LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Aktakuza e Trump/ Pengoi drejtësinë, nxorri sekretet bërthamore të SHBA-së, 37 akuzat zyrtare për ish-Presidentin

•Ish-presidenti amerikan Donald Trump po përballet me 37 akuza penale për keqpërdorimin e dokumenteve të klasifikuara. •Trump është bërë ish-presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara që akuzohet për akuza federale. •Hetuesit sekuestruan rreth 13,000 dokumente nga pasuria e Trump në Mar-a-Lago në Palm Beach, Florida.  •Ish-presidenti po përballet me dhjetëra akuza penale për fshehje të dokumenteve të klasifikuara sipas Aktit të Spiunazhit, të cilat janë: Një akuzë për komplot për të penguar drejtësinë, një akuzë për mbajtjen e burimit të një dokumenti ose regjistrimi, një akuzë për fshehje të një dokumenti ose regjistrimi, një akuzë për fshehjen e një dokumenti në një hetim federal, një akuzë për krijimin e një skeme për të fshehur dokumentet, një akuzë për deklarata dhe paraqitje të rreme dhe 31 akuza për mbajtje të qëllimshme të informacionit të mbrojtjes kombëtare. •Aktakuza prej 49 faqesh akuzon Trump se ka injoruar me dashje kërkesat e Departamentit të Drejtësisë për të kthyer dokumentet që kishte marrë.  •Aktakuza mbart pasoja të rënda ligjore, duke përfshirë mundësinë e burgimit nëse ai dënohet. •Ajo mbart gjithashtu implikime të mëdha politike, duke ndryshuar potencialisht zgjedhjet presidenciale mes kandidatëve republikanë, ku Donald Trumpi deri tani vazhdon të jetë kandidati kryesor.

4 artikuj për këtë temë.

3 MUAJ ME PARE

Aktakuza e Trump e vendos Pence dhe republikanët në një situatë të ndërlikuar: Do doja të mos kishte ndodhur

Aktakuza e Trump/ Pengoi drejtësinë, nxorri sekretet bërthamore
Mike Pence

SHBA- Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence dhe tani kandidat në garën presidenciale të republikanëve, ka thënë se trajtimi i dokumenteve të klasifikuara janë një çështje shumë serioze.

Ai shtoi se mbrojtja e sekreteve të kombit është thelbësore, se askush nuk është mbi ligjin, por gjithashtu dëshironte që Departamenti i Drejtësisë të mos kishte akuzuar Donald Trump.

E fundit nga këto deklarata mund të duket se kundërshton tre të parat, dhe ato pasqyrojnë pozicionin e ndërlikuar në të cilin janë Pence dhe kandidatët e tjerë republikanë, shkruan "BBC".

Ai po përpiqet të mbrojë Trump-in. Por, Pence thotë gjithashtu se ai beson në sundimin e ligjit dhe se të gjithë, si rrjedhojë nëse janë ish-president apo jo, duhet të mbrohen.

3 MUAJ ME PARE

Akuzat ndaj Trump/ Biden s'komenton ngjarjen, zyra e shtypit: Do respektohet procesi

Aktakuza e Trump/ Pengoi drejtësinë, nxorri sekretet bërthamore
Joe Biden

SHBA- Presidenti Joe Biden mësoi për aktakuzën e Donald Trump ashtu si gjithë të tjerët, duke theksuar se ai nuk kishte njohuri paraprake për të. Zëvendëssekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Olivia Dalton, këmbënguli se Shtëpia e Bardhë nuk do të komentonte mbi rastin dhe ia referoi pyetjet Departamentit të Drejtësisë (DOJ).

“Ky është një president që respekton sundimin e ligjit, dhe këtë e ka thënë që nga dita e parë”, shton ajo.

"Pikërisht kjo është arsyeja pse ne nuk po komentojmë. Ai beson në respektimin e pavarësisë së DD dhe mbrojtjen e integritetit të proceseve të tyre".

Dalton konfirmoi se autoritetet janë të përgatitura për çdo demonstratë të mundshme nëse ato nisin.

3 MUAJ ME PARE

ME FOTO- Trump mbante dokumentet e klasifikuara në dush, salla dhe dhoma gjumi

Aktakuza e Trump/ Pengoi drejtësinë, nxorri sekretet bërthamore
Kutite

SHBA- Donald Trump po përballet me 37 akuza për krime të lidhura me mbajtjen e informacionit të klasifikuar, pengimin e drejtësisë dhe deklaratat e rreme, tregojnë dokumentet e pavulosura sipas mediave të huaja.

Dokumentet e sapopavulosura tregojnë se ish-presidenti mbante dokumente të klasifikuara në një tualete, dush, salla, depo, zyrë dhe dhomë gjumi.

Aktakuza e Trump/ Pengoi drejtësinë, nxorri sekretet bërthamore

Aktakuza e Trump mbi akuzat federale është zbardhur dhe objekti i plotë i çështjes kundër ish-presidentit për keqpërdorimin e dokumenteve të klasifikuara ka dalë në dritë. Trump është akuzuar për 37 akuza për posedim të paautorizuar të materialeve të klasifikuara, pengim të drejtësisë dhe dhënie të deklaratave të rreme për zbatimin e ligjit – me një listë të detajuar të llojit të dokumenteve që ai mbante në rezidencat e tij personale.

Aktakuza thotë se Trump fshehu dokumente që detajojnë programet e armëve bërthamore të SHBA-së , dobësitë e mundshme të SHBA-së dhe aleatëve të saj, planet e SHBA-së për sulme ushtarake hakmarrëse – material që “mund të rrezikojë sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara”. Ai gjithashtu detajoi se si Trump dyshohet se i fshehu këto dokumente nga hetuesit dhe avokatët e tij, duke marrë kuti me materiale në rezidencën e tij personale në Mar-a-Lago dhe, prej andej, në aeroplanin e tij për në pronën e tij në Bedminster.

Aktakuza shënon herën e parë në historinë e SHBA-së që një ish-president përballet me akuza penale nga qeveria federale që ai dikur mbikëqyrte./Dosja.al

 

3 MUAJ ME PARE

ZYRTARE- Zbardhet aktakuza për Donald Trump, përballet me 37 akuza: Pengoi drejtësinë, nxorri sekretet bërthamore të SHBA-së

Aktakuza e Trump/ Pengoi drejtësinë, nxorri sekretet bërthamore
Donald Trump

SHBA- Aktakuza federale e ish-presidentit Donald Trump dhe një bashkëpunëtori të tij, Walt Nauta, në hetimin e dokumenteve të klasifikuara është zbardhur. 

Në pikën e parë, prokurorët vërejnë se si Trump kishte akses në "dokumentet më të ndjeshme të klasifikuara dhe informacionin e sigurisë kombëtare", duke përfshirë informacionin nga komuniteti i inteligjencës dhe Departamenti i Mbrojtjes.

Në pikën e dytë të aktakuzës thuhet se: “Gjatë presidencës së tij, Trump mblodhi gazeta, copëza shtypi, letra, shënime, karta, fotografi, dokumente zyrtare dhe materiale të tjera në kuti kartoni që i mbante në Shtëpinë e Bardhë. Midis materialeve që Trump ruante në kutitë e tij ishin qindra dokumente të klasifikuara”.

Në aktakuzë thuhet se letrat që Trump i ruajti në kutitë e tij “përfshinë informacion në lidhje me aftësitë e mbrojtjes dhe armëve të Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të huaja; programet bërthamore të Shteteve të Bashkuara; dobësitë e mundshme të Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj ndaj sulmit ushtarak, dhe planet për hakmarrje të mundshme në përgjigje të një sulmi të huaj”.

Trump po përballet me dhjetëra akuza penale për fshehje të dokumenteve të klasifikuara.

Ja cilat janë disa prej tyre:

31 akuza për mbajtje të qëllimshme të informacionit të mbrojtjes kombëtare

Një akuzë e komplotit për të penguar drejtësinë

Një akuzë për mbajtjen e burimit të një dokumenti ose regjistrimi

Një akuzë për fshehje të një dokumenti ose regjistrimi

Një akuzë për fshehjen e një dokumenti në një hetim federal

Një akuzë për krijimin e një skemës për të fshehur dokumentet

Një akuzë për deklarata dhe paraqitje të rreme

 

donald trump

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN