Bota

Lihet i lirë tankeri iranian me naftë, që u bllokua një muaj më parë në Gjibraltar

Është lënë i lirë tankeri iranian që u kap me naftë një muaj më parë në Gjibraltar.
Featured image of article: Lihet i lirë tankeri iranian me naftë, që u bllokua një muaj më parë në Gjibraltar Foto ilustruese

BRITANI E MADHE-  Tankeri i madh Iranian me naftë që u kap një muaj më parë  nga Britania e Madhe në Gjibraltar  është lënë i lirë.

Adrian Darya, e njohur dikur si “Grace 1”, lundroi në teksa mbante një flamur iranian , dhe kishte një destinacion të panjohur.

“Për një kohë të gjatë u bënë përpjekje për të kryer procedurat logjistike në port dhe për të siguruar një ekuipazh të plotë. Kontaktet me kompaninë koordinuese po ndodhin moment për moment. Me ardhjen e dy skuadrave inxhinierike nga dy lokacione të veçanta, pritet depozita të largohet nga Gjibraltari sonte, “tha ambasadori i Iranit në Mbretërinë e Bashkuar, Hamid Baeidinejad përmes një postimi në rrjetet sociale.

Lëshimi i çisternës vjen pas më shumë se një muaj duke qenë se  autoritetet Britanike Mbretërore Britanike dhe autoritetet e Gjibraltarit  sulmuan çisternën sepse besohej se po transportonte naftë në Siri, e cila do të shkelte sanksionet e Bashkimit Evropian. Ajo u kap në 4 korrik në ujërat territoriale të Gjibraltarit, një territor britanik jashtë shtetit në skajin e Spanjës jugore.

Irani mohoi që anija ishte drejtuar për në Siri. Dy javë pasi u mor tankeri, Irani kapi një tanker me flamur britanik, Stena Impero, në ngushticën e Hormuzit, në atë që është vlerësuar gjerësisht si një akt hakmarrjeje.

Tensionet midis Iranit, Britanisë së Madhe dhe SHBA sa vijnë dhe shtohen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjykata Supreme në territorin britanik të Gjibraltarit javën e kaluar miratoi lirimin e Grace 1, e cila u kap nga brigjet e vendit nga autoritetet muajin e kaluar, pasi zyrtarët thanë që ata nuk dëshirojnë ta ndalojnë atë.

SHBA gjithashtu u përfshinë në bllokimin kur Departamenti i Drejtësisë bëri kërkesë për të zgjatur konfiskimin e çisternës iraniane dhe bllokimin e lëshimit të tij. Departamenti i Shtetit tha në një deklaratë të pasditen e së enjets se kishte konsideruar që anija ishte duke “ndihmuar” Korpusin Islamik të Gardës Revolucionare Islame,  të cilën SHBA e ka caktuar një Organizatë Terroriste të Huaj, në shmangien e sanksioneve.

Por Gjibraltari nuk pranoi të pajtohej, duke thënë se ishte i detyruar nga ligji i BE-së.

Burimi: CNN

A.C/Dosja.al

Shto Koment