kur vajza ime është e shtrirë në të ftohtë, si mund të shtrihem në një shtrat të ngrohtë? Vajza ime nuk e ka pëlqyer kurrë të ftohtin o Zot, është nën dhe, zemra më digjet”, thotë ajo.

Miqtë e saj mundohen ta ngushëllojnë ndërkohë që në sfond dëgjohen zhurmat e ekipeve të shpëtimit. Vajza e saj ka dy vajza të sajat – të dyja aktualisht studiojnë jashtë vendit, por po përpiqen të kthehen në Turqi.

“Çfarë do t’u them vajzave? Ata do të vijnë këtu sot. Çfarë duhet t’u them? Ata ma kishin besuar nënën e tyre mua,” thotë Nurten.

Ndjenja e humbjes po përhapet më shpejt sesa kërkimi i të mbijetuarve. Më në jug, në kufirin turk me Sirinë, më shumë lajme erdhën gjatë natës nga provinca Hatay, një nga rajonet më të goditura. Në errësirë, pamjet treguan një banor që kërkonte në rrënoja. Ai beson se dikush është gjallë poshtë mbetjeve të asaj që dikur ishte një banesë.

“Fol me zë të lartë,” lutet ai.

“Siç e shihni, këtu është një trup i pajetë. Ai ka vdekur dhe askush nuk e ka hequr. Ndësa nga poshtë dëgjohet zëri i një gruaje”, thotë ai.

Ndërsa ai flet, zëri i një gruaje dëgjohet tek bërtet nga rrënojat. Ajo qan përsëri, dhe më pas godet në metal duke u përpjekur të mbajë vëmendjen e burrit. Por vetëm ai nuk mund të bëjë asgjë. Një shtëpi e tërë është shembur dhe do duhen makineri për të hequr rrënojat.

Kjo është një histori klithmash pa përgjigje, që përsëriten vazhdimisht në të gjithë këtë rajon. Aty pranë, një tjetër banor i Hatajit, Deniz, tregon ndërtesën e shembur ku ishin bllokuar prindërit e tij.

“Ata po bëjnë zhurmë, por askush nuk po vjen. Ne jemi të shkatërruar. Zoti im… Ata po thërrasin. Ata thonë, “Na shpëto”, por ne nuk mund t’i shpëtojmë. Si do të t’i shpëtojë?”, thotë ai.

Situata është edhe më e rënduar në qytetin Kahramanmaras. Aty raportohet se mijëra ndërtesa janë shembur, numri i të pastrehëve edhe më i madh. Një familje mblidhet, shumë e frikësuar nga pasgoditjet për t’u kthyer në ndërtesën e tyre të goditur keq. Drutë e zjarrit janë gjithçka që u kanë mbetur. Flakët sjellin pak ngrohtësi në duart e zhveshura.

“Mezi dolëm gjallë nga shtëpia. Ne kemi katër fëmijë. Dolëm nga shtëpia me ta në momentin e fundit. Ka disa njerëz të bllokuar brenda. Është një fatkeqësi e madhe. Tani, po presim pa ujë dhe pa ushqim, jemi në një gjendje të dëshpëruar”, thotë Neset Guler.

Një rajon pret ndihmë që mund të jetë e pamundur të sigurohet në shkallën e nevojshme. Dhe ndërkohë, më shumë ndërtesa rrezikojnë të rrëzohen dhe zjarret e vogla të ndezura në ambientet jashtë shtëpive, është e vetmja mënyrë për të zënë pak ngrohtë.

1 MUAJ ME PARE

'Kishte trupa kudo'/ Mjeku i mbijetuar në Turqi: Jam i shkatërruar edhe pse jam mësuar të shoh trupa nga ekspertizat

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Iskenderun

TURQI- Një mjek ka përshkruar skenën në një spital të shkatërruar në Turqi, duke thënë se kishte trupa kudo.
Dr. Deveci, një nga mjekët e vetëm të mbijetuar në objektin Iskenderum, tha se ishte i shkatërruar nga ajo që pa, shkruajnë mediat e huaja. 

Edhe pse jam mësuar të shoh trupa për shkak të ekspertizës sime, është shumë e vështirë për mua”, tha ai.

Një shofer taksie në qytet tha se një mjek i kishte thënë se rreth 15 njerëz ishin ende të bllokuar në rrënojat e spitalit dhe se ishte shumë e rrezikshme për të shkuar shumë afër. Pjesa më e madhe e Iskenderun, një qytet port në provincën jugore të Hatay të Turqisë, është kthyer në gërmadha. Më shumë se 1200 ndërtesa janë shkatërruar vetëm në Hatay.

1 MUAJ ME PARE

'Kemi lënë mënjanë tensionet'/ Mitsotakis: Nuk ka imazh më domethënës se një turk me një grek që shpëtojnë një 7-vjeçare

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Kyriakos Mitsotakis

GREQI- Kryeministri Kyriakos Mitsotakis ka komentuar tërmetet shkatërruese në Turqi dhe dërgimin e ekipeve të shpëtimit, duke thënë se në momente krize mosmarrëveshjet lihen mënjanë. Kryeministri theksoi se Greqia ishte një nga vendet e para që dërgoi ndihma në Turqi, pasi shteti grek ka përvojë të mjaftueshme në përballimin e tërmeteve të mëdha.

“Nuk mund të imagjinoj një imazh më të fuqishëm se ky [...] i një shpëtimtari grek dhe një shpëtimtari turk që shpëtojnë një vajzë shtatëvjeçare. Këto janë imazhe shumë të fuqishme që në fund të fundit ndërtojnë ura mes popujve tanë. Tërmeti, duhet të theksoj, preku edhe Sirinë, ku kushtet atje janë shumë më të komplikuara, ndaj duhet të ketë një mobilizim për ndihmë përmes organizatave ndërkombëtare”, tha kryeministri.

'Greqia, ishte një nga vendet e para që iu përgjigj kërkesës së Turqisë për të mobilizuar mekanizmin evropian të ndihmës në rast të fatkeqësive natyrore. Tashmë një ekip shpëtimtarësh po operon në terren, në rajonin e Hatay. Dhe supozoj, sepse nuk kam akses në videon që tregove, se imazhi i vajzës shtatëvjeçare që tregove, është një vajzë që u shpëtua nga një ekip grek i shpëtimit që vepron në atë zonë. Pra, ekipet tona janë tashmë në terren. Siç e dini, Greqia është një vend që ka përvojë të konsiderueshme në trajtimin e tërmeteve. Ne e dimë se në këto momente kritike koha është thelbësore. Ne duhet të dërgojmë ekuipazhet tona në terren sa më shpejt të jetë e mundur për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën mbeturina, në kushte të tmerrshme', tha ai. 

 

1 MUAJ ME PARE

Përditësimi i fundit/ Numri i viktimave rritet ndjeshëm në Turqi, gjithsej 5,415 të vdekur

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
termeti

TURQI- Të paktën 5,415 njerëz në të gjithë Turqinë dhe Sirinë janë vrarë nga tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi rajonin të hënën. Në Turqi, numri i të vdekurve është 3,703, sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD).

Numri i të vrarëve në Siri është më shumë se 1712: Më shumë se 900 njerëz janë vrarë në zonat e kontrolluara nga opozita, sipas Helmetave të Bardha të Sirisë, e cila njihet edhe si Mbrojtja Civile e Sirisë. Në zonat e kontrolluara nga qeveria, numri i të vdekurve është 812, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve SANA. Më shumë se 26,035 persona janë plagosur sipas shifrave nga qeveria turke, Helmetat e Bardha dhe media shtetërore siriane.

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti vdekjeprurës në Turqi/ Osmani: Dhimbja e popullit turk është edhe e jona, 8 Shkurti ditë zie Kombëtare

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Vjosa Osmani

KOSOVË- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka shpallur të mërkurën ditë zie në solidarizim me mijëra jetë të humbura nga tërmeti shkatërrimtar në Turqi dhe Siri. Në një postim në facebook, Osmani bën me dije se në shenjë respekti qytetar, 8 shkurti do të jetë Ditë Zie Shtetërore në Republikën e Kosovës.

Më shumë se 5 mijë viktima janë konfirmuar të vdekur nga tërmeti në Turqi e Siri, ndërkaq mijëra të tjerë janë akoma nën rrënoja. Një tragjedi e përmasave shkatërrimtare që ka shkaktuar trishtim e dhimbje kudo në botë, përfshirë në Kosovë. Dhimbje pafund për viktimat e për ata që përjetuan tmerrin e humbën më të dashurit por edhe shpresë për ata që ende ndodhen nën rrënoja. Përballë tragjedive të tilla duhet të qëndrojmë pranë atyre që kanë nevojë për mbështetje. Dhimbja e popullit turk dhe atij të Sirisë është edhe e jona. Prandaj, bazuar në kompetencat kushtetuese e ligjore, në shenjë respekti shtetëror e qytetar, ditën e mërkurë, 8 shkurt 2023 e kam shpallur Ditë Zie Shtetërore në Republikën e Kosovës, pas tërmeteve të datës 6 shkurt 2023 me epiqendër në Turqi, të cilët lanë mijëra të vdekur e të lënduar”, shkruan Osmani.

Të paktën 3,549 njerëz u vranë dhe 22,168 të tjerë u plagosën në Turqi pas dy tërmeteve të forta, sipas shifrave të fundit të shpallura nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Ai shtoi se deri më tani janë shpëtuar edhe mbi 8,000 njerëz.

1 MUAJ ME PARE

Tërmetet në Turqi-Siri/ Cilat vende kanë dërguar shpëtimtarë, ushqime dhe nevoja themelore në zonat e prekura

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Termeti

TURQI- Ndihma ndërkombëtare pas tërmeteve që goditën Turqinë dhe Sirinë fqinje nisi të mbërrijë sot, pasi ekipet e para të shpëtimit u vendosën dhe ushqimet dhe nevojat themelore tashmë po dërgohen, kryesisht në provincat turke. Më herët, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se 45 vende kanë ofruar ndihmë.

Bashkimi Europian

Një zëdhënës i Komisionit Evropian tha se BE, përmes Mekanizmit Evropian të Mbrojtjes Civile, kishte mobilizuar më shumë se 30 ekipe kërkimi dhe shpëtimi, si dhe personel mjekësor, nga 21 vende evropiane, përfshirë Shqipërinë dhe Malin e Zi. Në total, më shumë se 1200 shpëtimtarë dhe 70 qen të trajnuar posaçërisht janë ofruar nga vendet evropiane. Njëmbëdhjetë skuadra tashmë janë në fushë dhe pjesa tjetër pritet së shpejti.

Për sa i përket Sirisë, përfaqësuesi vuri në dukje se BE-ja është sigurisht donatori kryesor i ndihmës humanitare" dhe është në kontakt me partnerët e saj humanitar dhe organizatat e financimit që kryejnë operacione kërkimi dhe shpëtimi. 

Sigurisht, ne jemi të gatshëm të ofrojmë ndihmë shtesë dhe do të vazhdojmë të punojmë gjatë gjithë ditës në ditët dhe javët në vijim”, siguroi ai.

Suedia, megjithë marrëdhëniet e saj të tensionuara me Ankaranë kohët e fundit, njoftoi një donacion prej rreth 650,000 dollarë për Federatën Ndërkombëtare të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe për Turqinë dhe Sirinë.

Gjermania njoftoi më herët sot se një ekip kërkim-shpëtimi prej 50 shpëtimtarësh do të nisej për në Adana këtë pasdite.

Nga Franca, 139 shpëtimtarë të Shërbimit të Mbrojtjes Civile priten në Turqi dhe ndoshta do të vendosen në Kahramanmaras, epiqendra e tërmetit të parë.

