KRYESORET
Politike

LISTA-EMRAT/ Kush janë ish-ministrat e Sali Berishës që u “dogjën” nga Lulzim Basha, kabineti hije nuk përfshin të bes

5 Prill 2021, 10:33 Nga DOSJA
LISTA-EMRAT/ Kush janë ish-ministrat e Sali Berishës që u

TIRANE– Kandidati për Kryeministër, Lulzim Basha, ka bërë një deklaratë të fortë sot në emisionin e Bashkim Hoxhës, “Koha për tu Zgjuar”. Duke folur për përbërjen e kabinetit të ardhshëm, ai tha se nuk do të ketë asnjë ministër që ka qenë në kabinetet e mëparshme.

Ky vendim penalizon në fillim ata që kanë qenë ministra nga 2005 deri në 2013, kur Kryeministër ishte Sali Berisha. Kështu, emra si Flamur Noka si ish-ministër i Brendshëm, Aldo Bumçi si ish- ministër i Drejtësisë, Kulturës dhe i Jashtëm, Enkelejd Alibeaj si ish-ministër i Drejtësisë, Bujar Leskaj si ish- ministër i Kulturës, Ferdinant Xhaferri si ish – ministër i Kulturës, Turizmit dhe Rinisë.

Jo vetëm emra të listës, por edhe emra jashtë listës, por anëtarë të kryesisë, si Florion Mima, Genc Pollo, Genc Ruli madje dhe ish – presidenti Bujar Nishani që është kryetar i Këshillit Kombëtar, përjashtohen nga kabineti paraprkisht.

Edhe LSI dhe aleatët e tjerë të PD do të preken nga ky vendim. Tek LSI, Petrit Vasili dhe Vangjel Tavo si ish – ministra të Shëndetësisë në kohën e Berishës, preken nga kriteri i përjashtimit bashkë me Edmond Haxhinaston si -ish ministër i Transportit. Gjithashtu Fatmir Mediu si ish- ministër i Mbrojtjes dhe Mjedisit dhe Nard Ndoka si ish – Ministër i Shëndetësisë.

Vendimi i Bashës, nuk prek vetëm qeverinë Berisha, por edhe të mëparshmet. Luan Rama i LSI, që ka qenë ministër i Brendshëm në qeverinë Nano të 2002, përjashtohet me këtë kriter. Agron Duka i PAA gjithashtu si ish – ministër i Nanos, tek Bujqësia.

Madje ky vendim shkon deri në qeverinë e Aleksandër Meksit 1992- 1996, ku ka qenë ministër i Shëndetësisë Tritan Shehu, i cili në qeverinë Meksi 1996-1997 u bë zëvendëskryeministër dhe ministër i Jashtëm.

Nuk dihet nëse vendimi i Bashës do të ketë fuqi te aleatët, por brenda partisë ka gjetur të papërgatitur të paktën 8 ish- ministra, po të përjashtohet Bujar Nishani, që si ish- President, nuk mund të ketë ambicien për ministër.

Nga aleatet

1. Petrit Vasili
2. Luan Rama
3. Vangjel Tavo
4. Edmond Haxhinasto
5. Fatmir Mediu
6. Dashamir Shehi
7. Agron Duka
8. Nard Ndoka

Nga PD
1. Flamur Noka
2. Aldo Bumçi
3. Tritan Shehu
4. Enkelejd Alibeaj
5. Bujar Leskaj
6. Ferdinant Xhaferri
7. Florion Mima
8. Genc Pollo

Qeveria e parë Berisha

1. Sali Berisha – kryeministër
2. Ilir Rusmaili – zëvendëskryeministër
3. Besnik Mustafaj – ministër i Punëve të Jashtme
4. Arenca Trashani – ministre e Integrimit
5. Sokol Olldashi – ministër i Brendshëm
6. Fatmir Mediu – ministër i Mbrotjes
7. Ridvan Bode – ministër i Financave
8. Genc Ruli – ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës
9. Aldo Bumçi – ministër i Drejtësisë
10. Lulzim Basha – ministër i Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit
11. Genc Pollo – ministër i Arsimit dhe Shkencës
12. Maksim Cikuli – ministër i Shëndetësisë
13. Koço Barka – ministër i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta
14. Jemin Gjana – ministër i Bujqësisë, Ushqimit dhe Mbrojtjes së Konsumatorit
15. Bujar Leskaj – ministër i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
16. Lufter Xhuveli – ministër i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujrave

Qeveria e dytë e Sali Berishës (16 shtator 2009 – 10 shtator 2013

Sali Berisha – Kryeministër
Ilir Meta- Ministër i Jashtëm dhe Zëvendëskryeministër
Majlinda Bregu – Ministre e Integrimit
Lulzim Basha – Ministër i Brendshëm
Arben Imami – Ministër i Mbrojtjes
Bujar Nishani – Ministër i Drejtësisë
Ridvan Bode – Ministër i Financave
Petrit Vasili – Ministër i Shëndetësisë
Dritan Prifti – Ministër i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës
Myqerem Tafaj – Ministër i Arsimit dhe Shkencës
Sokol Olldashi – Ministër i Punëve Publike, Transporteve dhe Telekomunikacionit
Fatmir Mediu – Ministër i Mjedisit
Ferdinand Xhaferri – Ministër i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve
Genc Ruli – Ministër i Bujqësisë
Spiro Ksera – Ministër i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta
Genc Pollo – Ministër Shteti

(E.A/Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Sondazh

Poll

Tragjedia në Pukë/ Pamjet nga shtëpia ku vdiq nëna me dy vajzat

Tragjedia në Pukë/ Pamjet nga shtëpia ku vdiq nëna me dy vajzat

Nënkomisari ra në humnerë, Policia falenderon Kosovën: Do e çojmë dhe jashtë shtetit për kurim

Ndërpritet numërimi i votave për kryesinë, demokratët ulin kokat në nderim të Nishanit

'Moss'/ Ndarja nga jeta e Nishanit, reagimi i anëtarëve të PD: Ta ndalojmë numërimin?

Zgjedhja e kryesisë së PD, Paloka: Çdo gjë transparente, nesër në pushtet kështu do veprojmë

Misioni i PD? Berisha: T'i shkurtojmë jetën qeverisë së Ramës

Drejtonte mjetin pa patentë dhe i droguar, arrestohet 27-vjeçari në Tiranë

'Vjedhin natën, ditën thonë 'rroftë Amerika'/ Berisha: SHBA s'mbështet plaçkitës

Berisha: Rama dhe Vuçiç i bashkon krimi, bllokuan integrimin në BE

Demokratët nuk e dëgjuan deri në fund, Paloka: I pashë kush bëri zhurmë, për të zez të vet e kanë

Berisha: Moment i veçantë, PD kaloi nga humbja në humbje, duhet të mësojmë

Këshilli Kombëtar/ Paloka: Jemi 200 anëtarë, kuorumi është plotësuar

Nis Këshilli Kombëtar i PD, Paloka: Urimin e parë ia dërgoj Berishës, kishim vështirësi por ia dolëm

I gjenden lëndë narkotike në banesë, arrestohet 29-vjeçari në Mamurras

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave