Politike

Lëvizja e Metës pas shkarkimit të Besnik Muçit, shpall vakancën në Kushtetuese (DOKUMENTI)

Meta pranon shkarkimin e Muçit nga Komisioni i Pavarur i Apelimit dhe i hap rrugë zgjedhjes së një tjetër gjyqtari për në Gjykatën Kushtetuese.
Featured image of article: Lëvizja e Metës pas shkarkimit të Besnik Muçit, shpall vakancën në Kushtetuese (DOKUMENTI) Besnik Muçi dhe Ilir Meta

TIRANË– Presidenti Ilir Meta njofton se ka shpallur procedurën e aplikimit për plotësimin e vakancës së parakohshme të krijuar për vendin vakant gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese, pas shkarkimit nga KPA të gjyqtarit Besnik Muçi, të cilin Meta e kishte dekretuar pa kaluar vetingun.

Meta pranon shkarkimin e Muçit nga Komisioni i Pavarur i Apelimit dhe i hap rrugë zgjedhjes së një tjetër gjyqtari për në Gjykatën Kushtetuese.

“Shpallja e procedurës së aplikimit për emërim gjyqtari në Gjykatën Kushtetuese të Republikës së Shqipërisë, për plotësimin e “Vakancës së parakohshme” të krijuar nga përfundimi përpara kohe të mandatit të ish-gjyqtarit Besnik Muçi”, thuhet në dekret.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Dokumenti për vakancën në Gjykatën Kushtetuese

Ditën e djeshme, KPA e shkarkoi Muçin për problemet me pasurinë si dhe problemet me pastërtinë e figurës, pasi ai u konfirmua më herët në shkallën e parë të vettingut, në KPK e më pas u dekretua nga presidenti Ilir Meta, gjyqtar kushtetues, pa marrë ende vendimin nga Vettingu. Gjykata Kushtetuese tashmë ngelet me 4 anëtarë, ndërkohë që për funksionimin e saj duhen 6. Dje, Muçi tha se nuk njeh vendimin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit. Muçi argumentoi se Vettingu për të duhet të kishte ndaluar që në momentin që Meta e dekretoi si pjesë e GJK. I pyetur nga gazetarët pse nuk foli më herët për këtë çështje, ai ia faturoi përgjegjësinë KLP-së.

(a.m/dosja.al)

Shto Koment