Politike

LISTA FINALE/ KQZ konfirmon emrat e deputetëve fitues, 75% e qytetarëve votuan edhe për kandidatët

Celibashi me anë të një deklaratë për mediat ka konfirmuar listën me emrat për deputetë të Shqipërisë. 
Featured image of article: LISTA FINALE/ KQZ konfirmon emrat e deputetëve fitues, 75% e qytetarëve votuan edhe për kandidatët Ilirjan Celibashi

TIRANË– Kreu i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi me anë të një deklaratë për mediat ka konfirmuar listën me emrat për deputetë të Shqipërisë.

LISTA FINALE: 

Qarku Berat

PS 5 mandate

Hatixhe Konomi

Bardhyl Kollçaku

Fadil Nasufi

Nasip Naço

Blendi Klosi

PD 2 mandate

Tomor Alizoti

Kasëm Mahmutaj

Qarku Dibër

PD 3 mandate

Xhelal Mziu

Kreshnik çollaku

Dhurata Tyli(çupi)

PS 2 mandate

Lavdrim Krrashi

Aurora Mara

Qarku Durrës

PS 8 mandate

Milva Ekonomi

Alban Xhelili

Jurgis Çyrbja

Klodiana Spahiu

Ilir Ndraxhi

Rrahman Rraja

Lefter Koka

Edi Rama ose Ana Dhamo

PD 6 mandate

Edi Paloka

Agron Duka

Merita Bakiu

Oerd Bylykbashi

Ferdinant Xhaferaj

Andia Ulliri

Qarku Elbasan

PS 8 mandate

Evis Kushi

Klevis Xhoxhi

Besian Ajazi

Dasantila Tahiraj

Saimir Hasalla

Florenc Spaho

Luan Duzha

Taulant Balla

PD 6 mandate

Gazment Bardhi

Flutura Açka

Lefter Gështenja

Dashnor Sula

Zheni Gjergji

Luçiano Boçi

Qarku Fier

PS 9 mandate

Erion Braçe

Petro Koçi

Lindita Buxheli

Baftjar Zeqaj

Antoneta Dhima

Bujar Çela

Ismet Beqiraj

Tatiana Piro

Gramoz Ruçi hyn në Kuvend në vend të Bashkim Finos i cili nuk jeton më

LSI 1 mandat

Monika Kryemadhi ose Kejdi Mehmetaj

PD 6 mandate

Enkelejd Alibeaj

Eralda Bano(Tase)

Saimir Korreshi

Luan Baçi

Nustret Avdulla

Ilda Dhori

Qarku Gjirokastër

PS 3 mandate

Mirela Kumbaro

Laert Duraj

Bledar Çuçi

PD 1 mandat

Tritan Shehu

Qarku Kukës

PS 1 mandat

Gerta Duraku

PD 2 mandate

Flamur Hoxha

Isuf Çelaj

Qarku Lezhë

PS 3 mandate

Lindita Nikolla

Eduard Ndreca

Shpresa Marnoj

PD 4 mandate

Mark Marku

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Agron Gjekmarkaj

Lindita Metaliaj

Kastriot Piroli

Qarku Shkodër

PD 5 mandate

Helidon Bushati

Emilja Koliqi

Ramadan Likaj

Greta Bardeli

Zef Hila

PS 3 mandate

Edona Bilali

Paulin Sterkaj

Benet Beci

PSD 2 mandate

Gledis Çeliku

Meri Markiçi

LSI 1 mandat

Agron Çela

Qarku Vlorë

PS 8 mandate

Pranvera Resulaj

Anduel Tahiraj

Vullnet Sinaj

Anila Denaj

Niko Kuri

Ilir Metaj

Damian Gjiknuri

Edi Rama ose Teuta Ramaj

PD 4 mandate

Bujar Leskaj

Ina Zhupa

Fation Veizaj

Arbi Agalliu

Qarku Tiranë

PD 15 mandate

Lulzim Basha

Jorida Tabaku

Alfred Rushaj

Albana Vokshi

Sali Berisha

Agron Shehaj

Fatmir Mediu

Grida Duma

Shpëtim Idrizi

Belind Këlliçi

Vangjel Dule

Mesila Doda

Dashamir Shehi

Flamur Noka

Orjola Pampuri

PS 18 mandate

Luljeta Bozo

Najada Çomo

Ogerta Manastirliu

Arben Ahmetaj

Ulsi Manja

Etilda Gjonaj

Arben Pëllumbi

Elisa Spiropali

Belinda Balluku

Toni Gogu

Etjen Xhafaj

Ermonela Valikaj

Xhemal Qefalia

Klotilda Bushka

Alqi Bllako

Eduard Shalsi

Fatmir Xhafaj

Ornaldo Rakipi

PSD 1 mandat

Gertjan Deda

LSI 2 mandate

Monika Kryemadhi /Petrit Vasili

Erisa Xhixho

Qarku Korçë

PS-6 mandate

Enslemvera Zake

Blerina Gjylameti

Ilirian Pendavinji

Ilir Topi

Olta Xhaçka

Niko Peleshi

PD-5 mandate

Edmond Spaho

Sorina Koti

Ervin Salianji

Bledjon Nallbati

Seladin Jakupllari.

Më tej, Celibashi tregoi se sa përqind të shqiptarëve kanë votuar për kandidatët dhe sa për vetë partinë.

‘PSD 78,48% e votuesve kanë votuar dhe për kandidatë, pjesa tjetër, 22% kanë votuar vetëm partinë. PS 76,23% për kandidatët. PD 76,71% për kandidatët. LSI 74% -75% që kanë dhënë votë parapëlqyese për kandidatët.’

I pyetur se si do të veprojnë për rastet e Ramës dhe Kryemadhit të cilët duhet të zgjedhin se në cilin qytet të dalin deputetë, Celibashi tha se nuk dëshiron të bëjë sqarimin para se të merret një vendim.

‘Kjo është një cështje e vendimarrjes së komisionerit, nuk dua të bëj sqarimin para se të bëj vendimin. KQZ mendoj unë, arrit të bëjë një fushatë shumë të mirë. Mungoi informacioni në media. Ju jeni dëshmitarët që KQZ ka zhvilluar një fushatë. 83 mijë fleta votimi të pavlefshme. Ngelet për t’u parë sesa fleta e votimit ndikoi në këtë proces.Pasi të mbyllet procesi zgjedhor dhe të shpallen shifrat zyrtare, do t’i ftoja që të sihin pjesëmarrëse edhe partitë politike që përpara se këto fletë të digjen, të shohin arsyen e pavlefshmërive të fletave të votimit.Në rastin më të madh kanë votuar dy subjekte ose dy kandidatë.Në procesin e votimit elektronik, mundësia e fletave të pavlefshme do të ishte zero. Por në njësinë 40, patëm vënë një mundësi ku votuesit mund të zgjidhnin edhe mos të votonin asnjërin prej subjekteve”.- tha ai.

(a.b)/dosja.al

Shto Koment