KRYESORET
Politike

‘Ligj jam vetë, s’më rruhet për ju”/ Quajti policët “barkderra”, Pjerin Ndreu kërkon ndjesë dhe sqar

5 Korrik 2021, 20:49 Nga DOSJA
‘Ligj jam vetë, s’më rruhet për ju”/ Quajti

LEZHË- Kryetari i Bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu, komentoi në një intervistë për emisionin “Frontline” të gazetares Marsela Karapanço, në News24, ngjarjen që bëri bujë, ku ai u shfaq duke u përplasur me disa policë, për shkak të shkeljes së orës policore.

Në një intervistë nga plazhi i Shëngjinit, kryebashkiaku Ndreu tha se ai ishte në një darkë zyrtare me 15 kryetarët e komunave, për hapjen e sezonit turistik, dhe policët sipas tij, nuk kishin vepruar me gjobë për shkeljen e orës policore, por kishin ndërhyrë forcërisht dhe me dhunë. Teksa kërkoi ndjesë publike për termin e përdorur ndaj policëve “barkderra”, Ndreu theksoi se policia nuk mund t’i tejkalojë kompetencat e saj.

“Në përgjithësi ora policore respektohet, ka dhe raste kur nuk respektohet. Nuk është bërë fjalë asnjë herë që nuk ka pasur shkelje, por për mënyrën si është ndërhyrë, sepse për shkelje të orarit nuk ndërhyhet forcërisht. Ndëshkimi me gjobë është masa reale që merret. Nuk duhet të kapërcehet masa e fajit me ndëshkimin. Unë isha në një darkë, ishte nata e hapjes së sezonit turistik. Kishim ftuar 15 kryetarë komunash, që kontribuojnë. Ne shtruam një darkë komplet zyrtare, të qetë, pa pjesëmarrjen as edhe të një personi të inkriminuar. Fatkeqësisht duhet thënë se lokalet në përgjithësi në Shëngjin kanë qenë hapur. E theksoj se në raste të tilla ndërhyhet me gjobë, jo me dhunë. Janë bërë disa veprime të paligjshme, në kapërcim të kompetencave. Jam shumë i shokuar nga mënyra e interpretimit të mediave, po të kisha vrarë një njeri do ta kishin interpretuar më pak.

Aty isha në një darkë zyrtare dhe nuk mund të justifikohet një ndërhyrje me dhunë. Normal që unë nuk ju thoja dot të qoheshin kryetarët e komunave, por gjoba është masa normale. Nuk është rasti për t’u etiketuar vetëm unë në këtë rast, mund të etiketohesha nëse do të isha nën shoqërinë e ndonjë personi problematik. Unë e njoh mirë këtë mënyrë të vepruari të policisë, por nuk duhet të ndodhë kapërcimi i kompetencave. Kam mbajtur qëndrim, që mund të disponohen me gjobë, por jo me akte të tjera, që nuk më pëlqen t’i bëj publike. Gjithsesi duhet të them se nuk duhet përgjithësuar e gjithë policia. Termi ‘barkderra’ ka qenë reagim emocional, për shkak të interpretimit të mediave. Ndërsa e shajnë policinë në mënyrë permanente, mjafton një kërkesë e një drejtuesi lokal, për t’u interpretuar në media sikur aty u mbrojt një person i inkriminuar. Ishte reagim emocional, i momentit, për të cilin unë kërkoj ndjesë sigurisht. kam qenë mbrojtësi më i zjarrtë i policisë, nuk ka ndodhur kurrë ta sulmoj”, ka thënë Ndreu.

Marrë nga BalkanWeb

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?

Duka për presidentin e ri: Ne s'kemi asgjë në dorë, ta provojmë. Mediu: Marrëveshje me "djallin"

Presidenti, Balla sfidon opozitën: Keni 20 emra ju për të propozuar emra? (KUSHTI për Berishën)

Presidenti/ Fatmir Mediu: Nuk kemi më kohë, opozita të vijë me emër, ndryshe proces fals

Presidenti/ Mesila Doda: Le të futemi sa më shpejt në një proces real

Presidenti/ Alibeaj bën SKEMËN: Ne sjellim 4 emra, 2 nga ata zgjidhini ju, negociojmë për 'finalin'

Zgjedhja e Presidentit, Alibeaj: Ai që do ulet atje të mos jetë as i njërit e as i tjetrit

Presidenti/ PD kërkon 4 kandidatura, Balla: Kushtin tuaj nuk e pranojmë

Rama: Mirëseerdhe në grupin e inkriminuarve! U pagëzove me këtë ujin e baltës

Tjetër aksident në Dhërmi, shoferi hidhet nga betonerja për të shpëtuar

Makina tërheq zvarrë 20-vjeçaren tek vizat e bardha në Tiranë

Propozimi për kriteret e presidentit, Alibeaj: Balla e bëri kastile, i thashë flasim tani

Investimet strategjike, PD: Pronat grabiten nga ministrat e zyrtarët e lartë të PS, aksion kriminal

Aksidenti tek rreth-rrotullimi i TEG-ut, s'dihet për viktima

Apeli s'merr vendim për Lefter Kokën! Avokati: S'ka pse të bashkëpunojë me drejtësinë

"17 maji"/ Presidenti Meta kujton takimin Rama-Basha: Dita më e errët pluralizmit politik

Parti tjetër apo rikthim tek LSI, Meta: Gjithmonë në krye të detyrës, dihet kujt i ka hyrë tartakuti

Shkrimi i gazetës austriake për lobimin 700 mijë $ në SHBA, Meta: Mashtrim! Isha me Petritin

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “s'i mbyll derën” kryeministrit: Kam vetëm një kusht

Rama thirrje SPAK ta hetojë, Meta: Shqipëria më pret, kjo është e vërtetë! Kam armët më të forta

'Derën e ka të hapur'/ Biseda me demokratin, Rama: Ishte i mërzitur, më tha se i kishte ikur partia

Sulmon prokurorët dhe gjyqtarët, Rama: Disa KÇK mbajnë peng procesin e rindërtimit

I vëzhgon të gjithë me radhë! Rama 'sulmon' Veliajn: Mbjell pemë për të dalë në televizor

Dosja-POP/ Dubai Porta Potty!