KRYESORET
Editorial

Librat e tim biri

13 Nëntor 2021, 17:04 Nga DOSJA
Librat e tim biri

Muajin nëntor, ashtu si edhe dhjetorin, gjithmonë e kam pritur me shumë dëshirë, sigurisht nisur nga festat. Përveç festave të nentorit, 28 dhe 29, muaji nëntor më jep një ndjesi të veçantë edhe për shkak të Panairit të Librit. Unë kam një djalë, i cili sapo ka kaluar 11 vitet. Para dy vjetësh ai lexonte shumë libra. Të dy së bashku shkonim me qejf të madh në panair. Mua më mbushte shpirtin plot, kur shihja sytë e tij që mahnitesh në atë mori librash, ngjyrash, stendash. Më gëzonte pa masë, kur rendte nga njëra stendë tek tjetra, duke gërmuar për librat që dëshironte të blinte. Pasi i blinte, vinte me shumë “uri” në shtëpi dhe i përpinte në lexim. Ne vitin 2019 ka lexuar rreth 50 libra, por… kaq. Kemi ngelur tek vitit 2019 sepse, ka dy vjet që nuk iu afrohet më fare librave!!!

Jam kujdesur t’i edukoj dëshirën për librin, për leximin, duke e dretjuar në botën e librave klasikë, si “Çufoja dhe Bubi kaçurrel”, “Aventurat e Tom Sojerit”, “Princi i vogël”, “Djemtë e rrugës Pal”, “Zemër” etj si këto, përveç librave me përalla që vazhdojnë të mbushin bibliotekën tonë të vogël.
Në fillim i lexonte me qejf, ose darkave ia lexoja edhe unë, por këto dy vjet libri i vetëm që ai ka shumë qejf të lexoj janë serialet “Ditari i Gregut”, ka mbërritur deri tek numri pesëmbëdhjetë. Në fakt mund të them se e ka braktisur fare leximin dhe i është përkushtuar totalisht teknolologjisë, edhe pse unë vazhdoj të këmbëngul, duke i programuar, të paktën gjysmë ore në ditë për leximin.

Por sot nuk do të shkruaj në lidhje me raportin e teknologjisë dhe fëmijve, sepse mendoj që është një fazë të cilën të gjithë e kemi kaluar dhe është trajtuar e trajtohet nga psikologët. Sot dua të shkruaj për tendencën e librave që i ofrohen moshës së tij. Nëse nuk i dini, po ju them se titujt e librave të tim biri, të blerë nga vetë ai por dhe të dhuruara nga shokët, janë: “Si të vjedhësh një bankë” (tmerr ky titull!), “Dentistja shtrigë” (tmerri vazhdon!), “Gjyshja gango” (gjyshja jonë vishet me të zeza!), “Fëmijët më të këqijë në botë” (1, 2 dhe 3) (në klasën e tim biri nuk njoh asnjë fëmijë që të jetë më i keqi në botë?!), “Mësuesit më të këqijë në botë” (edhe këtu jam me deficit?!), “Shkolla nëntë vjeçare, vitet më të këqijë të jetë sime” (po pse tetëvjeçarja ime ka qenë aq e bukur?). “Babi i keq” (këtu e humba fare fillin!), këta e shumë e shumë të tjerë, janë titujt e librave që gjenden sot në treg dhe që tërheqin shumë fëmijët e kësaj moshe.

E shqetësuar një ditë i them:
Si t’u duk ky libri “Babi i keq”, se nga titulli nuk më duket si libër i mirë?
– E ke gabim – më tha-, ai flet për një baba i cili për të siguruar jetëesën për djalin e tij, u fut në rrugën e krimeve, parandaj ka këtë titull. Jam i sigurt që nëse ti do ta lexosh, do qash.

Nuk fola. Thjesht mendova me veten time, a duhet ta vlerësoja librin apo duhet ta quaja një libër të keq, tek i cili përveç titullit, po më shqetësonte shumë edhe përmbajtja. Pra, djali im sot kishte një shembull që nëse nuk ia del dot në jetë, le të futet në rrugën e krimit. Ende sot jam në dilemë në lidhje me këtë libër por edhe me të tjerët që kam përmendur më sipër, të cilët nga titujt e tyre lënë shumë për të dëshiruar.

Nuk jam aspak nostalgjike për kohën e diktaturës, por një gjë më duhet ta përmend. Atëherë, përpara se të botoheshin, librat përzgjidheshin. Po tani a ndodh një përzgjedhje për librat që dalin në treg? A ka tani një institucion që t’i ndihmojë fëmijët tanë, por edhe ne, në mënyrë që të mbrohemi nga letërsia e keqe? Sytë gjithmonë drejtohen nga shteti. Ku dreqin është ky shtet që nuk na del në asnjë shteg?! Nuk e di se sa prindër të tjerë e kanë këtë shqetësim si unë, mendoj se duhet të ketë të tjerë, shpresoj dhe uroj të mos jem vetëm unë. Pikërisht këtyre prindërve po ua drejtoj këtë shkrim, sepse kam nevojë për mendim dhe për ndihmë. Nuk po kërkoj të shkëmbejmë receta prindërimi, por jam duke kërkuar një aksion qytetar, në ndihmë të fëmijëve tanë. Le ta fillojmë që tek Panairi i këtij viti, por se si duhet ta fillojmë, me të vërtetë nuk e di!

Dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 12 Nëntor 2021, 08:56

Orakulli nuk gënjen!

Nga Meri LikaNë profetësinë e Ezekielit, në Bibël, thuhet: “Zoti verbon atë që do që të humbasë”! Fatkeqësisht ky është edhe rasti i kryetarit të Partisë Demokr...

Editorial 8 Nëntor 2021, 08:41

Unë dua një opozitë tjetër!

Nga Meri Lika“Kur nuk je i dobishëm, duhet të dish të tërhiqesh!”Me këto fjalë, në 4 maj të këtij viti, Pablo Iglesias, kandidati i Podemos dhe ish zv.kry...

Editorial 30 Tetor 2021, 08:36

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja m...

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë