Bota

Lidhja sekrete me avokaten dhe intimitet në ambasadë, si u bë fshehurazi baba i 2 djemve bosi Julian Assange?! Maskimi perfekt i çiftit dhe planet për martesë

FOTO
Nëna e djemve është 37-vjeçarja, avokate me origjinë nga Afrika e Jugut, Stella Morris, e cila u dashurua me themeluesin e WikiLeaks pesë vjet më parë, ndërsa e vizitoi atë për të punuar në një përpjekje ligjore për të ndaluar ekstradimet.
Featured image of article: Lidhja sekrete me avokaten dhe intimitet në ambasadë, si u bë fshehurazi baba i 2 djemve bosi Julian Assange?! Maskimi perfekt i çiftit dhe planet për martesë Julian Assange me djalin dhe avokatja, Morris.

BRITANI– Bosi i WikiLeaks Julian Assange lindi dy fëmijë brenda ambasadës së Ekuadorit me avokaten 37-vjeçare, e cila u dashurua me të ndërsa e ndihmoi në luftën e tij kundër ekstradimit në SHBA.

DailyMail ka zbuluar se Julian Assange fshehurazi lindi dy djem ndërsa gjendej në ambasadën e Ekuadorit në Londër.

Gabriel, në moshën dy vjeç, dhe vëllai i tij një vjeçar Max, u sollën në jetë ndërsa babai i tyre ishte fshehur për të shmangur ekstradimin në Amerikë, ku ai përballet me akuza për spiunazh për rrjedhjen e mijëra dokumenteve të klasifikuara të inteligjencës amerikane. Në atë kohë, 48-vjeçari Assange, gjithashtu kërkohej në Suedi, ku u akuzua për përdhunim. Ai gjithmonë i ka mohuar akuzat për abuzim seksual, të cilat tani janë hedhur poshtë.

Julian Assange dhe avokatja, Stella Morris.

Po kush është nëna e dy djemve të Julian Assange?

Tani duket se thashethemet flirtuese maskuan faktin se ai ishte në një lidhje të përkushtuar me një anëtare të ekipit të tij juridik.

Avokatja Morris u takua për herë të parë me Assange në vitin 2011 për një filxhan çaji në Frontline Club të Londrës, kur shoqja e saj Jennifer Robinson, avokate e WikiLeaks, parashtroi një kërkesë për ndihmë në luftimin e pretendimeve suedeze.

Ajo pati një edukim ndërkombëtar me nënën e drejtorit të teatrit dhe babanë e planifikuesit urban. Familja kaloi kohë në Suedi do të thotë se ajo ishte një folëse e rrjedhshme e gjuhës suedeze, në gjendje të ndihmojë në mbrojtjen e Assange kundër akuzave, të cilat u hodhën poshtë vitin e kaluar.

Julian Assange me djalin.

Ajo është gjithashtu një folëse e rrjedhshme e gjuhës spanjolle, një aftësi e cila do të bëhej po aq kritike kur Assange kërkoi azil në një ambasadë të Amerikës së Jugut vitin e ardhshëm. Ajo ka një diplomë në drejtësi dhe politikë nga Shkolla prestigjioze e Studimeve Orientale dhe Afrikane në Londër dhe mori gradën e saj master në Oksford, ku ishte një studiuese e shënuar.

Ajo u bë anëtare e rrethit të brendshëm të Assange në ambasadë, duke ndryshuar zyrtarisht emrin e saj nga Sara Gonzalez Devant në Stella Morris, në mënyrë që të mund të mbante një profil më të ulët gjatë hulumtimit dhe hartimit të dokumenteve ligjore për WikiLeaks.

Djali i madh, Gabriel.

Nëna e djemve është 37-vjeçarja, avokate me origjinë nga Afrika e Jugut, Stella Morris, e cila u dashurua me themeluesin e WikiLeaks pesë vjet më parë, ndërsa e vizitoi atë për të punuar në një përpjekje ligjore për të ndaluar ekstradimet.

Në kohën kur Gabriel ishte konceptuar në vitin 2016, Assange kishte qenë brenda ambasadës, afër Harrods, për katër vjet dhe besohej se ishte nën mbikëqyrje të vazhdueshme nga shërbimet amerikane të sigurisë.

Djali i dytë i Julian Assange.

Kuptohet që çifti gjithashtu arriti të mbajë sekret marrëdhënien dhe lindjen e fëmijëve të tyre nga diplomatët dhe zyrtarët Ekuadoras që i kishin dhënë strehim Assange.
Assange me origjinë australiane aktualisht po mbahet në burgun e sigurisë së lartë Belmarsh. Ai ka qenë atje që nga prilli i kaluar kur policia e tërhoqi zvarrë atë nga ambasada.

Zbulimi për familjen e tij të fshehtë doli javën e kaluar në letrat gjyqësore, parë nga The Mail të Dielën, për çështjen e ekstradimit në SHBA dhe një përpjekje të Assange për të siguruar lirimin me kusht, ndërsa Covid-19 kërcënon dhe të burgosurit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Avokatja, Stella Morris.

Por në një intervistë eksluzive botërore, avokatja Morris ka zbuluar se si Assange shikoi të dy fëmijët duke lindur në spitalet e Londrës përmes lidhjes me video live dhe u takua me të birin, Gabriel kur u kontrabandua në ambasadë;

Ata besojnë se agjensitë e inteligjencës amerikane u përpoqën të vidhnin ADN-në e Gabriel ndërsa ishte në gjumën, pasi u dyshuan se Assange ishte babai i tij.
Çifti do të martohet pas hekurave, nëse Assange nuk lëshohet. Të dy djemtë, të cilët janë shtetas britanikë, kanë vizituar babanë e tyre në burg.

Avokatja Stella Morris me të birin.

Lajmet kanë ardhur si një bombë për miqtë dhe armiqtë e Assange, pasi ai u kuptua gjerësisht sikur kishte kryer një jetë monotone, ndërsa ndodhej i mbyllur në ambasadë, që nga vciti 2012.

Në vend të kësaj, siç tregojnë fotografitë ekskluzive të “The Sunday on Sunday”, ai ishte një baba i ngushtë, duke luajtur me djalin e tij të vogël nën hundët e ushtrive të tij gjithnjë e më armiqësore të Ekuadorit dhe kontrollin 24-orësh në ditë të agjencive të inteligjencës amerikane.

Avokatja Morrison ka vendosur të zbulojë lidhjen e tyre afatgjatë, dhe ekzistencën e djemve, sepse ajo frikësohet se jeta e Assange është në rrezik serioz nëse ai mbetet në Belmarsh, ku një i burgosur tashmë ka vdekur nga Covid-19. Ajo po lutet që i fejuari i saj të lirohet në bazë të planeve të qeverisë për të liruar mijëra të burgosur për të shuar përhapjen e virusit vdekjeprurës midis hekurave.

Zonja Morris eshtë shprehur se Assange është dyfish i prekshëm sepse vuan nga një gjendje kronike në mushkëri e përkeqësuar nga vitet e tij brenda ambasadës dhe ka çështje të shëndetit mendor të cilat bëhen më të rënda si rezultat i izolimit.

Avokatja, Stella Morris.

Ajo deklaroi: “E dua thellë Julianin dhe mezi pres të martohem me të. Gjatë pesë viteve të fundit kam zbuluar se dashuria i bën rrethanat më të padurueshme të duken të durueshme, por kjo është ndryshe, unë jam e tmerruar sepse tani nuk do ta shoh më të gjallë përsëri. Julian ka qenë i fiksuar për të më mbrojtur mua, dhe ka bërë çmos të më largojë nga makthet e jetës së tij. Unë kam jetuar në heshtje dhe në privatësi të plotë, duke rritur vetë Gabrielin dhe Max dhe duke dëshiruar ditën që mund të ishim së bashku si familje. Tani duhet të flas sepse shoh se jeta e tij është në prag të vdekjes. Shëndeti i dobët fizik i Julian e vë në rrezik serioz, si shumë njerëz të tjerë të prekshëm, dhe nuk besoj se ai do t’i mbijetojë infeksionit me koronavirus. Mendërisht, nuk mendoj se ai do të mbijetojë edhe në izolimin e forcuar. Ai është në mënyrë efektive i mbyllur dhe i vetmuar, në një qeli për 23 orë e gjysmë në ditë pa na parë fare neve, familjen e tij, ose pas pasur ndihmën psikiatrike që i nevojitet.”

Dje u shënua saktësisht një vit pasi Assange ishte dëbuar nga ambasada ku atij i ishte dhënë azili politik, duke e vendosur atë përtej mundësive të Amerikës. SHBA dëshiron që ai në gjykatë të përballet me 17 akuza në bazë të Ligjit të Spiunazhit dhe një komploti për të kryer ndërhyrje në kompjuter.

Të gjitha lidhen me rrjedhjen e 700,000 dokumenteve të klasifikuara të dorëzuara në ëikiLeaks nga ish- analisti i inteligjencës amerikane Chelsea Manning (asokohe Bradley Manning) në 2010. Uashingtoni thotë se rrjedhja rrezikoi jetën e agjentëve amerikanë dhe burimeve të tyre që punojnë në këtë fushë. Nëse shpallet fajtor, ai mund të përballet me 175 vjet burg.

Kuptohet që e drejta e Assange për një jetë familjare me avokaten Morris, një shtetas suedez i cili ka jetuar dhe punuar këtu për gati 20 vjet, dhe dy fëmijët e tij me origjinë britanike, do të luajë një pjesë në përpjekjen ligjore të ëikiLeaks për ta mbajtur atë në Mbretërinë e Bashkuar.

R.L/Dosja.al

Shto Koment