Italia, Hungaria, Polonia dhe Spanja gjithashtu i kanë vënë në dispozicion Turqisë ekipet e shpëtimit, ku kjo e fundit dërgon gjithashtu drone në Malatya, ku ndodhet qendra e koordinimit për ndihmën ndërkombëtare.

SHBA

Shtëpia e Bardhë njoftoi dërgimin e dy ekipeve të shpëtimit, të përbërë nga 79 persona, pasi presidenti Joe Biden njoftoi se ai u kishte kërkuar agjencive që të "sigurojnë të gjithë ndihmën e nevojshme" për Turqinë.

Kina

Pekin njoftoi sot se po dërgon 5.9 milionë dollarë ndihmë, shpëtimtarë të specializuar në operacionet urbane, ekipe mjekësore dhe pajisje.

Magrebi

Nga vendet e Afrikës së Veriut, Algjeria po dërgon 17 tonë material që mund të përdoret në operacionet e shpëtimit, si dhe "një grup i parë prej 89 specialistësh në trajtimin e rreziqeve serioze". Natën e së hënës ndaj të martës, 115 tonë furnizime mjekësore, ushqime dhe tenda u dërguan gjithashtu në Siri, ku u vendos një ekip shpëtimi i Shërbimit të Mbrojtjes Civile Algjeriane, i përbërë nga 86 persona.

Tunizia ka vënë në dispozicion të të prekurve 14 tonë shtretër dhe ushqim - si formula për fëmijë - ndërsa kryeministri libian Abdelhamid Dbeiba urdhëroi që një ekip prej 55 shpëtimtarësh dhe pesë qensh të trajnuar të dërgohen "menjëherë".

Libani

Bejruti ka hapur hapësirën ajrore dhe portet e tij, duke përjashtuar kompanitë e transportit dhe linjave ajrore që mbërrijnë në vend për të përmbushur nevojat humanitare nga tarifat dhe taksat, njoftoi Ministria e Punëve Publike.

Njësitë e ushtrisë dhe shpëtimtarët, kryesisht nga Kryqi i Kuq Libanez, do të shkojnë në Siri.

Shtetet e Gjirit

Katari njoftuan se po dërgojnë një spital ekspeditë dhe ekipe shpëtimi në Turqi. Emiratet e Bashkuara Arabe po dërgohen në Turqi dhe një ekip “ndihme urgjente” në Siri, ndërsa ka njoftuar se do të japë 13.6 milionë dollarë ndihmë humanitare për atë vend.

Britani/Irlandë

Sekretari i Jashtëm britanik James Cleverley njoftoi të hënën dërgimin e 76 shpëtimtarëve, pajisjeve dhe qenve në Turqi. Dublini premtoi 2 milionë euro në ndihmë humanitare.

Ukrainë

Presidenti Volodymyr Zelensky tha se vendi i tij, pavarësisht luftës me Rusinë, është "i gatshëm t'i ofrojë ndihmën e nevojshme" Turqisë. Kreu i diplomacisë ukrainase, Dmytro Kuleba, foli për "një grup të madh shpëtimtarësh".

Presidenti rus

Vladimir Putin njoftoi dërgimin e "shpëtuesve" në Turqi dhe Siri. Në këtë të fundit, 300 ushtarë rusë të stacionuar aty kanë nisur tashmë dje për të ndihmuar në largimin e mbeturinave.

India

India ka vendosur të dërgojë "menjëherë" ekipet e shpëtimit dhe mjekët, si dhe materiale të ndryshme të nevojshme, njoftoi qeveria.

Japonia

Sipas njoftimit zyrtar nga Tokio, Japonia do të dërgojë një ekip të reagimit ndaj fatkeqësive për të ndihmuar "për të përmbushur nevojat humanitare". Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu urdhëroi të gjitha agjencitë që "të përgatiten menjëherë për të ofruar ndihmë mjekësore" dhe të bashkohen me operacionet e shpëtimit. Irani Të hënën, Teherani dërgoi një avion në Damask që mbante 45 tonë sende të ndryshme, duke përfshirë batanije, tenda, ilaçe dhe ushqime, njoftoi agjencia siriane e lajmeve Sana. Iraku

Dy avionë nga Iraku u ulën në Damask, secili me 70 tonë ushqime dhe furnizime mjekësore, sipas Sana. Bagdadi ka hapur një korridor ajror për të ofruar ndihma humanitare dhe do të dërgojë karburant në Siri nesër të mërkurën.

Jordan

Amman do të dërgojë furnizime mjekësore dhe një ekip prej 99 shpëtimtarësh dhe pesë mjekësh nga shërbimi mjekësor mbretëror në Siri, njoftoi gazeta pro-qeveritare Aw Watan.

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti vdekjeprurës në Turqi dhe Siri/ UNESCO: Do të ofrojmë ndihmë për vendet kulturore të dëmtuara

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
UNESCO

TURQI- UNESCO, organizata kulturore e Kombeve të Bashkuara, thotë se do të ofrojë ndihmë pas dëmtimit të vendeve kulturore në Turqi dhe Siri për shkak të tërmetit të fuqishëm të së hënës me magnitudë 7.8 ballë. Pas një studimi fillestar të dëmeve, UNESCO tha se është veçanërisht e shqetësuar për situatën në qytetin antik të Aleppos, i cili është në Listën e Trashëgimisë Botërore në Rrezik, shkruan CNN. 

Ai shtoi se dëme të konsiderueshme janë raportuar në kështjellë. 

"Kulla perëndimore e murit të vjetër të qytetit është shembur dhe disa ndërtesa në souk janë dobësuar," tha UNESCO.

Sipas njoftimit për shtyp të UNESCO-s, qyteti është shtëpia e zonës së trashëgimisë botërore Kalaja e Diyarbakırit dhe peizazhi kulturor i Kopshteve Hevsel, i cili është një qendër e rëndësishme e periudhave romake, sasanide, bizantine, islame dhe osmane. Organizata thotë se po mobilizon ekspertët për të krijuar një inventar të saktë të dëmeve "me qëllimin e sigurimit dhe stabilizimit të shpejtë të këtyre vendeve".

 

1 MUAJ ME PARE

Emiratet ndajnë 100 milionë dollarë për Turqinë dhe Sirinë

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Mohammed bin Zayed al-Nahyan

EMIRATET- Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan ka urdhëruar ndarjen e 100 milionë dollarëve për të mbështetur dy shtetet e prekura nga tërmetet, Turqinë dhe Sirinë, njoftoi të martën agjencia shtetërore e lajmeve WAM.

Mbi 5.000 persona raportohet se kanë vdekur, pasi një tërmet prej 7.8 ballësh goditi në orët e para të mëngjesit të 6 shkurtit. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme për tre muaj.

Gjendja e jashtëzakonshme do të jetë në dhjetë qytetet e prekura nga tërmetet: Gaziantep, Kahramanmarash, Hatai, Osmanije, Adijamana, Malatia, Shanlëurfa, Adana, Dijarbakër dhe Kilis.

Shpallja e gjendjes së jashtëzakonshme vjen në kohën kur në Turqi dhe Siri po vazhdojnë përpjekjet për të shpëtuar personat që besohet se kanë mbetur nën rrënojat e mijëra ndërtesave të shkatërruara nga tërmetet e fuqishme që goditën këto dy shtete.

Në Siri, vendet e prekura nga tërmeti janë: Alepo, Lakatia, Hama, Idlib dhe Tartus. Ekipe me specialistë nga vende anembanë botës janë mobilizuar për të ofruar ndihmë në operacionet e kërkim-shpëtimit në Turqi e Siri.

Marrë nga REL

1 MUAJ ME PARE

Tërmetet vdekjeprurëse në Turqi e Siri/ Sizmologu italian: Toka ka lëvizur 10 metra

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Tërmeti në Turqi

TURQI- Një sizmiolog italian ka deklaruar se Kontinenti i Anadollit u zhvendos deri në 10 metra (gati 33 këmbë) si rezultat i tërmeteve të fuqishme të së hënës që tronditën Turqinë jugore. Duke folur për agjencinë shtetërore të lajmeve ANSA të Italisë, Alessandro Amato i Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë (INGV), tha se tërmetet aktivizuan një vijë të re thyerjeje në kufirin midis Turqisë dhe Sirisë, e cila shkaktoi një zhvendosje të tokës deri në 10 metra, shkruajnë mediat e huaja. 

“Kishte një lëvizje transcurrente,” tha ai, duke shtuar se toka rrëshqiti horizontalisht përgjatë dy skajeve të vijës së thyerjes me një orientim majtas, në drejtim të detit Egje.

Tina Larsen, një studiuese e lartë në Shërbimin Gjeologjik Kombëtar të Danimarkës dhe Grenlandës (GEUS), tha se lëkundjet nga tërmeti u ndjenë në Danimarkë dhe Grenlandë. 

"Kur ndodh një tërmet kaq i fuqishëm, lëkundjet udhëtojnë nga zona ku ka ndodhur zhvendosja në nëntokë, përmes tokës së fortë dhe në të gjithë botën," tha ajo.

Të paktën 3,549 njerëz u vranë dhe 22,168 të tjerë u plagosën në Turqi pas dy tërmeteve të forta, sipas shifrave të fundit të shpallura nga presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan. Ai shtoi se deri më tani janë shpëtuar edhe mbi 8,000 njerëz.

1 MUAJ ME PARE

Politikani i kabinetit të Erdogan gjendet i vdekur mes rrënojave, mes viktimave dhe familjarët e tij

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
politikani turk

TURQI- Një politikan turk është në mesin e mijëra njerëzve të vrarë nga tërmeti në Turqi. Mediat e huaja raportojnë se, Yakup Tas, 63 vjeç, një anëtar i partisë në pushtet të presidentit Rexhep Tajip Erdogan, u gjet mes rrënojave të shtëpisë së tij në qytetin Adiyaman.

Raportohet se bashkëshortja, vëllai, kunata, nipi nga djali dhe dy nipa të tij kanë vdekur gjithashtu. Ministria e Jashtme e Austrisë tha se dy nga shtetasit e saj ishin gjithashtu në mesin e viktimave dhe se trupat e tyre janë nxjerrë nga provinca Kahramanmaras e Turqisë.

Një shtetas danez raportohet i zhdukur, i tha ministria e jashtme e Danimarkës transmetuesit DR. Lajmi vjen pasi mediat në Mbretërinë e Bashkuar raportuan se tre britanikë janë të zhdukur.

1 MUAJ ME PARE

VIDEOJA më prekëse, vogëlushja 9-vjeçare mban në kurriz rrënojat për të mbrojtur vëllain e saj

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Motra dhe Vellai

SIRI- Videoja më poshtë tregon një nga momentet më prekëse që do të mbahet mend gjatë në kujtimet e trishta të gjithsecilit prej nesh nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi dhe Siri. Motra në Siri po mbron vëllanë e saj duke mbajtur rrënojat në shpinë. Ky moment tregon se sa dhimbje mund të durojë një motër për vëllanë e saj.

Miliona njerëz kanë mbetur të pastrehë pas tërmeteve të njëpasnjëshme në kufirin mes Turqisë dhe Sirisë. 5135 persona kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti vdekjeprurës ndërsa rreth 24 mijë të tjerë janë të plagosur në të dyja shtetet. Në Turqi, sipas të dhënave zyrtare, janë 3500 të vrarë dhe më shumë se 20426 të plagosur. Tërmeti me magnitudë 7.8 Rihter që ndodhi në orët e para të së hënës, në rajonin Kahramanmara, në pjesën juglindore të Turqisë dhe afër kufirit me Sirinë, ishte sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së më i forti në botë që nga gushti 2021. 

1 MUAJ ME PARE

ANALIZA: Pse tërmeti Turqi-Siri ishte kaq vdekjeprurës?

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
tërmeti në Turqi

TURQI- Më shumë se 5,000 njerëz janë vrarë dhe mijëra janë plagosur nga një tërmet i madh që goditi Turqinë juglindore, pranë kufirit me Sirinë të hënën në mëngjes. Me një këputje prej më shumë se 100 km (62 milje) midis pllakave të Anadollit dhe Arabisë, sipas sizmologëve, tërmeti me magnitudë 7.8 është një nga më vdekjeprurësit këtë dekadë.

Nga e ka origjinën?

Epiqendra e tërmetit ishte rreth 26 km në lindje të qytetit turk të Nurdagi në një thellësi prej rreth 18 km në fajin e Anadollit Lindor. Tërmeti rrezatoi drejt verilindjes, duke sjellë shkatërrime në Turqinë qendrore dhe Sirinë.

Gjatë shekullit të 20-të, faji i Anadollit Lindor dha pak aktivitet të madh sizmik. "Nëse do të shkonim thjesht nga tërmetet (të mëdha) që u regjistruan nga sizmometrat, do të dukej pak a shumë bosh," tha Roger Musson, një bashkëpunëtor nderi kërkimor në Shërbimin Gjeologjik Britanik.

Vetëm tre tërmete janë regjistruar mbi 6.0 të shkallës Rihter që nga viti 1970 në zonë, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA. Por në 1822, një tërmet 7.0 goditi rajonin, duke vrarë rreth 20,000 njerëz.

Pse ishte kaq vdekjeprurëse?

Ishte një tërmet i madh,  i regjistruar si 7.8, i klasifikuar si “i madh” në shkallën zyrtare të magnitudës. Ai shpërtheu përgjatë rreth 100 km (62 milje) të vijës së thyerjes, duke shkaktuar dëme serioze në ndërtesat pranë gabimit.

Faji i Anadollit Lindor është një çarje e rrëshqitjes. Në to, pllakat e ngurta shkëmbore po shtyhen kundër njëra-tjetrës përgjatë një linje prishjeje vertikale, duke krijuar stres derisa njëri më në fund rrëshqet në një lëvizje horizontale, duke lëshuar një sasi të madhe tendosjeje që mund të shkaktojë një tërmet.

Gabimi i San Andreas në Kaliforni është ndoshta gabimi më i famshëm në botë, me shkencëtarët që paralajmërojnë se një tërmet katastrofik ka kohë që ka vonuar. Thyerja fillestare për tërmetin Turqi-Siri filloi në një thellësi relativisht të cekët.

Mesatarisht, ka më pak se 20 tërmete mbi 7.0 ballë në çdo vit, duke e bërë ngjarjen e së hënës të rëndë. Krahasuar me tërmetin 6.2 që goditi Italinë qendrore në 2016 dhe vrau rreth 300 njerëz, tërmeti Turqi-Siri lëshoi ​​250 herë më shumë energji, sipas Joanna Faure Walker, drejtuese e Institutit të Kolegjit Universitar në Londër për Reduktimin e Rrezikut dhe Fatkeqësive.

Vetëm dy nga tërmetet më vdekjeprurëse nga viti 2013 deri në vitin 2022 ishin të së njëjtës magnitudë me tërmetin e së hënës.

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
foto nga tërmeti

Harta e vendndodhjes

Profesor Joanna Faure Walker, kreu i Institutit për Reduktimin e Rrezikut dhe Fatkeqësive në University College London, tha: “Nga tërmetet më vdekjeprurëse në çdo vit të caktuar, vetëm dy në 10 vitet e fundit kanë qenë me magnitudë ekuivalente dhe katër në 10 të mëparshëm vjet.

Por nuk është vetëm fuqia e dridhjes që shkakton shkatërrim.

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Harta

Çfarë e shkaktoi tërmetin?

Korja e Tokës përbëhet nga copa të veçanta, të quajtura pllaka, që strehohen pranë njëra-tjetrës. Këto pllaka shpesh përpiqen të lëvizin, por parandalohen nga fërkimi i fërkimit me një fqinj. Por ndonjëherë presioni rritet derisa njëra pllakë tërhiqet papritur, duke bërë që sipërfaqja të lëvizë. Në këtë rast, ishte pllaka arabe që lëvizte në drejtim të veriut dhe kërcente kundër pllakës së Anadollit.

Si maten tërmetet?

Ato maten në një shkallë të quajtur Shkalla e Madhësisë së Momentit (Mw). Kjo ka zëvendësuar shkallën më të njohur të Rihterit, që tani konsiderohet e vjetëruar dhe më pak e saktë. Numri që i atribuohet një tërmeti përfaqëson një kombinim të distancës që ka lëvizur linja e thyerjes dhe forcës që e ka lëvizur atë.

Një dridhje prej 2.5 ose më pak zakonisht nuk mund të ndihet, por mund të zbulohet nga instrumentet. Tërmete deri në pesë janë ndjerë dhe shkaktojnë dëme të vogla. Tërmeti turk me magnitudë 7.8 klasifikohet si i madh dhe zakonisht shkakton dëme serioze, siç ka ndodhur në këtë rast. Çdo gjë mbi 8 shkakton dëme katastrofike dhe mund të shkatërrojë totalisht komunitetet në qendër të saj.

1 MUAJ ME PARE

Prekëse/ 9-vjeçari turk dhuron kursimet e tij për të prekurit nga tërmeti: Unë do iu sjell dhe rrobat e mia

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Alparslan Efe Demir

TURQI- Një 9-vjeçar në Turqi, i mbijetuar i tërmetit me magnitudë 5.9 gjatë nëntorit të vitit të kaluar në Duzce, ka vendosur që t’i dhurojë kursimet e tij për viktimat e tërmetit që goditi Turqinë ditwn e djeshme. TRT World shkruan se Alparslan Efe Demir nisi një letër për të mbijetuarit e tërmetit, bashkë me kursimet e tij.

“Fmijët atje s’duhet të kenë të ftohtë apo të jenë të uritur. Unë do të dërgoj rrobat dhe lodrat e mia për fëmijët atje”, thuhet ndër të tjera në letrën e tij.

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Kursimet dhe letra

Miliona njerëz kanë mbetur të pastrehë pas tërmeteve të njëpasnjëshme në kufirin mes Turqisë dhe Sirisë. 5135 persona kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti vdekjeprurës ndërsa rreth 24 mijë të tjerë janë të plagosur në të dyja shtetet. Tërmeti me magnitudë 7.8 Rihter që ndodhi në orët e para të së hënës, në rajonin Kahramanmara, në pjesën juglindore të Turqisë dhe afër kufirit me Sirinë, ishte sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së më i forti në botë që nga gushti 2021.

1 MUAJ ME PARE

“Mos ki frikë, babi është këtu”, pamjet emocionuese kur vajza e vogël nxirret nga rrënojat në Siri (ME VIDEO)

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Nour në rrënoja

SIRI- Pamje të rënda janë shfaqur nga Siria nga momenti i jashtëzakonshëm kur disa burra që gërmonin rrënojat me duar liruan një vajzë të vogël ndërsa babai i saj përpiqej ta mbante të qetë. Babai dëgjohet duke i thënë vajzës së tij, të quajtur Nour: Babi është këtu, mos ki frikë, ndërsa ekipi i kërkim-shpëtimit hyn nëpër shkëmbinj të mëdhenj për ta nxjerrë atë nga thellësitë poshtë.


Shpëtimtarët mund të dëgjoheshin teksa i thoshin 'fol me babin tënd, fol' ndërsa e nxorrën jashtë dhe e çuan në një zonë të sigurtë. Babai i saj shikon ndërsa fytyra e saj e mbuluar me pluhur del nga grumbulli i mbetjeve në qytetin e Jinderis, në veri të Aleppos. 

1 MUAJ ME PARE

Në mes të rrënojave të tërmetit, Asad nuk njeh 'mëshirë', bombardon qytetin sirian të kontrolluar nga rebelët

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Siri

SIRI- Qeveria siriane bombardoi një zonë të vendit të kontrolluar nga opozita menjëherë pas tërmetit. Deputetja britanike Alicia Kearns e cila kryeson Komitetin e Punëve të Jashtme tha se presidenti Bashar al-Assad nisi një sulm vërtet të pamëshirshëm në Marea, një qytet në Sirinë veriperëndim. Sekretari i Jashtëm James Cleverly kritikoi regjimin e Asadit për “bombardimin plotësisht të papranueshëm”.

“Zonja Kearns ka absolutisht të drejtë kur theksoi bombardimet plotësisht të papranueshme të zonave menjëherë pas kësaj fatkeqësie natyrore. Fatkeqësisht, kjo flet për një model sjelljeje të gjatë nga regjimi i Asadit, një regjim që ne e dënojmë, e kemi sanksionuar dhe do të vazhdojmë të sjellë sanksione – duke punuar me miqtë dhe partnerët tanë ndërkombëtarë – për të provuar dhe parandaluar shfaqjen e sjelljeve të tilla", tha Cleverly. 

Pjesa më e madhe e Sirisë është shkatërruar nga vitet e luftës civile dhe kontrolli i kontestuar i territoreve pranë kufirit me Turqinë.

1 MUAJ ME PARE

Erdogan: Hotelet në Antalia do të strehojnë të mbijetuarit nga tërmeti

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Rexhep Taip Erdogan

TURQI- Presidenti Rexhep Raip Erdogan njoftoi se disa hotele në Antalia, Turqi, do të strehojnë të mbijetuarit nga tërmeti. Në në fjalim të mbajtur sot presidenti gjithashtu ka njoftuar se rreth 8,000 njerëz janë shpëtuar nga rrënojat deri më tani.

"Duke filluar nga vendet afër zonës së fatkeqësisë, po bëhen planet e nevojshme për t'i vënë hotelet që tashmë kanë pezulluar aktivitetet e tyre për shkak të sezonit të dimrit, në shërbim të viktimave të fatkeqësisë. Vetëm në rajonin e Antalias janë përgatitur 50 mijë shtretër për këtë qëllim," tha Erdogan në një fjalim.

Të plagosurit që u trajtuan pasi u shpëtuan u dërguan në spitalet e zonave të tjera të vendit tonë, veçanërisht në Mersin, Stamboll dhe Ankara. Deri më tani, 54,000 tenda dhe 102,000 shtretër janë dërguar në rajone, dhe 53,317 personel shpëtimi po punojnë në zonën e tërmetit. Terminalet e transmetimit satelitor janë dërguar në rajon me qëllim që të mos ketë ndërprerje në komunikim.

1 MUAJ ME PARE

Ministria e Jashtme: Tajvani rrit donacionet për Turqinë në 2 milionë dollarë dhe dërgon ekipet e shpëtimit

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
tërmeti në Turqi

TURQI- Tajvani po rrit donacionin e tij për qeverinë turke në 2 milionë dollarë për ndihmë nga fatkeqësitë dhe ka dërguar dy ekipe shpëtimi në vend. Lajmin e ka njoftuar sot Ministria e Punëve të Jashtme të Tajvanit.

Qeveria e Tajvanit kishte njoftuar më herët të hënën se do të dhuronte 200,000 dollarë për Turqinë pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë. Më shumë se 130 punonjës shpëtimi janë dërguar tashmë në Turqi për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit që nga mëngjesi i së martës. 

Miliona njerëz kanë mbetur të pastrehë pas tërmeteve të njëpasnjëshme në kufirin mes Turqisë dhe Sirisë. 5135 persona kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti vdekjeprurës ndërsa rreth 24 mijë të tjerë janë të plagosur në të dyja shtetet. Në Turqi, sipas të dhënave zyrtare, janë 3500 të vrarë dhe më shumë se 20426 të plagosur. Tërmeti me magnitudë 7.8 Rihter që ndodhi në orët e para të së hënës, në rajonin Kahramanmara, në pjesën juglindore të Turqisë dhe afër kufirit me Sirinë, ishte sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së më i forti në botë që nga gushti 2021. 

1 MUAJ ME PARE

TËRMETI/ Rrëfimi rrëqethës i babait sirian: Ishte si një skenar i fundit të botës, e vetmja gjë që mendova ishte si të shpëtoja tim bir

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Ismael Alraj

SIRI- Tërmetet vdekjeprurëse të Sirisë dhe Turqisë kanë shkaktuar frikë e përjetime të tmerrshme nga të mbijetuarit, të cilët ngjarjen e përshkruajnë si 'fund i botës'. Lëkundjet e mesnatës ishin një moment i tmerrshëm edhe për Ismael Alrajn. Ai sapo kishte dalë jashtë spitalit në al-Dana, në veriperëndim të Sirisë, ku kishte marrë djalin e tij të sëmurë, Mustafa, kur gjithçka filloi të lëkundej.  Mustafa ishte ende brenda në ndërtesë, duke marrë mjekim.

"Pastaj tërmeti u bë më i fortë. Energjia u ndërpre dhe hyrja e spitalit, e cila ishte prej xhami, filloi të thyhej", tha Ismaeli gjatë një lidhjeje të paqartë telefonike. 

Ismael, pa dy ndërtesa banimi që u shembën rreth 150 metra (500 këmbë) larg dhe u çorientua plotësisht në errësirën e papritur.

"Ishte si një skenar i fundit të botës. Fillova të imagjinoja se si do të më duhej ta shpëtoja djalin tim nga rrënojat”, thotë ai. 

Një minutë më vonë, ai pa Mustafain duke vrapuar drejt tij, duke bërtitur dhe duke qarë. Deri në një orë askush nuk mundi të arrinte ndërtesat e shembura. Ata nuk mund të thërrisnin as njësitë e mbrojtjes civile për shkak të ndërprerjeve të energjisë dhe internetit, shkruan BBC. 

Al-Dana është një qytet i kontrolluar nga opozita në provincën Idlib, afër kufirit me Turqinë. Njësitë e mbrojtjes civile janë të vetmet reaguese të para emergjente në mungesë të ndonjë shërbimi qeveritar, por shkalla e shkatërrimit e bëri të pamundur që ato të arrinin të gjithë të prekurit. Disa orë pasi goditi tërmeti 7.8 ballë, Ismaeli shkoi për të vlerësuar situatën në të gjithë Idlib.

Dëmi është i papërshkrueshëm”, thotë ai. Zonat më të prekura janë ato që më parë janë bombarduar nga forcat qeveritare siriane ose ruse.

Kryengritja siriane në vitin 2011 u shndërrua në një luftë të ashpër civile në të cilën regjimi sirian, i mbështetur nga Rusia, goditi zonat e kontrolluara nga rebelët. Për tre vitet e fundit ka pasur një armëpushim të lëkundur në Sirinë veriperëndimore. Rajoni është i ndarë në një sërë zonash të kontrolluara ose nga forcat opozitare siriane ose nga qeveria me bazë në Damask. Ismael pa dhjetëra ndërtesa banimi të shkatërruara në qytetin Atareb, në veri të qytetit të kontrolluar nga qeveria të Alepos.

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti vdekjeprurës në Turqi, momenti kur mijëra njerëz nga e gjithë bota zbarkojnë në Stamboll për të ndihmuar të prekurit (VIDEO)

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Turqia

TURQI- Një gjendje frike dhe kaosi ka pushtuar Turqinë pas tërmetit vdekjeprurës. Sot njerëz nga e gjithë bota po mbërrijnë në aeroportin e Stambollit për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit në zonat jugore të Turqisë që janë prekur më së shumti nga tërmeti. Në pamje shihen me mijëra njerëz që janë në radhë për të kaluar sportelin dhe për të nisur misionin e tyre të ndihmës.

 

Miliona njerëz kanë mbetur të pastrehë pas tërmeteve të njëpasnjëshme në kufirin mes Turqisë dhe Sirisë. 5135 persona kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti vdekjeprurës ndërsa rreth 24 mijë të tjerë janë të plagosur në të dyja shtetet. Në Turqi, sipas të dhënave zyrtare, janë 3500 të vrarë dhe më shumë se 20426 të plagosur. Tërmeti me magnitudë 7.8 Rihter që ndodhi në orët e para të së hënës, në rajonin Kahramanmara, në pjesën juglindore të Turqisë dhe afër kufirit me Sirinë, ishte sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së më i forti në botë që nga gushti 2021. 

1 MUAJ ME PARE

FOTO sa '1000 fjalë', babai shtrëngon dorën e vajzës së tij të vdekur nën rrënoja

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Tërmeti në Turqi

TURQI- Imazhet prekëse të një babai që mban dorën e vajzës së tij të vdekur, të shtypur nën shtresa rrënojash, janë shkrepur nga qyteti turk i Kahramanmaras.

Fotografi i AFP-së Adem Altan kapi sot një seri fotografish që tregojnë Mesut Hancer të ulur mes një ndërtese të shkatërruar ndërsa shtrëngon dorën e vajzës së tij 15-vjeçare Irmak, e cila u vra në tërmet.

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Një pamje më e afërt tregon Hancerin duke mbajtur dorën e vajzës së tij Irmak mes rrënojave.

Ekipet e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për të mbijetuar në rrënojat e ndërtesave të rrafshuara mes kushteve të rënda të motit që pritet të përkeqësohen në ditët në vijim. 

Miliona njerëz kanë mbetur të pastrehë pas tërmeteve të njëpasnjëshme në kufirin mes Turqisë dhe Sirisë. 5016persona kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti vdekjeprurës ndërsa rreth 24 mijë të tjerë janë të plagosur në të dyja shtetet. Në Turqi, sipas të dhënave zyrtare, janë 3381 të vrarë dhe më shumë se 20426 të plagosur. Tërmeti me magnitudë 7.8 Rihter që ndodhi në orët e para të së hënës, në rajonin Kahramanmara, në pjesën juglindore të Turqisë dhe afër kufirit me Sirinë, ishte sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së më i forti në botë që nga gushti 2021.

1 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Mbështillet me batanijen 'ti je heroi im', fëmija nxirret i hutuar nga rrënojat: Çfarë po ndodh?

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Turqi

TURQI- Tërmetet e ndodhura në Kahramanmaras shkaktuan shkatërrime kolosale në 10 qytete. Me mijëra qytetarë humbën jetën, mijëra qytetarë u plagosën. Dhjetëra mijëra qytetarë presin të shpëtohen nën rrënoja. Ndërsa përpjekjet e kërkim-shpëtimit ishin në zhvillim e sipër, në kamera shfaqet një fëmijë i vogël i cili u nxor i hutuar nga nën rrënoja.

"Çfarë po ndodh", pa kuptuar se çfarë po ndodh. Surpriza e djalit bëri që ekipet e kërkim-shpëtimit të buzëqeshin. Fëmija, i cili ishte mbështjellë me një batanije me shkrimin “Ti je hero biri im”, iu dorëzua ekipeve mjekësore.  

Miliona njerëz kanë mbetur të pastrehë pas tërmeteve të njëpasnjëshme në kufirin mes Turqisë dhe Sirisë. 5016persona kanë humbur jetën në Turqi dhe Siri nga tërmeti vdekjeprurës ndërsa rreth 24 mijë të tjerë janë të plagosur në të dyja shtetet. Në Turqi, sipas të dhënave zyrtare, janë 3381 të vrarë dhe më shumë se 20426 të plagosur. Tërmeti me magnitudë 7.8 Rihter që ndodhi në orët e para të së hënës, në rajonin Kahramanmara, në pjesën juglindore të Turqisë dhe afër kufirit me Sirinë, ishte sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së më i forti në botë që nga gushti 2021. 

1 MUAJ ME PARE

'Ka ende jetë poshtë rrënojave'/ Tërmeti në Turqi, nëna dhe tre fëmijët nxirren nga rrënojat pas 28 orësh

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Femija

TURQI- Ka ende jetë nën rrënojat e tërmetit shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë. 28 orë pas tërmetit me magnitudë 7.8 që shkaktoi mijëra të vdekur, një grua dhe tre fëmijët e saj u nxorrën nga mbetjet e një ndërtese të shembur në lagjen Nizip të Gaziantep, në Turqinë jugore. 

Kështu raportojnë mediat turke. Rreth godinës së shkatërruar familjarët presin ende lajme për të dashurit e tyre nën rrënoja. Tërmetet e mbrëmshme goditën 10 provinca, me epiqendër në qytetin jugor të Kahramanmaras.

Numri i të vdekurve nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë mbrëmjen e djeshme ka shkuar në të paktën 5300. Të paktën 2,921 viktima të konfirmuara në Turqi, sipas Autoritetit të Menaxhimit të Emergjencave (AFAD) dhe 15,800 të plagosur. Në Siri janë 1451 të vdekur, sipas të dhënave të dhëna nga qeveria e Damaskut dhe nga burime nga ekipet e shpëtimit.

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti në Turqi, Erdogan: Kemi vendosur të shpallet gjendja e jashtëzakonshme për 3 muaj

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Rexhep Tajip Erdogan

TURQI- Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan shpalli të martën një gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore në 10 provincat juglindore të goditura nga një tërmet i madh që ka marrë mijëra jetë. Presidenti turk konfirmoi se numri i viktimave arriti në 3,549 vetëm në Turqi, ndërsa 22,168 të tjerë janë plagosur, duke shtuar se mbi 50,000 oficerë shpëtimi janë aktualisht në terren.

"Për ndihmën emergjente dhe aktivitetet mbështetëse, ne kemi ndarë në radhë të parë një burim prej 100 miliardë lirash në dispozicion të institucioneve tona. Ne kemi vendosur të shpallim një gjendje të jashtëzakonshme për të siguruar që puna jonë shpëtimi dhe rimëkëmbja të mund të kryhet shpejt," tha Erdogan.

Bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për mbi 5 mijë viktima në total dhe mbi 25 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.  

1 MUAJ ME PARE

"Unë jam mirë, babi!"/ Prej 7 orësh poshtë rrënojave, fjalët e guximshme të 5-vjeçares drejtuar babait të saj

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Vajza

TURQI- Ky është momenti pikëllues kur një vajzë e pesëvjeçare i tha babait të saj se ishte 'mirë' ndërsa ishte bllokuar nën rrënoja gjatë tërmetit në Turqi. E vogla Ayşe Kubra Güneş nuk mund të lëvizte pasi ndërtesa gjashtëkatëshe ku ajo jetonte u shemb në qendrën e qarkut Pazarcik në Kahramanmaras.

Ayşe, vëllai i saj dhe prindërit e saj mbetën nën rrënoja, pasi tërmeti me magnitudë 7.8 goditi Turqinë dhe Sirinë në orët e para të mëngjesit të djeshëm. Pjesa tjetër e familjes së saj u shpëtua shpejt, por Ajshe ishte më e vështirë për t'u arritur dhe u bllokua për rreth shtatë orë, raporton 'DailyMail'.

Vajza e vogël shihet duke qarë ndërsa grupi i punës përpiqeshin të gjenin një mënyrë për ta nxjerrë atë nga ndërtesa. Por Ajshe tregon një guxim të jashtëzakonshëm teksa i ati i flet, duke arritur t'i thotë 'jam mirë këtu'. 

1 MUAJ ME PARE

Video tronditëse të njerëzve që luftojnë për jetën në rrënoja: Jemi shumë keq!

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Foto ilustruese

TURQI- Momente të paprecedentë po ndodhin dhe po regjistrohen në Turqi dhe Sirinë veriore pas tërmetit të parë vdekjeprurës prej 7.8 të shkallës Rihter, por edhe të gjitha pasgoditjeve të mëdha që kanë pasuar që nga orët e para të ditës së djeshme.

Të lë pa frymë dy video të njerëzve të varrosur nën rrënojat e shkaktuara nga tërmeti shkatërrues në Turqi. Në njërën, shihet një grua duke biseduar me motrën e saj: Tavani është pikërisht sipër nesh. Po ashtu edhe tubat. Gjithçka është sipër nesh.

Deri më tani, dy fëmijë janë gjetur mes rrënojave në Turqi, ku ekipet e shpëtimit po luftojnë kohën, pasgoditjet dhe motin e keq, pas tërmeteve vdekjeprurëse të orëve të mëparshme.

1 MUAJ ME PARE

VIDEO ME DRON tregon shkallën e vërtetë të FATKEQËSISË: Skena apokaliptike pas tërmeteve shkatërruese në Turqi

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Pamje nga ajri

TURQI- Pothuajse 5,000 njerëz vdiqën në tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.8 që goditën Turqinë dje, duke përfshirë viktima në Sirinë fqinje. Pamjet me dron tregojnë më së miri shkallën e dëmeve në Turqi pas dy tërmeteve shkatërruese. Mijëra ndërtesa pothuajse u rrafshuan me tokë.

Ekipet e shpëtimit nga e gjithë bota po kërkojnë rrënojat me shpresën për të gjetur më shumë të mbijetuar. Megjithatë, kushtet e rënda të motit e bëjnë të vështirë operacionin e shpëtimit. Një lajm i mirë erdhi nga Malatya. Aty është shpëtuar një djalë, 3 vjeç, i cili ka mbetur i bllokuar në objektin e shkatërruar për 22 orë. Shpejt mbërriti lajmi se një burrë me shenja jete u nxor nga rrënojat pas 30 orësh.

Të plagosurit rëndë u transportuan në spitalet më të afërta, të cilat vetë pësuan dëme të mëdha në mes të tërmetit dhe sipas informacioneve të fundit, mbi 20 mijë të plagosur. Ekipet e shpëtimit nga Serbia kanë shkuar në ndihmë të Turqisë mbrëmë dhe sot do të vendosen në terren.

Sizmologët shpjegojnë se struktura gjeologjike e zonës së prekur është e predispozuar për tërmete, pasi aty takohen tre pllaka tektonike - anadollake, afrikane dhe arabe, dhe kjo është arsyeja e tërmeteve të forta. Tërmeti i djeshëm ishte tërmeti i dhjetë i madh në Turqi që nga viti 1930. Ai i dhjetorit 1939 mori më shumë viktima, ku vdiqën rreth 33,000 njerëz. Në tërmetin e vitit 1999, 18,000 njerëz vdiqën.

1 MUAJ ME PARE

'Mrekullia e Adanës'/ 12-vjeçari i mbijeton rrëzimit nga kati i 14-të, ende nuk ka asnjë gjurmë të babait të tij

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit

Nga Hamdi Goekbulut, BILD

Ai është i shtrirë në krevatin e spitalit, pa familjen, por me shpresë dhe frikë për më të dashurit e tij. Coskun Karatasoglu, 12 vjeç dhe familja e tij ranë nga një lartësi prej 40 metrash bashkë me rrënojat e pallatit 14-katësh në Adana.

“Mbaj mend dritat që pulsonin, dyert hapeshin dhe mbylleshin. Nëna ime hapi derën që të shpëtonim. Më pas ramë dhe humba ndjenjat,” tregon nxënësi.

Gjatë natës duke u gdhirë e hëna, toka u trondit në Turqi dhe Siri. Por vetëm kur doli mëngjesi, u bënë të qarta pasojat e katastrofës: mijëra shtëpi të shembura si kulla lodër, duke varrosur mijëra njerëz. Deri më tani thuhet se të paktën 5 mijë persona nuk i kanë mbijetuar tërmetit dhe 240 pasgoditjeve. Por shifrat rriten me shpejtësi çdo minutë.

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit

Mbijetesa e tij është një mrekulli: shtëpia e tyre u rrëzua mbi një banesë tjetër ngjitur. “Unë rashë në një ballkon të katit të dytë të shtëpisë ngjitur dhe shpëtova nga rrënojat”.

Vëllezërit dhe motra e tij kanë shpëtuar, por janë akoma në rrezik për jetën në dhomën e emergjencës. Motra, Firdevi 16-vjeçar është lënduar rëndë nga disa pjesë metalike dhe nuk dihet nëse do ecë ndonjëherë. Edhe nëna Oeznur u shpëtua gjithashtu. Ajo u nxor nga rrënojat nga xhaxhai, Uemit Yuecel.

Deri më tani nuk ka asnjë shenjë jete nga babai i Coskun, Bekiri 45-vjeçar. Por Coskun nuk e di ende këtë.

1 MUAJ ME PARE

Pas Turqisë, tërmet me magnitudë 4.2 godet Greqinë

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Termet

GREQI- Një tërmet me magnitudë 4.2 goditi Sithonia në Halkidiki. Sipas Zgjidhjes Automatike të Institutit Gjeodinamik të Athinës, epiqendra e saktë e tërmetit ndodhet në një zonë detare 12 kilometra në jug jugperëndim të Ormylia Halkidiki. Vlerësimi fillestar i gjeodinamikës ishte 4.4, por ai u rishikua poshtë.

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Te dhenat

Bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për mbi 5 mijë viktima në total dhe mbi 25 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.  

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti në Turqi dhe Siri, 20 xhihadistë arratisen nga burgu

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Foto ilustruese

AZAZ– Të paktën 20 persona janë arratisur nga burgu që mban kryesisht anëtarë të grupit të Shtetit Islamik. Lajmi u konfirmua nga burime të AFP. Burgu mban gjithashtu luftëtarë nga forcat e udhëhequra nga kurdët.

"Pas tërmetit që goditi, Rajo u prek dhe të burgosurit filluan të kryenin kryengritje dhe morën kontrollin e burgut. Rreth 20 të burgosur u larguan... të cilët besohet se janë militantë të ISIS,"- tha zyrtari në burgun Rajo, i cili kontrollohet nga fraksionet pro-turke.

Tërmeti me magnitudë 7.8, i cili u pasua nga dhjetëra pasgoditje në rajon, shkaktoi dëme në burg, me mure dhe dyer të çara, por nuk pati të lënduar.

1 MUAJ ME PARE

Qendra Vullnetare e Emergjencave Civile: Do dërgojmë në Turqi 10 mjekë të specializuar për kërkimet nën rrënoja

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Nebi Mucaj

TIRANË- Qendra Vullnetare e Emergjencave Civile në Shqipëri shprehu gatishmërinë e saj për të ndihmuar në zonat e prekura nga tërmeti shkatërrues në Turqi. Përfaqësuesi i kësaj qendre Nebi Muçaj, në një deklaratë për mediat u shpreh se aktualisht presin të nisin drejt Turqisë një grup prej dhjetë peronash vullnetarë, në përbërjen e të cilit janë mjekë të specializuar për kërkimet poshtë rrënojave.

“Fatkeqësitë nuk kanë kufi, s’kanë ndarje, ne jemi të gjithë bashkë në mbështetje të bashkisë së Tiranës. Ne përgatitemi çdo ditë për të qenë pjesë e fatkeqësive.  Aktualisht kemi menduar, kërkesat janë të shumta nga vullnetarët, si mjekë, infermierë dhe zjarrfikëse dhe ne kemi menduar një grup prej dhjetë peronash, të cilët janë mjekë për kërkimet nën rrënoja.  Në të dyja vendet, nuk kemi paragjykim, me rëndësi që të jemi aty dhe të ndihmojmë. Ne jemi një pikë e vogël, por themi se do bëjmë një punë të madhe”, thanë përfaqësuesit.

Ata shprehen se ka shumë qytetarët që kanë dalë vullnetarë për të shkuar drejt Turqisë, por sipas Muçajt në këto kushte duhet një organizim i mirëfilltë.

“Ne jemi të trajnuar nga Komiteti Evropian dhe kemi pasur trajnime me forcat turke në disa vende të Ballkanit dhe duke njohur dhe duke qenë se kemi marrë trajnime nga turqit, sot duam të shkojmë dhe të ndihmojmë atje. Kemi shumë vullnetarë dhe bëjmë thirrje dhe të lutemi të gjithë për ata njerëz që ndodhen në këto ditë kaq të vështira. Ne e kemi prekur vetë se çfarë ndodhi këtu tek ne, dhe ne kuptojmë sa e vështirë është për ata njerëz që kanë njerëzit poshtë rrënojave”, tha ai.

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti shkatërrues në Turqi, gruaja apel për shtetin: Kam vajzën me tre fëmijët, më ndihmoni të kthehen në Shqipëri

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Foto ilustruese

TURQI- Merita Domi i ka bërë apel shtetit që ta ndihmojnë që vajza e saj, së bashku me tre fëmijët që jetojnë në Turqi të kthehet në Shqipëri. Gruaja ka thënë për "FaxWeb" se vajza e saj jeton në Hatay, një ndër zonat e prekura nga tërmeti i fuqishëm, dhe që prej mëngjesit të së hënës po qëndrojnë në makinë pasi situata atje është shumë e rëndë.

"U trondita shumë nga tërmeti. Me thënë të drejtën deri mbrëmë natën mendoja se çfarë mund të bëja unë si nënë.Vajza ime është e martuar, ka tre fëmijë.Vajza më mori menjëherë në telefon pas tërmetit. Fola dhe njëherë pak para msditës. Unë kam qenë para një viti atje. Nuk e di a ka shqiptar të tjerë atje. Kërkoj ndihmën e konsulles sonë në Stamboll.

Nuk ka kontaktuar me asnjë nga autoritetet. Ato flenë në makinë që pas tërmetit të fuqishëm. Po rrinë në makinë. Kërkoj nga ju si televizion, nga instancat që mund të ndihmojnë në këtë drejtim për të sjell vajzën më të gjithë fëmijët këtu, pasi atje nuk funksionon asgjë, është dëmtuar shumë infrastruktura. Nëse do ishte e mundur, kjo do ishte mrekulli,"-tha Merita Domi.

Bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për mbi 5 mijë viktima në total dhe mbi 18 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.

1 MUAJ ME PARE

Së bashku ne mundemi... për Turqinë dhe Sirinë!

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit

Në momentet tejet të vështira ku ndodhet Turqia dhe Siria, çdo ndihmë për njerëzit që po përballen me këtë tragjedi është e vyer.

Një nga nevojat më të rëndësishme të momentit është komunikimi i pandërprerë i atyre që jetojnë në zonat e prekura dhe të afërmve jashtë vendit, të cilët duan të dinë rreth gjendjes së njerëzve të dashur. Në këto rrethana komunikimi është jetik, ndaj për këtë arsye edhe Vodafone Albania jep kontributin e saj, duke hequr për periudhën 6-13 shkurt tarifat roaming me Turqinë dhe Sirinë, si dhe duke mundësuar telefonata e sms falas për të gjithë klientët që kanë nevojë të qëndrojnë të lidhur me familjen dhe miqtë e tyre në zonat e prekura nga tërmeti shkatërrimtar.

Ndërkohë, Vodafone Group Foundation Humanitarian Fund ka bërë një dhurim të menjëhershëm prej 50,000 eurosh për Turqinë pak orë pas tërmetit vdekjeprurës, ndërkohë që planifikon që së shpejti t’i shtojë kësaj shume edhe 25,000 euro të tjera, të grumbulluara nga kontributet e punonjësve të Vodafone. Edhe pajisjet dhe vullnetarët e Rrjetit Emergjent të Fondacionit Vodafone vihen në dispozicion nëse do të jetë e nevojshme.

Situata në Turqi dhe Siri vazhdon të jetë e rënduar dhe kërkimet për të mbijetuar janë intensifikuar. Në të tilla situata kuptojmë edhe një herë se vetëm së bashku ne mundemi të përballojme sfidat.  

 

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti Turqi-Siri, Kina dërgon ndihma monetare dhe humane në dy vendet

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
termeti

TURQI- Kina tha se do të bëjë çmos për të ofruar ndihmë për Turqinë dhe Sirinë pas një tërmeti shkatërrues që goditi rajonin të hënën, duke vrarë më shumë se 5,000 njerëz dhe duke plagosur mbi 24,000 në të dy vendet. Grupi i parë i ndihmës për Turqinë do të jetë 40 milionë juanë kinezë (5.9 milionë dollarë), ndërkohë që do të dërgohen edhe ekipe shpëtimi dhe mjekësore, si dhe furnizime emergjente.

Pekini po koordinon me Sirinë për furnizimet emergjente dhe përshpejton zbatimin e projekteve të vazhdueshme të ndihmës ushqimore. Deri më tani asnjë shtetas kinez nuk është raportuar i vdekur nga tërmeti, konfirmoi edhe MPJ e Kinës. Presidenti kinez Xi Jinping u dërgoi ngushëllime homologëve të tij turk dhe sirian, Rexhep Tajip Erdogan dhe Bashar al-Asad, të hënën, ndërsa ekipet e shpëtimit kërkojnë të mbijetuarit në rrënojat e ndërtesave të rrafshuara.

Bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për mbi 5 mijë viktima në total dhe mbi 25 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.  

1 MUAJ ME PARE

VIDEO / Rrënqethëse, mes lotësh bashëshortja e portierit të Matayasporit thërret për ndihmë…

TURQI - Nuk ka ende asnjë lajm nga Ahmet Eyüp Türkaslan nga Yeni Malatyaspor, i cili ishte nën rrënojat e tërmetit 7.7 ballë, epiqendra e të cilit ishte Kahramanmaraş që preku 10 provinca dhe mbyti të gjithë Turqinë. Gruaja e Ahmet Eyüp Türkaslan Kübra Türkaslan bëri thirrje për ndihmë.

Kübra Türkaslan, e cila ndau një postim, tha, "Ky vend është shumë i keq. Ju lutemi ndihmoni Eyüp... Ndihmoni ata që ndodhen nën rrënojat për 30 orë. Asnjë kapje, pa vinça, asgjë. Askush nuk mund ta nxjerrë nga poshtë rrënojat. Ju lutemi ndihmoni. Është rrafshuar. Këtu ." thotë ajo në videon e saj.

 NJOFTIMI U BËR NGA KLUBI

Në deklaratën e bërë nga klubi për këtë temë, "portieri ynë Ahmet Eyüp Türkaslan ndodhet në ndërtesën që u dëmtua dhe u shkatërrua nga tërmeti. Përpjekjet e kërkim-shpëtimit po vazhdojnë. Nuk kemi dëgjuar ende për të. Mbani lutjet tuaja." u përfshinë deklaratat.

Nga ana tjetër, Presidenti i 2-të i Yeni Malatyaspor, Erdal Gündüz, përdori këto shprehje për Türkaslan: Lajmi për Ahmet Eyüp është një gënjeshtër, gruaja e tij i mbijetoi rrënojave, ne presim një lajm të mirë për Ahmet Eyüp."

B.T (Dosja.al)

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti shkatërrues me mbi 5 mijë viktima, mbërrin në Turqi skuadra shqiptare e kërkim-shpëtimit

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Skuadra

TURQI-Ekipi shqiptar i kërkim shpëtimit ka mbërritur në Turqi. Kryeministri Edi Rama ka ndarë foton nga mbërritja e ekipit në aeroportin e Turqisë. Sipas saj që u bë e ditur dje, pjesë e skuadrës prej 38 personash janë mjekë, infermierë dhe forcat të kërkimit të shpejtë. 

POSTIMI I RAMËS:

Mbërriti në Turqi skuadra e kërkim-shpëtimit dhe e ndihmës shëndetësore e dërguar nga shteti shqiptar *foto pak minuta përpara zbritjes në terren

Bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për mbi 5 mijë viktima në total dhe mbi 20 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.  

1 MUAJ ME PARE

Përditësimi i fundit/ Numri i viktimave rritet ndjeshëm në Turqi, gjithsej 5021 të vdekur

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
termeti

TURQI- Të paktën 5021 vdekje janë konfirmuar tani në Turqi dhe Siri pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë që tronditi rajonin herët të hënën. Numri i të vdekurve në Turqi u rrit në të paktën 3,419, sipas zëvendëspresidenti i Turqisë Fuat Oktay.

Të paktën 20,534 persona janë raportuar të plagosur. Deri më tani, 11,000 ndërtesa janë raportuar të dëmtuara në Turqi, tha Orhan Tatar, një zyrtar i agjencisë së menaxhimit të fatkeqësive të vendit, në një konferencë televizive më parë. Gati 25,000 reagues emergjence po punojnë në skenat e prekura. Në Siri, numri i të vdekurve është rritur në 1,602 në zonat e kontrolluara nga qeveria dhe zonat e kontrolluara nga opozita.

Dy tërmete me magnitudë 7.7 ballë kanë ndodhur dje në lagjen Pazarcık të Kahramanmaraş dhe 7.6 në rrethin Elbistan. Tërmeti shkaktoi dëme të thella në shumë qytete përreth. Në Turqi është shpallur zi kombëtare. Ndërkohë që të gjitha aktivitetet sportive u ndërprenë deri në një deklaratë të dytë, komuniteti sportiv nuk qëndroi indiferent ndaj tërmetit dhe filloi fushatat e ndihmave në para për t'u shpërndarë viktimave të tërmetit. 

1 MUAJ ME PARE

Eksperti ngre alarmin: 400 mijë njerëz në Stamboll janë të rrezikuar, ndërtesat nuk e përballojnë një tjetër tërmet

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Naci Görür

TURQI- Anëtari i Akademisë së Shkencave për Tokën në Turqi Naci Görür, i cili më 3 shkurt u shpreh i shqetësuar për rajonin e Kahramanmaraşin pas një tërmeti 4,2 Rihter, tashmë ka ngritur shqetësimin për rajonin e Marmarasë.

Në një intervistë Görür u shpreh se ky qytet është i frikshëm dhe nuk ka siguri për më shumë se 400 mijë banorë. Sipas tij 75% e ndërtesa në Stamboll nuk do ta përballonin një tjetër tërmet.

Më shumë se 400 mijë njerëz nuk kanë siguri për jetën. Mendoni se cilësia e ndërtesave është më e mirë se në Kahramanmaraş? Stambolli duhet të përgatitet për një tërmet. Ai nuk është i përgatitur. Është e nevojshme që ta bëjmë këtë sa më parë. Stambolli na tremb. Mundësia e një tërmeti të fuqishëm në çdo kohë deri në vitin 2029 është 62%", tha Görür.

1 MUAJ ME PARE

Futbollisti i kombëtares turke plas skandalin: “Kanë filluar grabitjet, po vjedhin dhe shesin batanijet me 5-fishin e çmimit!”

ANGLI - Futbollisti i kombëtares turke dhe Leicester, Çağlar Soyunçu, ka shkruar në rrjetet sociale për ngjarjet pas tërmeteve shkatërruese në Turqi dhe Siri .

Sojuncu iu referua informacioneve që vijnë nga rrugët turke, sipas të cilave disa njerëz po përpiqen të përdorin për përfitime situatën e vendit.

"Ne lexojmë dhe shohim se disa njerëz të pamoralshëm që nuk kanë asnjë kokërr humanizmi, po përpiqen të grabisin dhe të shesin batanije për pesëfishin e çmimit, ndërsa vendi është në zi dhe njerëzit ende përpiqen të shpëtojnë jetën e tyre nën rrënoja. Ata nuk duhet të shkojnë të pandëshkuar, nuk duhet t’i lëmë të qetë”, shkroi Sojunçu i tërbuar.

Mbrojtësi 26-vjeçar ka luajtur 51 herë për kombëtaren turke, ndërsa për Leicesterin luan që nga viti 2018, kur erdhi nga Freiburgu.

Kujtojmë se Turqia, në afërsi të kufirit me Sirinë, u godit nga tërmete të forta që shkatërruan disa qytete dhe morën një numër të madh njerëzish.

B.T (Dosja.al)

1 MUAJ ME PARE

FOTO+ VIDEO- Tymi mbulon qiellin në Turqi, shpërthen në flakë porti i Iskenderunit i goditur nga tërmeti

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Zjarri

TURQI- Një zjarr i madh ka shpërthyer që mbrëmë në portin e Iskenderun (Alexandretta), një qytet bregdetar në Turqinë juglindore dhe në afërsi të kufirit me Sirinë, i goditur nga tërmeti. Kjo është bërë e ditur nga media të ndryshme vendase sipas të cilave zjarri mund të ketë ardhur për shkak të rënies së disa kontejnerëve në port nga tërmeti. Ende nuk është përcaktuar zyrtarisht arsyeja e zjarrit.

1 MUAJ ME PARE

Anullohen Lojërat Ballkanike të Atletikës, që zhvilloheshin në Stamboll prej vitesh!

TURQI - Disa orë pasi tërmeti vdekjeprurës goditi qytetin e Gaziantepit, ngjarjet sportive filluan të binin si domino, njëra pas tjetrës duke u shtyrë ose anuluar. Pritej që e njëjta të vlente edhe për kampionatin ballkanik të sallave të shtunën e ardhshme (11/2).

Këto ditë kishin filluar përgatitjet për kampionatin ballkanik që zhvillohet prej vitesh në Turqi, por pak orë më vonë ABAF u dërgoi një njoftim zyrtar federatave anëtare se kampionati anulohet.

Shqipëria gjithësesi do të ishte e gjymtuar për këto Lojëra Ballkanike kur dihet se tashmë ka të pezulluar kampionin e Ballkanit në kërcim të gjati Izmir Smajlaj dhe trajnerin e njëkohësisht presidentin e Federatës Sqhiptare të Atletikës Gjergj Rulin, për mashtrim me rezultatet. Ndërkohë që penalizohet këtu Luiza Gega e cila gjithashtu është kampione Ballkani.

ABAF është në diskutime me vendet e tjera anëtare, duke shqyrtuar mundësinë e zhvendosjes së ngjarjes në një vend tjetër.

B.T (Dosja.al)

1 MUAJ ME PARE

LAJM I TRISHTË për botën e sportit/ Gjendet pa shenja jete nën rrënojat e tërmetit çifti i volejbollistëve në Turqi

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Betul Çoban Çakir dhe Bedrettin Çakir

TURQI- Një lajm i hidhur ka tronditur botën e volejbollit, ku çifti Betul Çoban Çakir dhe Bedrettin Çakir kanë humbur jetën nga tërmeti i fuqishëm në Turqi. 27-vjeçarja Betul Çakir dhe bashkëshorti i saj Bedrettin Çakir, të dy volejbollistë, u gjetën nën rrënoja pranë njëri tjetrit pa shenja jete, raportojnë mediat turke. 

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit

Betul, e cila luajti për një kohë të gjatë në ekipin e volejbollit të femrave Merinos dhe u largua nga ky sport para sezonit të ri, u martua me bashkëshortin e saj volejbollist, Bedreddin.

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit

Dy tërmete me magnitudë 7.7 ballë kanë ndodhur dje në lagjen Pazarcık të Kahramanmaraş dhe 7.6 në rrethin Elbistan. Tërmeti shkaktoi dëme të thella në shumë qytete përreth. Në Turqi është shpallur zi kombëtare. Ndërkohë që të gjitha aktivitetet sportive u ndërprenë deri në një deklaratë të dytë , komuniteti sportiv nuk qëndroi indiferent ndaj tërmetit dhe filloi fushatat e ndihmave në para për t'u shpërndarë viktimave të tërmetit. 

1 MUAJ ME PARE

VD- Tërmeti në Turqi/ Shkoi për ndihmë por mbeti vetë nën rrënoja! Kolegët e shpëtuan duke i prerë këmbën: S'të nxjerr dot ndryshe vëlla!

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Pamje nga momenti i shpëtimit

TURQI- Mustafa Alici, i cili shkoi në Malatya për ndihmë nga Stambolli, u shpëtua duke i prerë këmbën pasi kishte mbetur nën rrënoja nga tërmeti i dytë që ra në Turqi. Ekipet e shpëtimit mobilizuan të gjitha mundësitë për Mustafa Alicin, këmba e të cilit u kap mes shtyllës dhe traut të ndërtesës. Por e vetmja mundësi për ta shpëtuar ishte që t'i prisnin këmbën.

Siç duket edhe nga videoja e mësipërme, një koleg i thoshte që: Nuk të shpëtoj dot ndryshe vëlla...


Pasi mesa duket Alici nuk ka qenë dakord që t'i pritej këmba, por mesa duket kjo ka qenë e vetmja mënyrë për ta nxjerrë gjallë nga aty ku ndodhej. Pasi ka ndodhur procedura, ai është nxjerrë nga rrënojat dhe i është dorëzuar ekipeve mjekësore, por pamjet dhe lajmi kanë bërë xhiron e rrjetit kudo në botë.

Deri tani bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për mbi 5000 viktima në total dhe mbi 18 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti në Turqi/ Shiu i madh dhe ACARI pengojnë përpjekjet e shpëtimit, disa zona përballen me temperatura deri në -15C

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Shkaterrimet

TURQI- Ekipet e shpëtimit po luftojnë me shi dhe borë të dendur, teksa janë në garë kundër orës për të gjetur të mbijetuarit e një tërmeti shkatërrues në Turqinë juglindore. Më shumë se 4,800 njerëz u vranë dhe 15,000 u plagosën në Turqi dhe mbi kufirin në Siri kur tërmeti goditi në orët e para të së hënës. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se numri mund të rritet në mënyrë dramatike pasi ekipet e shpëtimit gjejnë më shumë viktima. Me kalimin e ditës, ekipet e shpëtimit po shtojnë kërkimin e tyre për të mbijetuar.

Shumë njerëz në zonën e fatkeqësisë kanë qenë shumë të frikësuar për t'u kthyer në ndërtesa. Tërmeti me magnitudë 7.8 goditi në orën 04:17 (01:17 GMT) të hënën në një thellësi prej 17.9 km (11 milje) pranë qytetit të Gaziantep, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA.

Sizmologët thonë se ishte një nga më të mëdhenjtë e regjistruar ndonjëherë në Turqi, ku të paktën 3,381 njerëz dihet se kanë vdekur tani. Të mbijetuarit thonë se u deshën dy minuta që lëkundjet të ndalonin. Një lëkundje e mëvonshme kishte një magnitudë 7.5 ballë dhe epiqendra e saj ishte në rrethin Elbistan të provincës Kahramanmaras.

Në Gaziantep, ku goditi tërmeti i parë, do të jetë rreth 4-6 gradë Celsius gjatë ditës por do të bjerë gjatë natës në -7 gradë Celsius. Mund të jetë deri në -15C në qytete dhe fshatra drejt maleve. Nuk do të jetë aq i ftohtë në Siri, por jo më shumë se 10 ose 11 gradë Celsius gjatë ditës dhe -3 gradë Celsius gjatë natës.

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit

Pothuajse 8,000 njerëz janë shpëtuar nga më shumë se 4,700 ndërtesa të shkatërruara, tha Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD) në deklaratën e tij të fundit. Ndërsa pasgoditjet vazhdojnë, ekipet e shpëtimit në disa zona kanë gërmuar nëpër rrënoja me duar të zhveshura në kërkim të të mbijetuarve.

Por kushtet e ngrirjes po pengojnë përpjekjet e kërkimit. Në provincën jugore të Hatay, agjencia e lajmeve Reuters raportoi se zëri i një gruaje u dëgjua duke bërë thirrje për ndihmë nën një grumbull rrënojash.

Tërmeti ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në tre aeroporte në të gjithë Turqinë, duke krijuar gjithashtu sfida për dërgesat e ndihmave

Burimi: BBC

1 MUAJ ME PARE

"Charlie Hebdo" nuk njeh LIMITE! Tallet me tërmetin në Turqi: Nuk ka nevojë as të dërgohen tanke....

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Tërmeti në Turqi

FRANCË- Kur e gjithë bota është solidarizuar me fatkeqësinë që ka ndodhur në Turqi me tërmetin, ku parashikohet të ketë mbi 10 mijë viktima, revista franceze "Charlie Hebdo" ka vendosur të tallet. Në rrjetet e saj sociale, ka botuar një karikaturë që ka shkaktuar një "lumë" reagimesh. Në karikaturën e publikuar në revistë, mbi ndërtesat e rrënuara shkruheshin fjalët: Tërmet në Turqi! Nuk ka nevojë as të dërgohen tanke...

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Kopertina e Charlie Hebdo

Por karikatura nuk është pritur mirë, pasi komentet kanë qenë jo të mira për revistën dhe botuësit, ku shumë i shkruanin: Ku është humanizmi juaj?

Kjo nuk është hera të parë që revista franceze sulmon vendet me shumicë myslimane, por kjo është hera e parë që tallet me një fatkeqësi të tillë. 

1 MUAJ ME PARE

'Do vijmë t'ju shpëtojmë'/ Talleshin me viktimat e tërmetit, arrestohen 2 persona në Turqi

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Foto ilustruese

TURQI- Ndërkohë që tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 të shkallës Rihter kanë shkaktuar mbi 5 mijë viktima, e 20 mijë të plagosur, ka edhe njerëz "pa ndjenja". Policia turke ka vendosur në pranga 2 persona që talleshin në rrjetet sociale me personat nën rrënoja. 

Ndërsa qytetarët në qytetet ku ndodhi shkatërrimi vazhdonin thirrjet e tyre për ndihmë për të arritur tek të afërmit e tyre që ndodheshin nën rrënoja, u shfaqën pamjet e disa personave në një grup "Discord" që talleshin me të prekurit nga tërmeti dhe u thoshin: Po vijmë t'ju shpëtojmë! Ndërsa në të vërtetë talleshin dhe qeshnin me njëri-tjetrin. 

Ata dërgonin audio personave të prekur nga tërmeti dhe shtireshin si persona nga ekipet e shpëtimit. Y.S. dhe M.B. janë vendosur në pranga, ndërkohë që veprimet e tre kanë shkaktuar reagime të ashpra në rrjetet sociale./birgun.net

1 MUAJ ME PARE

Ndihma pas tërmetit shkatërrues/ Kryeministri i Pakistanit do të udhëtojë në Turqi për të ofruar mbështetje

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Shehbaz Sharif

TURQI- Kryeministri i Pakistanit Shehbaz Sharif do të udhëtojë në Ankara për të ofruar mbështetjen e tij pas tërmetit shkatërrues. Në një deklaratë të martën, Ministri i Informacionit Marriyum Aurangzeb tha se Sharif do të "shprehte ngushëllime dhe solidaritet me Presidentin [Recep Tayyip] Erdogan dhe popullin e Turqisë për humbjen e jetëve të çmuara dhe shkatërrimin e shkaktuar nga tërmeti vdekjeprurës i djeshëm."

Pakistani ka vendosur gjithashtu dy ekipe kërkim-shpëtimi në Turqi.

Bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për mbi 5 mijë viktima në total dhe mbi 18 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.

Burimi: CNN

1 MUAJ ME PARE

ME FT+VD- Gruaja shtatzënë lindi nën rrënojat në Siri. Vetë vdiq, por foshnja shpëtoi, PAMJET e tij bëhen VIRALE

 

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Bebja e shpëtuar nga rrënojat

 

SIRI- I porsalinduri i shpëtuar nga rrënojat e tërmetit në Siri është mirë. Pamjet tronditëse kanë bërë xhiron e rrjetit, pasi në Aleppo të Sirisë , një vend që gjithashtu u godit rëndë nga tërmeti në Turqi, një grua shtatzënë lindi nën rrënojat e ndërtesës ku jetonte.


Siç ka raportuar një përdorues i Twitter-it duke publikuar videot përkatëse, gruaja , identiteti i së cilës ende nuk është bërë i ditur, ka lindur por më pas ka ndërruar jetë. Ndërsa i vogli i saj mrekullisht është mirë, e madje kanë publikuar edhe pamje të tij në spital. Pamjet e zbuluara dje janë bërë virale në rrjet, ndërsa bebja nga të gjithë quhet "mrekulli". Deri më tani nuk dihet se si kanë vendosur ta quajnë, ndërkohë nuk dihet nëse ka familjarë të tjerë gjallë që të kujdesen për të. 

Ndërkohë bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për 4700 viktima në total dhe mbi 18 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.

1 MUAJ ME PARE

Nuk kanë fund pasgoditjet në Turqi, tjetër tërmet me magnitudë 5.7

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Termeti

TURQI- Pasgoditjet nuk kanë të ndalur në Turqinë lindore. Edhe pse që nga tërmeti i djeshëm ka pasur më shumë se 100 të tilla, disa prej tyre kanë qenë të konsiderueshme.

Pak minuta më parë ka rënë një tjetër tërmet me magnitudë 5.7, i cili ka futur sërish në panik banorët, por edhe ekipet e kërkim, shpëtimit, pasi duhet të tregojnë akoma më shumë kujdes në zonat ku po punojnë. Tërmete të përmasave të tilla, ka shumë gjasa që të shkakojë dëme, sidomos në ato banesa ku dy tërmetet e forta kanë lënë pasoja.

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit

Bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për mbi 5 mijë viktima në total dhe mbi 18 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.  

1 MUAJ ME PARE

Studenti rrëfen tmerrin nga tërmeti në Turqi: Ndërtesat po dridheshin sikur të ishin pushtuar nga shpirtrat e këqinj

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Shkaterrimi i ndertesave

TURQI- Awale Ahmed Darfa, një student nga Somalia që ndodhej në Gaziantep kur u godit nga tërmeti i fuqishëm 7.9 ballë ka rrëfyer tmerrin që përjetoi.

Një tërmet i madh goditi ndërsa ne ishim në gjumë ... Situata u kthye në kritike shumë shpejt. Dëgjuam britma, të qara dhe njerëz që vraponin. Ndërtesat po dridheshin sikur të ishin pushtuar nga xhinët [shpirtrat e këqij]. Të gjithë vrapuan kudo që mendonin se do të ishin të sigurt. Tani jemi jashtë pasi kemi lënë shtëpitë tona rreth orës 4 të mëngjesit. Ka një problem të të qenit jashtë, bie shi, ftohtë, erë dhe nuk kemi veshur veshje mbrojtëse. Jashtë, të gjithë janë të veshur me atë që kishin veshur ndërsa ishin në gjumë. Disa njerëz nuk kanë këpucë. Ata na thanë se nuk mund të ktheheshim në ndërtesa për shkak të frikës të pasgoditjeve. Kjo është fatkeqësia këtu”, tha Awale Ahmed Darfa.

Bilanci i viktimave nga tërmeti tragjik që goditi Turqinë e Sirinë është përkeqësuar. Tani raportohet për 4700 viktima në total dhe mbi 18 mijë persona të plagosur. E gjithë bota është solidarizuar me këto dy vende dhe kanë dërguar ekipe të kërkim-shpëtimit si edhe ndihma humanitare. Turqia ka numrin më të lartë të viktimave, me 2,921 të vdekur dhe 15,834 të plagosur. Ndërkohë, në Siri raportohet për 1,444 viktima dhe mbi 3 mijë të plagosur. Pasgoditjet nuk kanë ‘lënë të qetë’ Turqinë gjatë natës, ndërsa orët e para të mëngjesit u regjistrua një pasgoditje 5.6 ballë.  

1 MUAJ ME PARE

MREKULLI! Shpëtohet pas 22 orësh 3-vjeçari në Turqi, gëzohet ekipi: Hajde bismilah (ME VIDEO)

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Shpetimi

TURQI-Dje në orët e para të mëngjesit Turqia u godit nga një tërmet i tmerrshëm me magnitudë 7.8 gradë të shkallës Rihter dhe vetëm një orë më pas pasoi një tjetër tronditje prej 6.7. Shkatërrime të mëdha u shkaktuan edhe në Sirinë fqinje, ku më së shumti pësoi qyteti Al Bab. Lëkundjet e tokës janë ndjerë edhe në pjesë të tjera të Turqisë, në Gjeorgji, Armeni, Qipro dhe ka vazhduar të lëkundet edhe sot. Gjithnjë e më shumë po shtohen videot e personave që ekipet e shpëtimit arritën të nxjerrin nga nën rrënoja. Në mesin e tyre është edhe një djalosh tre vjeçar, i cili për 22 orë ka mbetur nën rrënojat e një pallati në Malati.

Gazetari i TRT-së, Hakan Kopur, ka shpërndarë pamjet në Twitter duke e cilësuar si një mrekulli.

Sipas njoftimit, Malatya ishte një nga epiqendrat e tërmetit shkatërrues të djeshëm në Turqi. Të paktën 4,372 të vdekur janë konfirmuar nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë dhe Sirinë herët në mëngjes të së hënës.

Më shumë se 7,800 njerëz janë shpëtuar deri më tani në 10 provincat turke të goditura nga tërmeti, tha Orhan Tatar, një zyrtar i Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive.

1 MUAJ ME PARE

Nga India në Australi, ndihma për Turqinë dhe Sirinë vjen nga e gjithë bota pas tërmetit vdekjeprurës

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Termeti

TURQI- Komuniteti ndërkombëtar ka qenë i shpejtë për të ofruar ndihmë për Turqinë dhe Sirinë ndërsa shkalla e plotë e fatkeqësisë bëhet e qartë.

Këtu është një përmbledhje e disa prej premtimeve më të fundit të mbështetjes:

-Të martën në mëngjes, aeroplanët që transportonin ndihma nga Iraku dhe Irani , duke përfshirë ushqime, ilaçe dhe batanije, mbërritën në Aeroportin Ndërkombëtar të Damaskut në Siri.

-Japonia njoftoi se do të dërgonte ekipin e vendit të shpëtimit nga fatkeqësitë në Turqi dhe të hënën mbrëma, i pari nga dy ekipet e ndihmës nga fatkeqësitë u nis nga India për në Turqi me skuadra qensh dhe furnizime mjekësore. Pakistani ka dërguar gjithashtu dy ekipe kërkimi dhe shpëtimi në vendin e shkatërruar, ndërsa Australia dhe Zelanda e Re zotuan fonde për ndihmë humanitare.

-Bashkimi Evropian aktivizoi mekanizmin e reagimit ndaj krizave, ndërsa Shtetet e Bashkuara thanë se do të dërgonin dy njësi kërkim-shpëtimi në Turqi. Ekipet e mbrojtjes civile dhe mjekësore nga Palestina do të dërgohen gjithashtu në Turqi dhe Siri për të ndihmuar në operacionet e shpëtimit.

-Ndërkohë, 10 njësi të ushtrisë ruse me më shumë se 300 ushtarë po pastrojnë mbeturinat dhe po ndihmojnë në operacionet e kërkim-shpëtimit në Siri, tha Ministria e Mbrojtjes e Rusisë. Rusia është fuqia e huaj më e fortë që vepron në Siri dhe presidenti rus Vladimir Putin ka kohë që është aleat me presidentin sirian Bashar al-Assad.

-Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (UNOCHA) tha se ekipet e reagimit ndaj urgjencës nga Vlerësimi dhe Koordinimi i Katastrofave të Kombeve të Bashkuara (UNDAC), Grupi Ndërkombëtar Këshillimor i Kërkimit dhe Shpëtimit (INSARAG) dhe Ekipet Mjekësore Emergjente të OBSH-së (EMT) janë duke u mobilizuar. Turqisë për të ndihmuar në përgjigjen humanitare.

1 MUAJ ME PARE

Mrekulli pas 26 orësh, 2 fëmijë shpëtohen nga rrënojat e tërmetit në Turqi

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit

TURQI- Tërmeti në zonën juglindore të Turqisë solli shkatërrim masiv, sidomos në qendër të Hatajit. Ndërkohë që po vazhdonin kërkimet në ndërtesat e shkatërruara në të gjithë qytetin, dy fëmijë të vegjël janë shpëtuar nga rrënojat pas 26 orësh.

Ekipet teksa po punonin në qendër të qytetit dëgjuan zhurma që vinin nga një ndërtesë. Më pas ata intensifikuan punën e tyre në godinën e caktuar duke nxjerrë gjallë dy fëmijët.

Në atë momente ka pasur momente lumturie, ndërsa fëmijët janë dërguar në spital me ambulancë.

1 MUAJ ME PARE

Pasojat e tërmetit/ Shkatërrohen 5,606 ndërtesa në Turqi, njerëzit kalojnë natën jashtë, ndezin zjarre për t’u ngrohur (FOTOT)

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit

TURQI- Përpjekje masive ndërkombëtare e shpëtimit është duke u zhvilluar në Turqi dhe Siri për të nxjerrë viktimat e bllokuara brenda rrënojave. Të mbijetuarit kaluan natën e tyre të parë në kushte ngrirjeje pranë mbetjeve të shkatërruara të mijëra shtëpive dhe ndërtesave.

Numri i të vdekurve vazhdon të rritet më shumë se 24 orë pas tërmetit.

ZHVILLIMET:

Në Turqi: Të paktën 2,921 njerëz kanë vdekur dhe disa mijëra janë plagosur, tha kreu i shërbimeve të fatkeqësive të vendit,  Yunus Sezer në një konferencë shtypi.

Temperaturat në rënie: Moti dhe shkalla e katastrofës po e bënte sfiduese për ekipet e ndihmës mbërritjen në zonën e prekur, tha ministri turk i Shëndetësisë Fahrettin Koca, duke shtuar se helikopterët nuk ishin në gjendje të ngriheshin për shkak të motit të keq. Stuhi të forta dëbore kanë goditur kohët e fundit disa pjesë të Sirisë dhe Turqisë, sipas meteorologes së CNN Haley Brink, dhe deri të mërkurën tashmë temperaturat e ftohta pritet të bien disa gradë nën zero.

Të mbijetuarit strehohen: Në qytetet e goditura nga tërmeti në Turqinë juglindore familjet grumbullohen rreth zjarreve për t'u ngrohur. Disa kërkuan strehim në autobusë, qendra sportive, xhami dhe nën tenda të përkohshme pëlhure me pëlhurë - struktura mjaft të forta për t'i bërë ballë goditjeve të mëtejshme ose mjaft të dobëta për të mos shkaktuar lëndime të rënda nëse ato shemben.

Ndërtesat e shkatërruara: Të paktën 5,606 struktura u shkatërruan gjatë tërmetit dhe në orët pas saj, tha agjencia turke e fatkeqësive (AFAD). Mes tyre ishte edhe Spitali Shtetëror Iskenderun në qytetin me të njëjtin emër, Koca, tha ministri i Shëndetësisë. "Ne po përpiqemi të shpëtojmë punonjësit mjekësorë dhe pacientët atje," shtoi ai. "Këto lloj fatkeqësish mund të kapërcehen vetëm me solidaritet." Deri të hënën vonë, të paktën 300,000 batanije, 24,712 shtretër dhe 19,722 tenda ishin dërguar në zonat e prekura nga tërmeti, tha AFAD.

Burimi: CNN

1 MUAJ ME PARE

Tërmeti shkatërrues/ Ç'po ndodh në Siri? 1,136 viktima, zhvendosen 4 milionë njerëz, organizatat kërkojnë ndihmë

Tërmetet në Turqi dhe Siri/ Mbi 7200 viktima, ekipet e shpëtimit
Shkaterrimi nga termeti

SIRI- Më shumë se 4,300 njerëz u vranë në të dyja anët e kufirit Turqi-Siri kur tërmeti me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore në orët e para të së hënës. Por me mijëra të tjerë të plagosur dhe një numër të panjohur të zhdukur, ka frikë se numri përfundimtar mund të jetë shumë më i lartë. Në Siri, një vend që tashmë po vuan pasojat e luftës civile, shkatërrimi pas tërmetit është i përhapur.

Ja çfarë duhet të dini:

Numri i të vdekurve: Të paktën 1,136 njerëz u vranë nga tërmeti, raportuan agjencitë shtetërore të lajmeve siriane, me frikën se më shumë mbeten të varrosur brenda rrënojave. Pjesa më e madhe e Sirisë veriperëndimore, e cila kufizohet me Turqinë, kontrollohet nga rebelët dhe agjencitë e ndihmës paralajmërojnë për një krizë akute humanitare që ka të ngjarë të ndihet për muajt e ardhshëm.

Mungesa e pajisjeve: Koordinatori humanitar i OKB-së në Siri, El-Mostafa Benlamlih, i tha CNN se misioni i kërkim-shpëtimit po pengohej nga mungesa e pajisjeve dhe makinerive të rënda. Ai tha se rezervat e OKB-së janë shpërndarë dhe nevojiten më shumë ilaçe dhe pajisje mjekësore, dhe veçanërisht ujë të freskët ose mjete për të riparuar rezervuarët e dëmtuar të ujit.

Popullsia e cenueshme: Rreth 4 milionë njerëz në Sirinë veriore ishin tashmë të zhvendosur dhe mbështeteshin në mbështetjen humanitare si rezultat i luftës, sipas James Elder, zëdhënës i UNICEF-it. “Të gjithë janë tepër të shtrirë në atë pjesë të botës … ka një sasi të madhe të tillë,” tha ai. “Njerëzit kanë ikur nga shtëpitë e tyre shpesh duke qëndruar përreth në kushte shumë të ftohta, me të vërtetë pa qasje në ujë të sigurt. Pra, uji është çelësi. Batanije, ushqim, mbështetje psikologjike.”

Rreziku i sëmundjes: Spitalet në vend janë të mbingarkuar pasi viktimat kërkojnë ndihmë, me disa objekte të dëmtuara nga tërmeti. Dhe ka shqetësim të veçantë për përhapjen e sëmundjes, veçanërisht në mesin e fëmijëve, të cilët tashmë jetonin në vështirësi ekstreme. Ky dimër kishte qenë veçanërisht i ashpër për shkak të kushteve të ngrirjes dhe një shpërthimi kolere, tha Elder.

Lutja për ndihmë ndërkombëtare: Një vullnetar i grupit "Helmetat e Bardha", i njohur zyrtarisht si Mbrojtja Civile e Sirisë, tha se organizata nuk ka ndihmë të mjaftueshme për të trajtuar këtë fatkeqësi. “Ekipet tona po punojnë gjatë gjithë kohës për të ndihmuar në shpëtimin e personave të lënduar. Por aftësitë tona, fuqitë tona nuk janë të mjaftueshme për të përballuar këtë fatkeqësi”, tha Ismail Alabdullah për CNN. "Kjo fatkeqësi ka nevojë për përpjekje ndërkombëtare për të trajtuar."

Burimi: CNN

termet ne turqi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive