Politike

Letra publike e Fugës ndaj Ruçit, Basha: Shkrirja e Akademisë së Shkencave antikushtetuese

Gjatë gjalës së tij para demokratëve të Kamzës, kryetari i PD-së, Lulzim Basha, u ndal edhe tek letra publike e akademikut Artan Fuga, për kryeparlamentarin Gramoz Ruçi. 

Basha shprehet se shkrirja e Akademisë së Shkencave, akt i paprecedent i qeverisë. Sipas tij, ky hap antikushtetues, jo vetëm do anulohet por do konsiderohet akt kriminal

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ndërkohë që takohesha me të rinjtë, një tjetër akt i paprecedentë i kësaj qeverie po kryhej, shkrirja e Akademisë së Shkencave. Ai e ndërmerr këtë akt, sepse i ka tmerr zërat e pavarur. Ndaj dua tu them këtë pasdite atë që spata mundësi ta them në orët e para kur po ndodhte. Hapi antikushtetues jo vetëm do të anulohet, por do të konsiderohet një akt kriminal. Po të kishim sot një kryeministër, ajo palo ministre do të shkarkohej. Por kryeministër nuk kemi, ndaj ejani nesër ti shkarkojmë të dy. Kjo ftesë u drejtohet intelektualëve, pedagogëve, por edhe sipërmarrësve shqitparë, biznesit prodhues. Sepse të gjitha shtresat, vetëm një fjalë kanë: “nuk durohet më”. Ndaj bashkohuni me uraganin për një Shqipëri të ligjit dhe të qeverisjes evropiane”, – tha Basha.

B.B & A.S/ Dosja.al

Shto Koment